KTM-kaverini joka on ollut osittain esikuvana Liljalaakson Timpalle, kirjoitti Facebookiin eilen "Hintavanhko perjantai-iltapäivä". Hän on ammatiltaan insinööri, ajaa Toyota Previa tila-autolla ja pukeutuu ruudullisiin kauluspaitoihin. En tiedä mikä hänen perjantaista teki hintavan, mutta veikkaanpa että hän oli perheensä kanssa shoppailemassa paikallisessa Ikeassa.
Kysyin tänään ATM-kaveriltani, haluaako hän lapsia 10-20 sisällä. Hän vastasi ympäripyöreästi että haluaisi mahdollisesti, mutta ei se eukon hommaaminen ole niin yksinkertaista. Hän on minun ikäinen (24) eikä ole koskaan seurustellut. Itse sanoin hänelle, että minä olen VELA eli vapaaehtoisesti lapseton. Kerroin että olen kuin Nuuskamuikkunen, joka ei halua sitoutua mihinkään ja että haluan elämältäni muutakin kuin ylipainoisen vaimon, 2,4 lasta ja farmari-Octavian. Toivottavasti tämä pisti hänet miettimään omaa elämäänsä ja tavoitteitaan. Kyseinen mies on juuri sellainen, jonka joku yh voisi ottaa perheen isähahmoksi kolmikymppisenä. Siinä missä itse vedän kaiken 120% yrityksellä ja all in, ja kykenen siirtämään tunteet syrjään, kaverini on selvästi pehmompi. Toivon syvästi että hän ei joudu koskaan kokemaan palstan Timpan kohtaloa.
T2016: Mitä KTM- ja ATM-kaverini sanoivat
5
150
Vastaukset
- pääministeri
Valitettavasti nykypäivän tilanne on että siiderivalaaseen on tyytyminen jos on keskivertomies. Vaikka olisi hiukna parempikin, tomitusjohtajaluokkaa, niin vaimon porsiessa se läski vaan imee kiinni ja mursuratsastusta se on sitten sen jälkeen.
Jos vaimolta enää edes heruu. - ehkäpä.miettii
Ehkä hän rupesikin miettimään: ovatko kaikki nuuskamuikkusmaiset VELA-miehet mielenterveysongelmaisia.
- NuuskaFear
Epäilen että Nuuskamuikkunen on homo ja sillä on Spede-tukka sen hattunsa alla.
=DDD...tuttu "HomotteluHäpäisyKortti" ketjussa jo pariin kertaan... ;P
Kyl se o notta nii, et akat ja niire hännystelijät ova alottanee taas näämä ruottuu takaasi kutsu..... ;D
Voi PinMpero senttääs ku niit pelottaa, ku PinMpero valta o uhattuna.... =D- mies__86
Yleensähän sitä sanotaan että ensimmäinen askel on ongelman myöntäminen, tässä tapauksessa kuitenkin ensimmäinen askel on tiedostaa ettei halua Timpan kaltaiseksi pelleksi. Luulisi että sillä vakaumuksella pääsisi jo pitkälle... itse en onnekseni ole moneen vuoteen tuntenut tarvetta sitoutumiseen kenenkään naisen kanssa enkä ole muistaakseni koskaan hakenut ns. aktiivisesti seuraa mistään foorumeilta tai oikein mistään muualtakaan. Itselläkin on teini-iästä asti ollut sellainen skenaario päässä ettei hyvätuloisen perheenelättäjän arki pahemmin kiinnosta... ja ettei suomalaisen aisurismiehen arjessa ole mitään samanlaista romantiikkaa kuin esimerkiksi elokuvissa tai videopeleissä. Tai saattaa ehkä toisinaan ollakin jos olet itse YTM.
Kuitenkin tuossa eilen illalla mieltäni lämmitti kun sain tietää että eräs KTN-kaverini (en tiedä miten hänen tasonsa määrittelisi) oli saanut omasta gradustaan Eximian (siis saman arvosanan kuin minä itse pari vuotra aikaisemmin) ja hän kiitti minua vielä kertaalleen kun olin auttanut häntä kielenhuollossa lukemalla koko paketin arviolta kolme kertaa läpi (ihan ilmaiseksi en hommaa tietenkään tehnyt). Kyseessä on kiltti ja kunnollinen humanistityttö ja minä taas tuollaisen naisen ominaisuuksien miespuolinen vastine. Toisinaan ajattelen että me varmasti sopisimme hyvin toisillemme - ei hän mikään missi ole mutta ihmisenä todella mukava ja sympaattinen. Ylipäätään uskon että jos ihmiset hakisivat enemmän sitä ns. omantasoistaan seuraa niin paljon useammat voisivat myös löytää sen oikean.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t425263Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo743166Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel193017HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432881Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi381711Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L251655Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271623Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911605Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4271323Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2501216