F.E.C "koulutuksesta"

hevonhumppaako

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarKantonio

      Sitäpä taitaa juuri olla. Soitin yksi päivä FEC yritykseen ja tuntui että he sielä oikein väkisin ja agressiivisesti yrittää saada työttömiä työkokeiluihinsa että saa ite hyvät rahat.

    • Jiffer

      Ilmiantakaa näitä hyväksikäyttäjiä fb:n Orjafirmat-yhteisölle! Pelkään pahoin, ettei ilmaistyö ja työttömyysbisnes lopu, jos emme pidä niistä melua.

    • FakinFEC

      Olin vuosi sitten F.E.C -koulutuksessa ja tässä hieman mietteitäni niin koulutuksesta kuin yhteistyöyrityksistäkin.

      F.E.C- koulutukset ovat n. 6kk koulutus/työssäoppimisjaksoja. 20pv on varsinaista koulutusta kurssin agendan mukaisesti. Kurssien sisältöpainatus voi paikkakunnasta riippuen olla kohdillaan tai painatettu epäoleinnaisuuksiin.

      Tyypillisesti työtehtävät yhteistyöyrityksessä vastaavat vähän tai ei lainkaan koulutuksen agendaa, työtehtävät ovat minimissään ja uusiin työtehtäviin ei kouluteta. Kaikkea työtehtäviin liittyvää tietoa ei jaeta. Tuntuukin välillä että olisi työyhteisössä täysin ulkopuolinen ja "ei haluttu". Tämmöisessä työympäristössä toimiessa kokee oman työpanoksensa yritykselle täysin tarpeettomaksi ja kyseenalaistaa koko toiminnan hyödyllisyyden myös itselleen.

      Yhteistyöyritykselle toiminta on kannattavaa, sillä usein koulutuksen osallistuvalla on vankka työkokemus ja koulutuksen loppusummasta ei tarvitse yrityksen maksaa kuin 30 %. Näin ollen n. 10 000€ kokonaissummasta yritys maksaa sen 3 000€, joka vielä jaetaan 6kk, joten yritys saa ammattilaisen 500€/kk.

      Lähde: http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonantajalle/loyda_tyontekija/etsi_tyontekijaa/rekrykoulutus/index.html

      F.E.C- koulutukseeen osallistuva saa tästä vain työvoimahallinnon ohjeistuksen mukaisen 9€/pv ylläpitokorvauksen.

      Suosittelen kaikkia F.E.C -koulutukseen hakevien harkitsemaan osallistumistaan vielä uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe