Sovinistisimmat työpaikat

Tasa-arvo

Mitkä ovat Suomen sovinistisimmat yritykset? Että naiset osaisivat varoa, eivätkä tuhlaisi liikaa energiaa näihin yrityksiin hakemiseen.

Aloista varmasti hyvin edustettana ovat metsäyritykset esim. Metsä Group, metalliteollisuus ja rakennusteollisuus. Mitä kokemuksia teillä on?

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liinaharjas

      Terveydenhuollon kuntayhtymät on pahimmasta päästä, samoin muut naisvaltaiset alat. Niissä kateus jyllää ja muiden selän takana puhutaan jatkuvasti juoruja. Jos olet liian kaunis, liian ruma, liian pätevä, liian epäpätevä, olet parisuhteessa, olet sinkku, omistat auton, et omista autoa... syitä riittää mistä kanat kaakattavat.

      • dfghjkliop

        Kyse oli sovinistisimmista yrityksistä, joten ymmärsit varmaan asian väärin. Juoruaminen ei sinänsä ole sovinistista. Terveydenhoitoalalla on paljon naisia, joten tuskin siellä syrjitään naisia kuten miesvaltaisilla duunarialoilla. Naisiahan on suhteellisesti paljon terveydenhoitoalan ja lääketieteen johtotehtävissäkin, vaikka Suomessa kuitenkin vähän verrattuna muihin maihin. Sovinistisia aloja on metalliteollisuudessa, puunjalostuksessa, rakennusalalla ja öljynjalostuksessa ainakin Suomessa. Aina kun johtajina on paljon yksinkertaisia ja naisille katkeroituneita miehiä, niin johtaminen menee sovinistiseksi.


    • Siinäpäniitä

      Turvallisuus/kuljetus/liikenne/maatalous/metsä/rakennus&teollisuusalat sekä pankki/rahoitus/vakuutus/oikeustieteellinen ja tietysti teologinen ala. Siitä sitten voi niitä yrityksiä päätellä...

    • Simuloitu_elämä

      Etkö kuitenkin haluaisi murtaa nuo sovinismin ilkeät linnakkeet ja
      rikkoa niiden lasikatot ?
      Miksi naisten tulisi hakeutua vain perinteisille naisten aloille ja työpaikoille ?
      Mikä idea siinä on? Silloinhan mikään ei muutu sillä saralla.
      Älä huoli. Miesaines feminisoituu vauhdilla. Elämme kemikalisoituneessa todellisuudessa. "Miesten" hormonit on jo ihan sekaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe