Korvaus loma-ajasta

Kuutamoo

En nyt tiedä mihin osioon kysymys kuuluu, niin laitan nyt vaikka tähän:)
Taustaa: minulla on kaupungin vakanssi, mutta tällä hetkellä työskentelen palkkaamisluvalla kaupungin toisessa työssä. Työsuhteeni loppuu 30.6, ja jatkuu taas 1.8. Heinäkuun ajan olen työtön. Pidän loman tuolloin heinäkuussa, 20päivää.mitä rahaa oikein saan? Ihan pihalla tästä nyt..

1

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jossittelua

      En tainnut ihan kokonaan ymmärtää kysymystä, mutta vastaan silti :)

      Jos sinulla on voimassa oleva työsuhde ja lomasi merkataan heinäkuulle, saa, heinäkuussa vuosilomapalkkaa sen verran kuin sinulle kuuluu ja lomarahan elokuussa. Jos vuosilomaa ei riitä koko heinäkuulle, joudut tekemään töitä vakituisessa yksikössäsi tai jossain muualla.

      Jos sinulla ei kuitenkaan ole heinäkuussa voimassa olevaa työsuhdetta kaupungin muissakaan yksiköissä ja jos et pidä vuosilomia ennen työsuhteen päättymistä 30.6., niin saat lomakorvauksen ja lomarahan ansaitsemistasi pitämättömistä vuosilomapäivistä lopputilissä. Heinäkuun olet silloin työtön, joten ilmoittaudu TE-toimistoon heidän ohjeiden mukaan.

      Minulla on oiva ehdotus. Kysy esimieheltä tai luottamusmieheltä, niin ei tarvitse ihmetellä jossitteluja, vaan saat hetimiten oikean vastauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe