T2016: Mitä KTM- ja ATM-kaverini sanoivat

Totuus2016

KTM-kaverini joka on ollut osittain esikuvana Liljalaakson Timpalle, kirjoitti Facebookiin eilen "Hintavanhko perjantai-iltapäivä". Hän on ammatiltaan insinööri, ajaa Toyota Previa tila-autolla ja pukeutuu ruudullisiin kauluspaitoihin. En tiedä mikä hänen perjantaista teki hintavan, mutta veikkaanpa että hän oli perheensä kanssa shoppailemassa paikallisessa Ikeassa.

Kysyin tänään ATM-kaveriltani, haluaako hän lapsia 10-20 sisällä. Hän vastasi ympäripyöreästi että haluaisi mahdollisesti, mutta ei se eukon hommaaminen ole niin yksinkertaista. Hän on minun ikäinen (24) eikä ole koskaan seurustellut. Itse sanoin hänelle, että minä olen VELA eli vapaaehtoisesti lapseton. Kerroin että olen kuin Nuuskamuikkunen, joka ei halua sitoutua mihinkään ja että haluan elämältäni muutakin kuin ylipainoisen vaimon, 2,4 lasta ja farmari-Octavian. Toivottavasti tämä pisti hänet miettimään omaa elämäänsä ja tavoitteitaan. Kyseinen mies on juuri sellainen, jonka joku yh voisi ottaa perheen isähahmoksi kolmikymppisenä. Siinä missä itse vedän kaiken 120% yrityksellä ja all in, ja kykenen siirtämään tunteet syrjään, kaverini on selvästi pehmompi. Toivon syvästi että hän ei joudu koskaan kokemaan palstan Timpan kohtaloa.

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääministeri

      Valitettavasti nykypäivän tilanne on että siiderivalaaseen on tyytyminen jos on keskivertomies. Vaikka olisi hiukna parempikin, tomitusjohtajaluokkaa, niin vaimon porsiessa se läski vaan imee kiinni ja mursuratsastusta se on sitten sen jälkeen.

      Jos vaimolta enää edes heruu.

    • ehkäpä.miettii

      Ehkä hän rupesikin miettimään: ovatko kaikki nuuskamuikkusmaiset VELA-miehet mielenterveysongelmaisia.

    • NuuskaFear

      Epäilen että Nuuskamuikkunen on homo ja sillä on Spede-tukka sen hattunsa alla.

    • =DDD...tuttu "HomotteluHäpäisyKortti" ketjussa jo pariin kertaan... ;P

      Kyl se o notta nii, et akat ja niire hännystelijät ova alottanee taas näämä ruottuu takaasi kutsu..... ;D

      Voi PinMpero senttääs ku niit pelottaa, ku PinMpero valta o uhattuna.... =D

    • mies__86

      Yleensähän sitä sanotaan että ensimmäinen askel on ongelman myöntäminen, tässä tapauksessa kuitenkin ensimmäinen askel on tiedostaa ettei halua Timpan kaltaiseksi pelleksi. Luulisi että sillä vakaumuksella pääsisi jo pitkälle... itse en onnekseni ole moneen vuoteen tuntenut tarvetta sitoutumiseen kenenkään naisen kanssa enkä ole muistaakseni koskaan hakenut ns. aktiivisesti seuraa mistään foorumeilta tai oikein mistään muualtakaan. Itselläkin on teini-iästä asti ollut sellainen skenaario päässä ettei hyvätuloisen perheenelättäjän arki pahemmin kiinnosta... ja ettei suomalaisen aisurismiehen arjessa ole mitään samanlaista romantiikkaa kuin esimerkiksi elokuvissa tai videopeleissä. Tai saattaa ehkä toisinaan ollakin jos olet itse YTM.

      Kuitenkin tuossa eilen illalla mieltäni lämmitti kun sain tietää että eräs KTN-kaverini (en tiedä miten hänen tasonsa määrittelisi) oli saanut omasta gradustaan Eximian (siis saman arvosanan kuin minä itse pari vuotra aikaisemmin) ja hän kiitti minua vielä kertaalleen kun olin auttanut häntä kielenhuollossa lukemalla koko paketin arviolta kolme kertaa läpi (ihan ilmaiseksi en hommaa tietenkään tehnyt). Kyseessä on kiltti ja kunnollinen humanistityttö ja minä taas tuollaisen naisen ominaisuuksien miespuolinen vastine. Toisinaan ajattelen että me varmasti sopisimme hyvin toisillemme - ei hän mikään missi ole mutta ihmisenä todella mukava ja sympaattinen. Ylipäätään uskon että jos ihmiset hakisivat enemmän sitä ns. omantasoistaan seuraa niin paljon useammat voisivat myös löytää sen oikean.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe