Miten hiukset pestiin entisaikaan?

Miten hiukset pestiin entisaikaan maalla, kun elettiin omavaraistaloudessa? Monella naisellahan on ollut pitkät hiukset, ainoa peseytymispaikka talvella on voinut olla sauna, ja saunaankin on pitänyt kantaa vesi kaivosta. Pestiinkö hiukset siis saippualla, vai oliko käytössä jotain muita keinoja?
7610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä muistan että mäntysuopa oli yksi mitä käytettiin.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • Mäntysuopa on aika kova aine.On muuten jokin yrtti,jota voisi käyttää.Kysy apua martoilta!Tai etsi yrttikirjoista ohjeita ja sekoita itse!

    Äänestä

  • Olikohan se suopayrtti tai jotain? Joissain luomuhiuspesujutuissa on ollut luonnonyrteistä tehtyjä sampoita, mutten ole itse uskonut niiden tehoon, kun ei ole nk. pesevää ainesosaa.

    Äänestä

  • KesäHiukset kirjoitti:

    Mäntysuopa on aika kova aine.On muuten jokin yrtti,jota voisi käyttää.Kysy apua martoilta!Tai etsi yrttikirjoista ohjeita ja sekoita itse!

    Kysyjä kysyi millä pestiin ennen. Vastasin mäntysuopa, sillä sitä käytettiin. En suositellut häntä pesemään sillä nykyaikana.

    Ennen käytettiin sitä mitä oli. Ei ollu nykyajan hienoja pesuaineita eikä niitä osattu edes kaivata. Riitti kun hiukset tulivat puhtaaksi.

    Äänestä

kananmunan keltuainen oli yksi.

Äänestä

Löysin kirjasta Anu Ranta: Porkkanaa iholle, nokkosta hiuksiin - kauneutta ja puhtautta puutarhasta (2002) tiedon, että "entisaikojen puhtaasti yrttipohjaiset sampoot valmistettiin kasveista, joissa on sapoiineiksi kutsuttuja vaahtoavia ainesosia". Tällaisista tunnetuin lienee suopayrtti. Suopayrttisampoota on valmistettu viimeksi Suomessa kaupallisesti 1930-luvulla.

Eli sampoita on saanut kaupoista, eri asia vaan, onko kaikilla köyhillä isoilla syrjäseudun perheillä ollut mahdollisuus ostaa niitä.

Suopayrttisampoon ohje (eri asia sitten, mistä suopayrttiä löytää):

1 rkl raastettua tai jauhettua suopayrtin juurta
1 rkl kuivattua kamomillaa tai muuta hiuksiin sopivaa yrttiä
3 dl vettä

Juurta keitetään vedessä (90 - 80 astetta) hiljalleen aina silloin tällöin voimakkaasti vatkaten vähintään 1/2 tuntia.
Lisätään loppuvaiheessa yrtit ja annetaan hautua 15 minuuttia.
Siivilöidään ja käytetään jäähtyneenä hiusien pesuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutta_ja_vanhaa kirjoitti:

Miten hiukset pestiin entisaikaan maalla, kun elettiin omavaraistaloudessa? Monella naisellahan on ollut pitkät hiukset, ainoa peseytymispaikka talvella on voinut olla sauna, ja saunaankin on pitänyt kantaa vesi kaivosta. Pestiinkö hiukset siis saippualla, vai oliko käytössä jotain muita keinoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu