Valmis kisoihin?

aloittelevakisaaja

Ihan ensimmäiseksi sanon, aion puhua tästä opettajani kanssa, kysyn nyt vain teidän mielipidettänne:)

Eli siis. Olen ajatellut meneväni kisoihin, mutta en tiedä olenko tarpeeksi kokenut. Olen ratsastanut vähän yli vuoden ja olen hypännyt yksittäisenä n. 40cm ja ratana ehkä n. 30Cm. Hallitsen lähes kaikenlaiset hevoset kaikissa askellajeissa, mutta vireä hevonen ei aina pysy käsissä laukassa.
Kisoissa olisi luokkina ristikko, 50cm, 70cm jne.
Pystyisinkö mennä sen ristikkoluokan?

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän osallistuminen ole kokemuksesta kiinni, vaan siitä mihin omat taidot riittävät ja mitä itse kisoista tavoittelee. Jos ristikot ovat sen korkuisia että sinusta tuntuu olevan ok niitä hypätä, ja jos saat allesi rauhallisen hevosen joka pysyy käsissä, niin mikä ettei?

      Näin netin kautta on hyvin vaikea arvioida mihin toinen on tai ei ole valmis, opettajasi sen osaa parhaiten arvioida kun hän näkee miten ratsastat ja mitä osaat. Sinusta itsestäsi on kiinni se, mihin tunnet olevasi valmis.

      Mutta jos sinusta tuntuu että haluat kokeilla, niin kokeile ihmeessä. Jos menee hyvin, se ilahduttaa aina, ja jos taas ei, niin sitten vain harjoitelet lisää ja kokeilet myöhemmin uudestaan.

      Onnea!

    • epäammattilainen

      Jos siltä tuntuu, että haluat yrittää, niin voit mennä ristikkoluokan odottamatta mitään erityistä. Saattaa mennä tosi hyvin, Ok;sti tai huonostikin. Älä kuitenkaan ota siitä itseesi vaan ajattele että jostain on kuitenkin aloitettava! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe