Lopullinen ero tuli tänään käräjiltä kirjeenä
Ostin skumppaa ja ison uuden vuoteen
Elämä on
Voimia kaikille eroaville ja eronneille
Ostin skumppaa ja ison uuden vuoteen
Elämä on
Voimia kaikille eroaville ja eronneille
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä voi aina toivoa? Toivottavasti et paluuta yhteen sen kumppanin kanssa josta eron sait. Oli se sitten sinun tai hänen aloituksesta.
Elämä on täynnä mahdollisuuksia ja kumppaneita. Ei ole olemassa "yhtä oikeaa", niitä on vaikka kuinka paljon. Kunhan kulkee sielu ja sydän puhtaana ja avoimin mielin.
Tsemppiä sinulle!
Tuskin se nyt noin auvoista on, mutta onnea kuitenkin. Pääasia, että sinulla on siellä suuri porukka juhlimassa kanssasi.
Olen miettinyt sitä, että korvaako ystävät kunnon parisuhteen? Omista tutuistani ainakin suurin osa on varattuja ja perheellisiä ja aika vähän missään liikkuvat. Lisäksi hehkuttavat kovasti suhdettaan ja perhettään, joten vielä ikävämmältä tuntuu sellaisesta jolla kumppania ei eron, kuoleman tms. syyn vuoksi ole. Itse olen aina kiireenkin keskellä yrittänyt perheellisenä edes jonkin verran yhteyttä ystäviin, sillä olen aina tiedostanut, että kumppaninkin voi menettää. Paljon olen kuitenkin törmännyt niihinkin, jotka yhteyttä pitävät kun omiin tarpeisiin sopii ja ainakin itseäni tuo hieman kyllästyttänyt. Ainahan sitä voi yrittää tietysti hankkia uusia ystäviä vanhempanakin, mutta ei se ihan niin helppoa ole. Kyllä pidemaikaisissa ihmissuhteissa kuitenkin on erilainen sidos
Hyvä parisuhde on hieno asia ja onnen lähde, mutta aloittaja on varmasti eronnut huonosta parisuhteesta ja sellainen ei todellakaan edistä onnellisuutta.
Olen itse sinkku ja tunnen paljon sinkkuja. On varmaan niin, että koska olet naimisissa, tunnet vain pariskuntia. Todellisuus kuitenkin on, että Suomessa on yli miljoona sinkkua. Varsinkin suurissa kaupungeissa sinkut taitavat olla lähes enemmistö.
Aivan selvästi jopa pelkäät sinkkuuntumista. Oletko ollut koko aikuisikäisi parisuhteessa? Se voisi selittää pelkoasi. Sinkkuus on sinulle suuri tuntematon.