hei nyt apuja! elikkä minulla on kellertävät hampaat jotka haluan valkoisiksi. oisko jotain alle 50€ vinkkiä mitkä teillä ovat auttaneet. saa olla myös kotikonstein valkaisuja. vastauksia kiitos:)
Hampaiden valkaisu
1
109
Vastaukset
- hionta-kemiall.valkaisu
Kotikonstit tarkoittavat lähinnä valkaisuun suunniteltuja hammastahnoja, joissa on esilaisia aineita/rakeita värjäymien mekaaniseen puhdistamiseen, eli hampaita harjatessa ne hiovat pois ruuan/tupakan/teen/kahvin/viinin yms. aiheuttamia värjäytymiä hampaan pinnasta. Niitä löytyy kaupoista ja apteekeista, mutta niitä ei tulisi käyttää koko ajan, sillä jatkuvassa käytössä ne saattavat ohentaa hammasta suojaavaa kiillekerrosta.
Jos hampaasi luonnollinen väri taittuu hyvin selvästi kellertävään, tarvitaan ehkä kemiallinen valkaisu muuttamaan hampaiden värisävy kauttaaltaan. Kemiallinen valkaisu tehdään hammaslääkärissä nimenomaan valkaisuun tarkoitetulla aineilla. Niitä aineita ei ole ostettavissa kaupoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2092698
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1041918Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171651Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141535Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2781388Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471217- 471146
- 1061001
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53913- 85885