Bongasin velomobiilin

KaunisPyörä

Oli kyllä piristävä ja hienon näköinen, kun virtaviivainen velomobiili ajoi pyörätiellä. Täällä Keskipohjanmaalla velomobiili on todellinen harvinaisuus. Olin juuri tulossa sivutieltä pyörätielle, kun velomobiilin kohtasin. Lähdin pyörällä samaan suuntaan, mutta eipä sen perässä pysynyt. Velomobiili on senverran harvinainen, että menin pyörän vaihteiden kanssa sekaisin, kun piti laittaa isommalle vaihteelle, niin väänsin pienemmälle ja menetin sitten pyörän vauhdin ja välimatkaa kertyi.
Velomobiili pysähtyi liikennevaloihin ja ajattelin, että saavutan sen, mutta välimatkaa oli tullut jo senverran paljon, etten enää ehtinyt perään.
Oli kyllä tosi siistin näköinen ja piristi päivää mukavasti nähdä velomobiili liikenteessä.
Olen ajatellut hankkia velomobiilin tai nojapyörän ja tuo vain lisäsi pyöräkuumettani.
Ajattelin, että jos hankkisi 3 pyöräisen nojakin, johon voisi rakentaa myöhemmin sitten kopan, niin sehän olisi sitten velomobiili.
Eikös velomobiili ole periaatteessa 3 pyöräinen nojakki, jossa on virtaviivainen runko ympärillä, jolla ilmanvastus saadaan eliminoitua.
Tekniikka on varmaan ihan sama, kuin nojakissa.
Onko asia niin, että mitä suurempikehäinen on poljinkammen hammasratas, niin sitä suurempi nopeus, mutta vastaavasti sitä raskaampi poljettava?

9

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonkun kerran ajanut tuollaisen katetun pyörän kanssa niin kyllä se ylämäissä häviää sen minkä alamäissä ja tasaisella voittaa. On se vaan sen verran painavampi. Mutta hauska peli ja kääntää tosiaan katseita paremmin kuin kallis auto!

    • Jussi_ulkomailta

      Taannoin viime viikolla tuli semmoinen vastaan. Liukkaasti liikkui kaksipyöräinen virtaviivainen katettu vehje. Ja kun vielä satoi, niin oli kuski suojassa.

    • KaunisPyörä

      Velomobiilit olisivat varmaan yleisempiä, jos niitä olisi pyöräliikkeissä yleisemmin myynnissä ja hinnat edullisempi. Ei taida tällähetkellä saada velomobiileja mistään kotimaasta, vaan joutuu euroopasta tilaamaan tai valmistamaan itse.
      Nojakki olisi yksi vaihtoehto, mietin vain, että kaksipyöräinen vai kolmipyöräinen. Kaksipyöräinen on hivenen rullaavampi, mutta kolmipyöräinen taas vakaampi.
      Nojakissa on ilmanvastus kuitenkin pienempi, kuin normipyörässä.

      Olettekos tömänneet tuollaiseen pyörämalliin, piti laittaa linkki, mutta en enää löytänyt kyseistä pyörää, eikä nojakki haullakaan ole tullut vastaan.
      Eli pyörä on samantyylinen, kuin nojapyörä, mutta pyörän päällä ollaan makuulla vatsallaan pää menosuuntaan.
      Polkimet ovat kuten normaalissa nojakissa eli poljetaan yläviistoon. Ajo asento on kyllä todella virtaviivainen, ei sitä paljon virtaviivaisemmaksi voi saada ja ilmanvastusta myöskään tuosta paljoa enää vähentää.

      Varmaan pyöriä jatkuvasti kehitetään nopeammiksi ja uusia innovaatioita tulee. Onhan pyörä ympäristöystävällisin kulkuneuvo, varsinkin kaupunkiliikenteessä pyörä on nopea ja saasteeton liikkumismuoto.
      Tietekin pitkillä matkoilla ja tavaran kuljetuksessa auto on tällähetkellä lähes ainoa mahdollinen kulkuneuvo.
      Varmaan velomobiileja kehitetään yhä kevyemmiksi. Jos velomobiilin paino saatasiin alle 20 kilon, niin myös velomobiilin nopeus kasvaisi.
      Jos velomobiilin painoa saataisiin vähennettyä, niin eikö silloin myös välitystä lisäämällä tai lisäämällä vielä yhden isomman hammasrattaan saataisi nopeutta kasvatettua, jollon myös poljin kierrosmäärää saataisiin harvennettua.

      • googlasin

      • Luigi_Paternoo

        Hyvä ystävä harrastaa traikkeja (sohvapyöriä; recumbent bikes); valikoimassa nyt kaksi kolmipyöräistä joista windcheetah on hänellä kukka kämmenellä. Itse kokeilin matkamallitraikkia yhden päiväreissun ajan, ja totesin uusia lihaksia jaloissa pitkin ulottuvuutta. Ei mun juttu.


    • Soffalta_satulaan

      Näitähän oli aikoinaan ...kymmeniä vuosia sitten, jo olemassa. Tosin toisella nimellä silloin. Minäkin (nyt 70v) muistan lapsuudestani, silloin kinneri-nimellä tunnetut 'polkuautot'...

      • Soffalta_satulaan

        Silloin ne oli vanerista tehtyjä 'avoauto'-mallisia ;)


      • LasikuituKori
        Soffalta_satulaan kirjoitti:

        Silloin ne oli vanerista tehtyjä 'avoauto'-mallisia ;)

        Vaneri voisi olla ihan hyvä materiaali velomobiilin/kinderin korin valmistamiseen.
        Jos tekisi vanerista, käyttäisi alle 3mm vaneria ja ohuempaa vaneria, jolla saa jo melko koverat muodot tehtyä.
        Vanerisen korin joutuu varmaan vahvistamaan, vaikka lasikuidulla.
        Lasikuituakin on nykyään saatavissa monenlaista, kuten lasikuitukangas, lasikuitukudos, lasikuitunauha ym.
        Jos korin tekee pelkästä lasikuidusta, niin siinä täytyy olla kuitenkin muotti, jolle lasikuidusta tehty koppa syntyy.
        Jos kori on pelkästään vaneria, niin se täytyy pintakäsitellä, ei muuten kestä vesisadetta.

        Hiilikuidusta voi korin tehdä myös, mutta hiilikuitu on kalliimpaa ja onko valmistuskin vähän monimutkaisempi prosessi, kuin lasikuidusta tehty.
        Kesällä on tietekin hyvä tehdä ulkona lasikuituhommat, kun tulee aikalailla epäterveellisiä käryjä.


    • LasikuituKori

      Rc lennokkeja ja veneitä on tullut harrastettua ja samoja materiaaleja voisi käyttää velomobiilin korin rakentamisessa.
      Korin kehikon voisi tehdä puusta/vanerista, jonka päälle sitten korirakenne.
      Kevytvaneri, jota käytetään rc veneiden rakentamisessa voisi soveltua velomobiilin korin rakentamiseen.
      Siitä saisi ainakin kevyen rungon.
      https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/jp-1200-mm-kevytvaneri#!spca

      Jos hyvödyntäisi lennokin päällystys materiaalia velomobiilin korin päällystämisessä:
      https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/rc---harraste/rakennusmateriaali#!sc=25785001
      Kiinnitys tapahtuu kuumentamalla päällystysraudalla tai silitysraudalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      195
      7334
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3310
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1954
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1912
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1867
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1819
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1807
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1685
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      72
      1436
    Aihe