Auto vs pyörä kustannukset

AutoiluKallista

Autosta aiheutuu vuodessa yllättävän suuret kustannukset. Ajatellaanpa, että yli joku ostaa 20 000€ uuden auton ja tilanne on, että paikalle saapuu pyöräilijä upouudella cyclocrossilla, niin jos autoilija toteaa pyöräilijälle, että onpas sinulla hieno ja komea pyörä, minäkin hankkisin heti tuollaisen, jos vain olisi siihen varaa. Tuntuu vain aika erikoiselta, että autoon saatetaan laittaa kymmeniä tuhansia, mutta pyöräksi ostetaan joku käytetty ja halpa pyörä, jossa ajomukavuudesta ei ole tietoakaan.
No riippuu tietenkin siitä paljonko pyörälle on käyttöä, jolloin ei kannataa ostaa mitään kalliimpaa pyörää, jos se seisoo ajamatta jossakin vajan perällä ja ajetaan pelkästään autolla.

Autosta aiheutuvat kustannukset vuodessa ovat nykyään jo niin suuret, jos ajaa vuodessa 10 000 km, niin polttoaineeseen menee ajotavasta, polttoaineen hinnasta ja ajopaikasta riippuen 700-1200€.
Lisäksi vakuutusmaksut yli 200€
Katsastukseenkin menee vähintään 50€
Ajoneuvovero riippuen autosta 70€- lähes 500€
Huolto ja korjauskustannuksiin muutamasta kymmenestä eurosta satoihin euroihin.

Autoon uppoaa vuodessa useita satoja euroja, vaikkei ajaisin, kuin muutaman tuhannen kilometriä. Varsinkin kaupunkiajossa polttoainetta kuluu huomattavasti enemmän, joten kaupunkiajossa polkupyörä tienaa itsensä takaisin nopeasti.
1000-2000 euron investointi hyvään ja laadukkaaseen polkupyörään maksaa itsensä takaisin ajomääristä riippuen muutamassa vuodessa tai nopeammin.
Onhan se pyöräilykin aivan toisenlaista laadukkaammalla pyörällä, kuin halvalla, painavalla ja huonolaatuisella pyörällä.

18

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PientäLaivastoaLöytyy

      Siitä "halvasta": Käytettynä saatavat 80-luvun kilpurit (Peugeot, Bianchi ym.) tietysti jäävät tuuleen aavistuksen enemmän teräsrunkoineen, mutta ei niillä ajo nyt mitään ähkimistä ole, toisin kuin nykyisillä jättirengas-maastureilla. (Oikeaa amerikkalaista beach cruiseria en ole vielä päässyt ajamaan, mutta veikkaisin että siinä takapaino pilaa sen matalamman polkuautoasennon?)

    • 37män

      Vähän niin kuin laskenta kysymys. Jos laskee vain bensakulut matkoihin ja muut laskee yleiskuluihin tyyliin, kun se kuitenkin pitää olla, niin eihän omalla autolla ajelu kallista ole, ei sen kalliimpaa, kuin yleisilläkään. Todellisuus on tietysti vähän toista.
      Minä olen laskeskellut, että voisin ainakin joka toinen vuosi vaihtaa uuteen pyörään jos kaikki pyörällä tehdyt hyötymenot olisin tehnyt vaikkapa bussilla.
      Sanovat, että terveysmenoissakin säästää, mutta se taitaa olla jo vähän vaikeampi laskea.

    • www1

      Vähän turhaa miettiä polkupyörän ja auton käyttökustannuksia. Auto hankitaan usein tarpeeseen jota pyörä ei voi tyydyttää.

      Pyörä ja auto eivät myös sulje toisiaan pois hankintoina.

      • retropyörämies

        Toisaalta autolla ajetaan paljon lyhyitä 1-3km:n matkoja, jotka voisi ajaa aivan hyvin pyörällä.


    • NäitäVoiLaskeaMitenVain

      Jos ei ole autoa, ei pysty kuljettamaan mitään vähnkään isompaa ostosta, jolloin tarvitsee maksaa kotiinkuljetuksesta.

