Kiusaaminen, voiko olla käsky työnantajalta?

HarhainenSielu

Vai olenko vain vainoharhainen..

12

409

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HarhaillaanVaan

      Voihan se ollakin.
      Ja vaikka ei olisikaan, niin työnantaja voi olla siinä niinkin mukana, että on antanut selvän hyväksynnän kiusaamiselle. Ei itse kuitenkaan ole varsinaisesti tulilinjalla, jos asiasta sattuu nousemaan virallinen metakka.

      • HarhainenSielu

        Välillä joku on mukava ja sit toisinaan ei. Aivan kuin muisti ettei minulle saa olla mukava..

        Kai mun on pakko sulkeutua ja miettiä mitä teen työn suhteen. Itselle ihan sama,mutta karenssia en voi ottaa. Odotan siis työsuhteen loppumista.. Johon on ikuisuus. Julkinen ala.


    • ohjeita-ja-käskyjä

      HOX !
      Helsingin yliopistossa ainaskin on annettu viimeisellä rivillä oleva määritelmä:
      " Myös OHJE tai KÄSKY syrjiä on syrjintää."

      Syrjintä tarkoittaa henkilön tai ihmisryhmän kohtelemista ilman hyväksyttävää syytä eri tavoin kuin toisia samassa asemassa olevia rodun, kansallisen tai etnisen alkuperän, ihonvärin, kielen, sukupuolen, sukupuoli-identiteetin, iän, seksuaalisen suuntautumisen, terveydentilan, uskonnon, mielipiteen, tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Esimerkiksi, kun opettaja kieltäytyy ohjaamasta tiettyyn kansallisuuteen kuuluvia opiskelijoita. Välillisestä syrjinnästä on kyse silloin kun näennäisesti neutraali säännös tai toimintatapa saattaa tietyt henkilöt muihin nähden epäedulliseen asemaan.
      Myös ohje tai käsky syrjiä on syrjintää.

      http://www.helsinki.fi/henkos/tasa-arvo/sukup_hairinnan_ehkaisy.htm

      • HarhainenSielu

        Kiitos. Tätä on ollut omalla yliopistolla..


      • Hengellinen-yliopisto

        Koko kansamme edun mukaista olisi että nämä laitokset alkaisivat tutkimaan heti suomalaisten piilovittuilua ja epäasiallista käyttäytymistä- sen sijaan nyt aikaa ja varoja tuhlataan johonkin että kuinka hyttynen kakkaa etc. jonninjoutavaan.
        - ja voisihan tuon tutkimusprojektin aloittaa vaikka ihan sieltä yliopistojen omasta henkilökunnasta.


    • Brita.Jokisen-kirja

      Brita Jokinen,
      Kiusaaja keskellämme WSOY 2007.

      " Yksityisellä puolella kiusaamista ei siedetä, koska se vaikuttaa alentavasti yrityksen tulokseen. Julkisyhteisöjen puolella tuloksen teko ei ilmeisesti ole niin tärkeää, koska kiusaamiseen on vara olla puuttumatta."

      "Kiusattujen kertomuksista paljastuvat kiusaajan toimintatavat ja ominaisuudet. Näitä ovat ailahtelevuus ja kaksinaamaisuus, hajoita ja hallitse –tekniikka, hovin ylläpitäminen, tolkuton valehtelu ja tyhjät silmät.
      Työpaikoilla tilanteen tekee vaikeaksi juuri hajoita ja hallitse –tekniikka."

      "Jos kiusaaja on esimies, hän juonittelee porukkansa eriseuraiseksi, pitää hovia ja hallitsee pelottelulla ja uhkailulla."

      • HarhainenSielu

        Mikä on tyhjät silmät..?


      • vastaus-
        HarhainenSielu kirjoitti:

        Mikä on tyhjät silmät..?

        Tyhjyys silmissä kertoo jotain siis, sielun (sydämen) autioitumisesta.
        - piti vähän käydä tuolla narsismi-palstalla välillä...., ehkä tämä voisi kuvata kaikkein osuvimmin sitä, mitä tuon kirjan kirjoittaja on tarkoittanut tyhjillä silmillä.


    • KäskiköKiusata

      Järkyttävä työpaikkakiusaamistapaus, luin Motiivilehdestä, siinä pomo ilmeisesti käski kiusata?
      https://motiivilehti.fi/

    • senkokenut

      Voi olla ja pomo voi olla itse kiusaaja.

      oppilaitokset alkavat olla yrityksiä ja se on tuonut omat ilmiönsä työyhteisöön

    • eilieneharvinaista

      Kyllä hyvinkin voi olla, jos esimiehiä on mukana juonessa. Pomo voi saada työterveyshuollonkin samaan kuoroon.

      • Greenfieldi

        Voi olla mahdollista ainakin rakennusalalla jos esimies on Teflon Ansku joka ei kestä ettei sen pyllyä nuolla. Ansku kyllä manipuloi oman hovin hommiin.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      90
      4742
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      31
      2671
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      33
      2180
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      16
      1755
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1510
    6. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1083
    7. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      12
      1018
    8. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      201
      1005
    9. Kalevantien rivarin tulipalo

      Onko tuli hypännyt katolle autopalosta ? Onko tuossa seinässä auton lämmityspistokkeen paikka? Ikävä tapaus .
      Suomussalmi
      23
      915
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      72
      909
    Aihe