Keinoja löytää juuri oikeita ihmisiä?

8887778

Jos olette joskus tutustunut sellaiseen ihmiseen jonka kanssa kaikki on kevyttä ja helppoa, kaikki tuntuu tapahtuvan itsestään omalla painolla, lähes kaikissa asioissa tuntuu olevan yhteinen ymmärrys... Niin sen jälkeen tiedätte minkälainen on nainen joka kertakaikkiaan vaan on se mitä on etsinyt. Voi sitä onnen määrää... Ja sen vuoksi on valmis tekemään etsintä työtä.

Ongelma onkin se miten löytää ja seuloa ihmisistä ne sielun kumppanit. Heitä ei ole montaa, mutta varmaa on että heitä kumminkin on. On turhauttavaa kun sielun kumppani saattaa asua samassa kaupungissa, mutta sitten se onkin kohtalon kädessä milloin kohtaat hänet. Se lähes täydellinen kumppani saattaa kävellä selkäsi takaa kaupungilla, mutta et osaa aavistaa sitä. Toisen kerran saatat kävellä hänen läheltä kahden vuoden päästä, mutta kumpikaan ei tälläkään kertaa sano toisilleen mitään. Ja tilanne on taas ohi. Toinen saattaa asua toisella puolella kaupunkia ja häneen törmää kerran kahdessa vuodessa tai harvemmin.

Löytääkseen sielun kumppanin täytyisi tutustua viikossa 20 uuteen naiseen eli keskustella heidän kanssa, jos haluaa ennen eläke ikää löytää sen etsimänsä. Harvalta tämä onnistuu. On päivittäinen työ hoidettavana samassa työpisteessä jossa käy enempi tai vähempi samat ihmiset. Työpäivän jälkeen ollaan kotona. Joku on työtön eikä tiedä missä ylipäätänsäkkään tutustua ihmisiin. Joku ei viihdy yhtään baareissa, eikä voi kuvitella sieltä etsivänsä kännissä sekoilevaa sielun kumppania jos ei itsekkään nauti ryyppäämisestä. Moni taitaa myös baareissa tyytyä juttelemaan omien kavereiden kanssa ja uusiin ihmisiin tutustuminen voi jäädä toteuttamatta.

Netti mahdollistaa periaatteessa nopeasti seulomaan ihmisiä, mutta vain muutama kymmenen ihmistä on netin treffi palstoilla. Ongelma on myös se ettei ihmiset tiedä itsekkään mitä etsivät. Vasta epäonnistuneiden kokemusten kautta ymmärtävät paremmin mitä etsivät. Voi olla Tinder sovellus puhelimessa, mutta ihmisen luonteeseen ei pääse kurkistamaan laisinkaan. Joillakin saattaa myös netissä nousta pissi päähän ison lihatiski tarjonnan vuoksi.

Onko tähän muuta ratkaisua kuin pitää jatkuvasti silmät auki ja yrittää kadullakin vaan "haistella" ihmisiä ja välillä typerilläkin kommenteilla yrittää saada pieni keskustelu aikaiseksi että voi nähdä pienen vilauksen toisen ihmisen olemuksesta ja luonteesta...?

Tämmöinen turhautuminen...

8

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta ihmiset ovat parinvalinnassaankin erilaisia. Toisilla on todella tiukat kriteerit kumppanilleen. Minä olen vissiin onnekas, kun olen ollut onnellinen aika erilaisten naisten kanssa.

      • atännä

        "Minä olen vissiin onnekas, kun olen ollut onnellinen aika erilaisten naisten kanssa."
        Minä myös, naisen tilalle vain mies. :)


    • Riippuu ihan luonteesta/persoonasta miten nämä asiat menee.....joillekin ei se sielunkumppanuus ole edes "SE JUTTU" ja joillekin se on "KAIKKI".....ja kaikkea tältä väliltä.... ;P

      Harvemmin esim. "huonot persoonat" etsivät tai haluavat kumppanikseen toisen kaltaisensa jne......PÄINVASTOIN.... ;D

    • Silmät ja korvat auki, vaatii myös hyvää tuuria ja onnea, että osuu kohdalla ja vieläpä tunnistaa sen ihmisen "omakseen". :)

      Siksi kaiketi on reilua sanoa, että kaikki ei ole aina itsestä kiinni, vaan hyvästä onnesta/tuurista ja onnekkuudesta. Näin ainakin itse koen mm. omalla kohdallani.

      • Ja taas kerran mainitsen, että netissäkin voi löytää sen oikean ihmisen vaikka keskustelupalstalta. Ei tarvitse olla mikään seuranhakupalvelu. :)

        Juttelemalla juttelemalla ja juttelemalla, saattaa osua se oikeinkin kiva ja ihana tyyppi kohdalle. Joka ei vieläpä feikkaa, eikä muutenkaan peeloile vaan on aito ihminen, rehellisellä asialla. :)


      • Jep. Itse näen tuon "oikean" tai parisuhde kumppanin löytymisen olevan enemmänkin arpapeliä, jossa ei koskaan tiedä mikä arpa voittaa. Oikea paikka, aika, elämäntilanne molemmilla pitää kohdata, toiveet ja haaveet ja muut pitää kohdata. Eli lyhyesti sanottuna se on kosmista lottoa.


    • pro-face-to-face

      Livenä ne todelliset löytymiset tapahtuu, netti on täyttä fuulaa ja vaan masentaa, koska ihmiset käyttäytyy niin vastuuntunnottomasti netissä. Naamatusten on paljon vaikeempaa vedättää ketään, senhän näkee jo ilmeistä ja eleistä onko toinen ensinkään tosissaan vai paistatteleeko se vaan huomiossa.
      Ihmisten ilmoilla kandee siis pysyä, jotta niitä kohtaamisia ylipäätään voi syntyä.

      • eiläheltäkuitenkaan

        Näin se on. Kesäaikaan liikkua ja käydä kahviloissa. Itse ajattelin alkaa juttelemaan ihmisille viikonloppuisin ja kesälomalla. Mutta minulla ei ole mitään pakkoa saada ketään eli jos ei natsaa tosi hyvin kenenkään kanssa niin olen mieluummin yksin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      252
      4548
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    Aihe