Vai olenko vain vainoharhainen..
Kiusaaminen, voiko olla käsky työnantajalta?
12
402
Vastaukset
- HarhaillaanVaan
Voihan se ollakin.
Ja vaikka ei olisikaan, niin työnantaja voi olla siinä niinkin mukana, että on antanut selvän hyväksynnän kiusaamiselle. Ei itse kuitenkaan ole varsinaisesti tulilinjalla, jos asiasta sattuu nousemaan virallinen metakka.- HarhainenSielu
Välillä joku on mukava ja sit toisinaan ei. Aivan kuin muisti ettei minulle saa olla mukava..
Kai mun on pakko sulkeutua ja miettiä mitä teen työn suhteen. Itselle ihan sama,mutta karenssia en voi ottaa. Odotan siis työsuhteen loppumista.. Johon on ikuisuus. Julkinen ala.
- ohjeita-ja-käskyjä
HOX !
Helsingin yliopistossa ainaskin on annettu viimeisellä rivillä oleva määritelmä:
" Myös OHJE tai KÄSKY syrjiä on syrjintää."
Syrjintä tarkoittaa henkilön tai ihmisryhmän kohtelemista ilman hyväksyttävää syytä eri tavoin kuin toisia samassa asemassa olevia rodun, kansallisen tai etnisen alkuperän, ihonvärin, kielen, sukupuolen, sukupuoli-identiteetin, iän, seksuaalisen suuntautumisen, terveydentilan, uskonnon, mielipiteen, tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Esimerkiksi, kun opettaja kieltäytyy ohjaamasta tiettyyn kansallisuuteen kuuluvia opiskelijoita. Välillisestä syrjinnästä on kyse silloin kun näennäisesti neutraali säännös tai toimintatapa saattaa tietyt henkilöt muihin nähden epäedulliseen asemaan.
Myös ohje tai käsky syrjiä on syrjintää.
http://www.helsinki.fi/henkos/tasa-arvo/sukup_hairinnan_ehkaisy.htm- HarhainenSielu
Kiitos. Tätä on ollut omalla yliopistolla..
- Hengellinen-yliopisto
Koko kansamme edun mukaista olisi että nämä laitokset alkaisivat tutkimaan heti suomalaisten piilovittuilua ja epäasiallista käyttäytymistä- sen sijaan nyt aikaa ja varoja tuhlataan johonkin että kuinka hyttynen kakkaa etc. jonninjoutavaan.
- ja voisihan tuon tutkimusprojektin aloittaa vaikka ihan sieltä yliopistojen omasta henkilökunnasta.
- Brita.Jokisen-kirja
Brita Jokinen,
Kiusaaja keskellämme WSOY 2007.
" Yksityisellä puolella kiusaamista ei siedetä, koska se vaikuttaa alentavasti yrityksen tulokseen. Julkisyhteisöjen puolella tuloksen teko ei ilmeisesti ole niin tärkeää, koska kiusaamiseen on vara olla puuttumatta."
"Kiusattujen kertomuksista paljastuvat kiusaajan toimintatavat ja ominaisuudet. Näitä ovat ailahtelevuus ja kaksinaamaisuus, hajoita ja hallitse –tekniikka, hovin ylläpitäminen, tolkuton valehtelu ja tyhjät silmät.
Työpaikoilla tilanteen tekee vaikeaksi juuri hajoita ja hallitse –tekniikka."
"Jos kiusaaja on esimies, hän juonittelee porukkansa eriseuraiseksi, pitää hovia ja hallitsee pelottelulla ja uhkailulla."- HarhainenSielu
Mikä on tyhjät silmät..?
- vastaus-
HarhainenSielu kirjoitti:
Mikä on tyhjät silmät..?
Tyhjyys silmissä kertoo jotain siis, sielun (sydämen) autioitumisesta.
- piti vähän käydä tuolla narsismi-palstalla välillä...., ehkä tämä voisi kuvata kaikkein osuvimmin sitä, mitä tuon kirjan kirjoittaja on tarkoittanut tyhjillä silmillä.
- KäskiköKiusata
Järkyttävä työpaikkakiusaamistapaus, luin Motiivilehdestä, siinä pomo ilmeisesti käski kiusata?
https://motiivilehti.fi/ - senkokenut
Voi olla ja pomo voi olla itse kiusaaja.
oppilaitokset alkavat olla yrityksiä ja se on tuonut omat ilmiönsä työyhteisöön - eilieneharvinaista
Kyllä hyvinkin voi olla, jos esimiehiä on mukana juonessa. Pomo voi saada työterveyshuollonkin samaan kuoroon.
- Greenfieldi
Voi olla mahdollista ainakin rakennusalalla jos esimies on Teflon Ansku joka ei kestä ettei sen pyllyä nuolla. Ansku kyllä manipuloi oman hovin hommiin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992627
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1162323En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761648Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1931156- 471068
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va491063- 99981
- 46783
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6783- 106754