Ei sormusta

DontHave1WontHave1

Minulla ei pääsääntöisesti ole mitään vankkoja omakohtaisia periaatteita tai vaateita siitä, miten mikäkin seikka naimisiin mennessä tulisi hoitaa, jos nyt joskus astun avioon. Kahdesta asiasta en kuitenkaan ole valmis tinkimään ja ne ovat, etten ryhdy minkään valtakunnan polttareihin (koska ne ovat mielestäni aika yksiselitteisesti turha ja typerien stereotypioiden riivaama traditio), enkä hanki itselleni sormusta. Toinen kohta, kuten otsikosta näkyy on oikeastaan tämän aloitukseni varsinainen pointti, koska en ole koskaan kuullut kenenkään oikeastaan puhuvan tästä asiasta; useimmat eivät tunnu edes huomioivan sitä mahdollisuutta, ettei sormusta yksinkertaisesti vaan hankita naimisiin mennessä, siitäkin huolimatta, että se on ainakin oman ymmärrykseni mukaan loppujen lopuksi täysin vapaavalintainen muodollisuus, eikä mikään avioliiton lakisääteisessä, tai traditionaalisessa rakenteessa erikseen edellytä sitä.
Oma tinkimättömyyteni tämän seikan suhteen johtuu yksinkertaisesti siitä, että ajatus korujen pitämisestä (varsinkin sormusten) on aina tuntunut minusta omakohtaisesti jollain tapaa vastenmieliseltä, vaikken olekaan täysin varma mistä kyseinen tunne johtuu. Pätevimmät perustelut, jotka osaan sille antaa ovat, etten pidä siitä miltä metalli tuntuu ihoa vasten ja jotenkin vaan ajatus mistään ylimääräisistä killuttimista kaulassa, ranteissa, tai sormissa tuntuu siltä että ne olisivat tiellä ja häiritsisivät koko ajan. Lisäksi yhdistän kai jollain tapaa sormukseen kaikki avioliiton ankeat ja turhat stereotypiat itsensä kahlitsemisesta toiseen ihmiseen, oman henkilökohtaisen vapauden menettämisestä ja tästä seuraavaa velvoitetta kantaa naimisiinmenosta jotain fyysistä merkkiä.
Onko täällä ketään muita joilla olisi mitään samansuuntaisia ajatuksia tästä asiasta, tai jotain muita vastaavia "outoja" periaatteita avioliittotraditioihin, häihin, tai vihkimiseen liittyen? Tai vastaavasti, kokisitteko omakohtaisesti tällaisen kyseisestä tai jostain vastaavasta peruskaavasta poikkeavan vaateen sellaiseksi, että pitäisitte sitä oman mahdollisen kumppaniehdokkaanne esittämänä jonkinasteisena dealbreakkerina?

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsdkfalskf

      Meillä ei ole sormuksia, ja muutenkin halusimme vihkimisen mahdollisimman vähin muodollisuuksin. Siskoni ja hänen miehensä taas ratkaisivat asian niin, että hankkivat sormukset, mutta eivät juuri käytä niitä. Eli ei se nyt niin kummallinen juttu ole.

    • mv_sh

      Sormukset ostettin vihille mennessä, mutta kumpikaan ei ole koskaan niitä pitänyt.
      Mieheni on maanviljelijä ja sormus jäi ensimmäisen kuukauden aikana johonkin koneeseen kiinni ja meinasi viedä sormen mennessään. Hänen sormuksensa jäi pois tuossa vaiheessa. Minä olen sairaanhoitaja enkä työni vuoksi voi pitää koruja. ensimmäisen vuoden aikana sormus jäi milloin minkäkin lavuaarin päälle tai peilin hyllylle. Sormukset ovat olleet korulaatikossa kaapissa nyt 42 vuotta.

      Jos nyt menisimme vihille, emme ostaisi sormuksia ollenkaan.

    • onneasormukseton

      Sormus ei liittoa pidä kasassa ja on vain esine. Rakkaus ja muu henkinen puoli on tärkeämpää.

    • on.taas

      Olin työssä kehitysvammalaitoksessa, missä joutui pesemään kädet huolellisesti lukuisia kertoja päivässä. Huomasin viikonloppuna kotona, että sormi oli alkanut mädäntyä sormuksen alta, eikä se enää lähtenyt sormestakaan.

      En päässyt firmaankaan, joten katkaisin sormuksen hohtimilla. Korjautin sen kyllä liikkeessä, mutten sitten enää pitänyt. Kun myöhemmin vaihdoin toiseen työpaikkaan, olin jo niin tottunut sormuksettomuuteen, että se jäi ja tuli takaisin vasta nyt eläkkeellä.

      Jos nyt menisin naimisiin, panisin jonkin nätin pienen muistoesineen vaimoni herttaiseen vittuun vihkimisen ajaksi. Säilyttäisimme sen muistona vihkimisestä, mutta emme kertoisi siitä kenellekään.

    • eisormusta

      Me ei hankittu mitään vihkisormuksia, yksinkertaiset kihlasormukset meillä oli ennestään. Koska vihkitilaisuudessa pappi halusi kuitenkin siunata sormuksen, niin annoimme hänelle kihlasormukseni. Sen sitten siunaamisen jälkeen mies pujotti takaisin sormeeni ja nyt se on sitten vihkisormus, jos sen niin haluaa ajatella. En ole koskaan halunnut kahta sormusta, se on minusta tyhmän näköistä. En yleensäkään pidä koruja, ainoastaan kaulakorun voin joskus laittaa.

      Jotenkin älyttömältä tuntuisi vielä laittaa kauhean isoa hintaa sormukselle, timantteja ja kruusauksia, niin kuin niillä jotenkin todistettaisiin rakkauden määrää. Niillä kahdella ei ole mitään tekemistä keskenään. Jos/kun ero tulee, sormuksella ei ole enää kuin romukullan arvo, ellei sitten halua sitkeästi sitä edelleen pitää muistona pieleen menneestä avioliitosta.

    • Lady34v

      Ihanko tosi?

    • Elina1998

      Joku pitää sormusta tai ei pidä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 186
      4135
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3428
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2756
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      299
      2675
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2366
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      163
      2123
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2070
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      34
      1768
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      6
      1604
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      44
      1127
    Aihe