      • aina_maksaa

        Kannattaakin ostaa se 20 000€:n auto, että saa sohvakaluston kuljetettua helposti kotiinsa itse.


      • aina_maksaa kirjoitti:

        Kannattaakin ostaa se 20 000€:n auto, että saa sohvakaluston kuljetettua helposti kotiinsa itse.

        Miksi 20.000€ auto...

        Satunnaiseen käyttöön riittää alle tonnin auto );


      • VähänAutollaAjan

        Toivottavasti toteutuu tämä vakuutus uudistus, että olisi tasa-arvoisempi vakuutus, kun kaikilla on ollut saman suuruinen vakuutus maksu, ajoi vähän tai paljon. Nyt saisi halvemman vakuutuksen vähän autolla ajavat. Katsastuksen yhteydessähän selviää paljonko on ajettu katsastusten välissä.
        Samoin ajoneuvovero pitäisi määräytyä ajettujen kilometrien mukaan, koska ajoneuvoverohan on auton käyttömaksu, joka pitäisi määräytyä auton käytön mukaan, ei niin, että sama maksu ajoi sitten vähän tai 100 000km vuodessa.

        Minulle tulee autoon alle 5000km vuodessa, nekin maantiellä, mutta kaupungissa ajan 90% ajoista polkupyörällä.
        Näin vähän, kun ajaa, niin ei ole mitään järkeä ostaa yli 5000€ käytettyäkään saatikka päätöntä olisi mennä liikkeeseen ja ostaa uusi yli 20 000€ auto.
        Minulla on vanha auto, josta ei 1000€ enempää saa, joten sillä on pärjätty.

        Jos auto on ainoa kulkuneuvo, työmatka päivää kohden 100 km ja muut ajot päälle 10 000km, ei harrasta pyöräilyä, niin siinä tapauksessa ymmärtää, että jos ostaa yli 20 000€ uuden auton autoliikkeestä.
        Silloin sille autolle on paljon käyttöä, mutta ei alle 5000km vuosiajoilla kannata moiseen sekaantua.
        Siinä vain harmittaisi, kun uusi auto seisoo pihalla, kun lähtee pyörällä ajamaan, eikä sitä huviajoan takia kallista autoa kannata ostaa, jollei ole rahaa tuhlattavaksi.


      • Aurajuusto

        Mitä tuo "vähänkään isompi" mahtaa olla? Poreallas, kustavilainen astiakaappi, olohuoneen isot ikkunat olleet niitä joita en pyörällä ole saanut kulkemaan. Eivät toisaalta farmari- autoonkaan olisi mahtuneet. Pyörän peräkärryllä oon siirtänyt mm. 2,5m pitkä finnfoam- levy, parisänky, kirjoituspöytä, astianpesukone, 40" tv, 250l akvaario, muutama pöytä, tuolit, ym. Kärry maksoi 90€, polkupyörä yhä kunnossa, maksoi 12v sitten 450€. Tuossa ajassa pyörään mennyt 350€ yhteensä varaosina ja huoltoina. Ei paha, kun kuitenkin 27000 kilsaa. 6v aikana peräkärryyn uudet renkaat kustansivat 50€.


    • äkkiä.laskettu

      Äkkiä laskettu, laina 180,-/kk, bensat n. 1200,- vuosi. huollot 500,-, renkaat joka kolmas vuosi, 500x2/3, eli 330,- vakuutukset (täyskasko) 600,- Parkkimaksut? satanen vuosi? Lasolit, pesut ja sen sellaiset, ehkä 200,-, lämmitystolppa 120,- vuosi, käytömaksu samaa luokkaa.

      500,- kuussa plus sitten se arvonalenema.

      Fillari. Rengassatsi 1 per vuosi, 150, huollot 100,-, pesut ja sellaiset 10,- plus sitten se 1500,- fillarin arvonalenema.

    • Ulkosuomalainen_

      Auto vienee tuon viitisensataa kuussa, olettaen, että on lainarahalla ostettu perusnoppa. Itsellä autoa ei ole.

      Sensijaan pyörä on, ja kilometrejä karttuu sen viitisen tuhatta vuodessa. Ruumiillisen ja henkisen kunnon ylläpitäminen näin päälle nelikymppisenä on hyvin arvokas asia, jonka arvoa on vaikea saada rahalliseen muotoon. Ainakin vuon viissataa per kuu tässä säästyy.

      Lokakuussa hankitulle marketti-Scottille on kilometrejä kertynyt kolmisen tuhatta. Kulut käytännössä nolla euroa toistaiseksi. Ketjuöljyä ja puhdistusaineita.

      • äkkiä.laskettu

        Sen se vie, Lainaa saa autokaupoissa sentään nollakorolla mutta se mitä usein ei lasketa on tuo arvonalennus. Se on aika merkittävä, sen n. 20 000 auton arvo (josta 10 000 rahoitettu tosin vaihtoautolla) kun on kymmenen vuoden päästä se kymmenesosa...


      • www1

        Noilla kilsoilla kantsii niitä ketjujakin vaihdella aika ajoin.


    • pmpösilö

      Talvella 20 pakkasta ja 50 km matka kauppaan tai lääkäriin.
      kumpi parempi ja nopeampi.
      hautajaiset tai häät matkaa 200km.
      käsittääkseni molemmilla eri käyttö tarkoitus

      • retropyörämies

        50km kauppaan, mene ihmeessä vaan autolla jatkossakin. Useimmilla on kauppamatka vain 1-3km ja menevät silti laiskuuttaan autolla.
        Hautajaisiin tai häihin tuskin kukaan autoa hankkii, eiköhän taksikyyti tule halvimmaksi.


    • KaksiTäysinEriAsiaa

      Autoilun ja pyöräilyn kuluja on vähän höperöä vertailla. Fillari syö enimmäkseen renkaita ja ketjuja, muita palikoita menee sitten vähän harvemmin. Fillarin huolto maksaa vajaan satasen, mutta kun auton joutuu viemään jonnekin, niin se on helposti kymmenkertainen summa. Auto vie koko ajan, ellei se ole velaton ja seiso paljon käyttämättömänä. Jos autolla käy jossain vähän pidemmällä, niin bensoihin menee enemmän kuin mitä fillariin maksaa ne uudet ketjut ja takarataspakka yhteensä.

      • www1

        Kuluja on myös hassu verrata koska fillari ja auto kulkuvälineenä hankitaan eri syystä. Mulla on pakko olla molemmat. Autolla menen mökille perheen kanssa ja tätä tarvetta ei fillari pysty täyttämään. Autolla haen myös viikonlopun safkat.Fillarilla menen työmatkat koska pysyn paremmassa kunnossa ja pidän fillaroinnista ja fillareista(Säästyy myös seutulipun hinta). Kunnon kohottamiseen auto ei ole se paras väline.

        Molemmat on kivoja ja minulle välttämättömiä. Jos olisin sinkku niin ei mulla autoa olisikaan.


      • KaksiTäysinEriAsiaa
        www1 kirjoitti:

        Kuluja on myös hassu verrata koska fillari ja auto kulkuvälineenä hankitaan eri syystä. Mulla on pakko olla molemmat. Autolla menen mökille perheen kanssa ja tätä tarvetta ei fillari pysty täyttämään. Autolla haen myös viikonlopun safkat.Fillarilla menen työmatkat koska pysyn paremmassa kunnossa ja pidän fillaroinnista ja fillareista(Säästyy myös seutulipun hinta). Kunnon kohottamiseen auto ei ole se paras väline.

        Molemmat on kivoja ja minulle välttämättömiä. Jos olisin sinkku niin ei mulla autoa olisikaan.

        Aivan. Minullakaan ei ole autoa, koska pystyn elämään mainiosti ilman sitä. Fillari on oltava, koska haluan harrastaa pyöräilyä. Ostin tuon pyörän kohta 3 vuotta sitten, eikä se ole mahdottomasti rahaa vienyt. Toista sataako tuo on kuluttanut tässä ajassa. Jos oisin ajellut sillä yhtä paljon kuin mitä ajelin parikymppisenä, niin renkaita ja ketjuja olisi tarvinnut uusia enemmän ja myös huollon tarve olisi ollut suurempi. Mutta kun ei vanha enää jaksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1680
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1286
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      65
      1226
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    Aihe