Elikäs jalat turpoaa keken lenkin niin että tuntuu kuin olisi ainakin yhden numeron liian pienet tossut ja samalla varpaat ja jalka pistelee. Vaiva alkaa noin 20 - 30 min lenkin aloituksesta. Hetken kun kävelee niin helpottaa. Olisiko jotain neuvoa?
jalat turvoksissa juoksun aikana
voijehna
162121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
isommat kengät
Niin että kahdet kengät mukaan lenkille mitä vaihtelee aina välillä....eipä tullu mieleen juu...
Mikä ihme kommentti tuo taas oli? Eihän vastaaja lähimainkaan tarkoittanut sitä, että niitä kenkiä pitäisi vaihdella. Voitaisiinko olla samalla puolella ja yrittää olla ystävällisiä toisillemme? Tavallisia ihmisiä tässä kaikki ollaan, eikä ole mitään syytä suhtautua vihamielisesti toisiin ja ottaa heti puolustuskanta kun joku yritää neuvoa. Saa paljon paremmin itsekin apua sitten kun sitä tarvitsee, koska mukavien ja kohteliaiden ihmisten (jotka edes yrittävät) kanssa on paljon kivempi tehdä yhteistyötä. Ratkaisukin löytyy paljon todennäköisemmin kun ollaan avoimia toisten ehdotuksille, ja yritetään nähdä sen takana oleva hyvä tarkoitus, vaikkei neuvo mikään järkevä olisikaan.
Tukisukat, vai miksikä kompressiosukiksi niitä taas kutsuttiinkaan.
Tuo jalkojen turpoaminen on ihan normaalia, siksi tossuja ostaessa neuvotaankin ottamaan sellaiset, joissa jää sellainen sentti varaa isovarpaan ja tossun väliin. Itse käytän juostessa numeron tai jopa puolitoista numeroa isompia tossuja, kuin normaali kengännumero on.
Tämä oli siis tarkoitettu alkuperäiselle kysyjälle, vaikka tulikin vahingossa Hippulihein viestin perään.
Puolen tunnin juoksun jälkeen voi ottaa sukat pois jalasta, niin kenkiin tulee lisää tilaa, eivätkä ne enää purista. Jopa puoli numeroa liian pienet kengät mahtuvat hyvin jalkaan ilman sukkia. Lisäksi kengistä tulee huomattavasti vilpoisammat. Sukat hiostavat ja kuumentavat yllättävän paljon, vaikka juoksukenkä muuten olisi hyvin ilmastoitu.
http://cdn.niketalk.com/9/9e/500x1000px-LL-9e737499_ekipchogeberlin15.jpeg
Tuossa kuvassa on maratoonari ottanut pohjalliset pois kengistä kesken juoksun ja laittanut ne säärtä vasten pystyyn kengän ja jalan väliin.
http://cdn.niketalk.com/6/64/64b96f6d_F56BD5F1-A024-4CDE-926A-52811C0128C2_mw1024_s_n.jpeg
Selvästi on ollut sama ongelma kuin aloittajalla.
Kuten sanoin, eikös ole vaan järkevintä käyttää suurempia kenkiä koska niitä juoksukenkiä kuitenkin käytetään vain juoksemiseen, ja jos jalat kasvavat juostessa niin kengän pitää olla niille sopivat.
Syy 1: Liian pienet kengät. Etenkin naiset juokset 1-2 numeroa liian pienissä kengissä. Kärkeen varpaiden eteen on jätettävä 1,5 senttiä tyhjää.
Syy 2: Sukissa liian tiukka resori eli säärikiristys.
Syy 3: Kengännauhat liian tiukalle solmittu.
Syy 4: Jalka turpoaa juostessa aina.
Riittävän väljät kengät pitää olla ja nauhat jätetään aika löysälle, on turhaa kiristää nauhoja yhtään.
Mutta kun se 1,5 cm on tilaa varpailla kun lähtee lenkille ja koko on isompi kuin normaali kengissä. Nauhatkin olen jättänyt melko löysään. Kompressio sukat helpotti ongelmaa ja varsinkin turvotuksen lasku oli nopeampi kuin normaalisti.
Ehkäpä sinulla sitten pitää olla ainakin 3 cm tilaa varpaille kun lähdet lenkille. Kenkäsi ovat liian pienet tai jalkasi ovat liian suuret.
Voisit kysäistä suutarilta jos hän pystyis tekemään ilmalla täytettävät sukat. Voisit sitten päästellä venttiilistä ilmaa ulos kun jalat kasvaa.
Tilaa samantien itsestään hitaasti tyhjenevät sukat, kahdenkymmenen minuutin juoksemisen jälkeen jalat ovat suuret ja sukat ovat tyhjät, ei tarvii tyhjennellä manuaalisesti.
http://www.clasohlson.com/fi/Kengännauhat/Pr318158002
Ohlsonilla myydään tuollaisia venyviä kengännauhoja, joita ei tarvitse solmia tai avata ikinä. Pakkaus sisältää 7kpl elastisia nauhanpätkiä jotka vain kiinnitetään nauhanreikiin.
Tuollaiset nauhat myös venyvät samalla kun jalka turpoaa, joten kiinnitys on aina sopivan löysällä eikä ala puristamaan jalkaterää.