Kysymys happamuudesta

Emma123456

Orgaanisen kemian kanssa olisi ongelmia. En ymmärrä, miten yhdisteen rakennekaavasta voidaan päätellä yhdisteen happamuus. Ilmeisesti ainakin elektronegatiivisuus vaikuttaa, mutta mitä muuta pitäisi huomioida?

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääsääntö on se, että jos vety on kiinnittynyt johonkin elektronegatiiviseen atomiin, on yhdisteen vesiliuos hapan. Tällöin elektronegatiivisempi atomi voi riistää sidoselektronit itselleen kokonaan ja liuokseen vapautuu protoni.

      Jos taas yritetään järjestää tällaisia yhdisteitä happamuusjärjestykseen pelkän rakennekaavan perusteella, niin tilanne monimutkaistuu. Tällöin ratkaiseva tekijä on muodostuvan anionin stabiilisuus. Mitä stabiilimpi se on, sen voimakkaampi happo on kyseessä.

      Esim. etanolissa on hydroksyyliryhmä, joka voi luovuttaa liuokseen protonin. Etikkahapossa on myös. Etikkahappo on kuitenkin huomattavasti voimakkaampi happo, koska muodostuva asetaatti-ioni on stabiilimpi (elektronien delokalisaatio asetaatti-ionin happiatomien sidosten välillä stabiloi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4493
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3284
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      40
      2920
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      17
      2772
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2737
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2597
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe