muuta tekemistä kuin kiskoa viinaa?
Tänne kun etelään Rovaniemelle tulloo tunturilappalainen, niin äijänkäppänä on kännissä koko ajan ja pillaa maineen.
http://yle.fi/uutiset/osa_suomesta_ryyppaa_yha_kuin_1980-luvulla__nain_juomatavat_vaihtelevat_eri_puolilla_maata/8844241
Lopetakkoo helekutin peijoonit kännääminen ja hankikkaa pikkusen sivistytä.
Eikö persjalakasella lappalaisella oo
8
538
Vastaukset
- äijätjuoviinaavaan
Ei ole viinikulttuurista tietoakaan, ilmankos Lapista tulee kaikki naiset etelään.
- kikekittilästä
mitä se impotentti perpsjalakanen akalla tekköö
sohiivat 9 cm toisijjaan
kännissä ovat kovvii poikiin
vaikka vartta ei oo 150 cm - feikkimollaaja
kukahan täällä yrittää savon murteella haukkua saamelaisia vaikka ei oikeasti osaa murretta. Se joka osaa ei haku ketään.
ei sole mikhään , jos et ymmärrä. koita selevitä.
- jouhni
Aslakka sano mulle, että lähe miun kanssa juomhaan viinaa. Sanoin että en mie viitti. Aslakka vaan kärtti ja sano että: Lähe nyt ees viikoks.
- kjhgfds
Ei kukaan ole niin hullu että eläisi lapissa selvinpäin. Edes turistit ei pysty käymään lapissa ilman kunnon kännejä.
- Kfkfkfkfk
Etelässä isot miehet lipittää viiniä. Onhan se näös !
- Busines
Taitaa tilasto pompata lapin kohdalla eteläsuomalaisten ja norjalaisten lomailijoiden vuoksi noin korkealle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331363
- 1011054
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25947Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 37683
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603