Kysymys happamuudesta

Emma123456

Orgaanisen kemian kanssa olisi ongelmia. En ymmärrä, miten yhdisteen rakennekaavasta voidaan päätellä yhdisteen happamuus. Ilmeisesti ainakin elektronegatiivisuus vaikuttaa, mutta mitä muuta pitäisi huomioida?

1

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääsääntö on se, että jos vety on kiinnittynyt johonkin elektronegatiiviseen atomiin, on yhdisteen vesiliuos hapan. Tällöin elektronegatiivisempi atomi voi riistää sidoselektronit itselleen kokonaan ja liuokseen vapautuu protoni.

      Jos taas yritetään järjestää tällaisia yhdisteitä happamuusjärjestykseen pelkän rakennekaavan perusteella, niin tilanne monimutkaistuu. Tällöin ratkaiseva tekijä on muodostuvan anionin stabiilisuus. Mitä stabiilimpi se on, sen voimakkaampi happo on kyseessä.

      Esim. etanolissa on hydroksyyliryhmä, joka voi luovuttaa liuokseen protonin. Etikkahapossa on myös. Etikkahappo on kuitenkin huomattavasti voimakkaampi happo, koska muodostuva asetaatti-ioni on stabiilimpi (elektronien delokalisaatio asetaatti-ionin happiatomien sidosten välillä stabiloi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      20
      4978
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      3996
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      72
      3574
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2443
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2328
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      63
      2113
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2067
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      124
      1528
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1495
    Aihe