Jos kysymysmerkki puuttuu, niin sitten ei...

Nykymeininki

Mietin tässä miesten logiikkaa yleisellä kantilta. Joskus on tilanteita, jolloin todellakin toivoisin omaavani veljiä, jotka voisivat tarpeen tullen valaista naista pulassa. Aihepiiri on "suhteen lopettaminen". Kyseessä ei oikeastaan edes ollut vielä suhde vaan korkeintaan jonkin alku. Tapasin oikein mukavan miehen pari kuukautta sitten. Jutustelu alkoi täysin viattomalta pohjalta, mutta nähtiin pari kertaa ja soiteltiin pitkiä puheluita. Puhelut sitten muuttuivatkin pikkuhiljaa romanttisvivahteisiksi. Tilanne vain se, että olemme molemmat naimisessa (pitkissä avioliitossa). Otimme aikalisän, koska tilanne on mahdoton. Kummankaan avioliitossa ei mitään suurempaa vikaa. Lähinnä vain kyllästymistä. Emme ole olleet yhteydessä kuukauteen ja sen aikana ajatukseni pyörivät ihan liikaa tässä ihmisessä. Kotona fiilin kireä ja käyttäydyn todella kylmästi omaa aviomiestäni kohtaan. En kuitenkaan halua rikkoa perhettäni ja laitoin tälle uudelle miehelle viestin, jossa kerroin että haluan laittaa pisteen tälle, koska minusta asioilla joilla on alku kuuluu myös olla loppu. Muotoilin asian ihan kauniisti ja lopuksi toivoin hänelle kuitenkin kaikkea hyvää, koska oikeasti välitin hänestä. Mies ei vastannut mitään. Olisiko ollut liikaa laittaa edes jotain vastukseksi? Miksi mies ei reagoi mitenkään?

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkevänpäätöksenteit

      Pidä se oma järkesi nyt päässäsi ja tosiaan unohda, älä edes odota mitään vastausta häneltä. Itse olet omalta osaltasi tilanteen päättänyt ja valintasi tehnyt, niin pidä siitä myös kiinni. Ehkäpä hänkin tajusi ja kunnioittaa omaa päätöstäsi ja parisuhdettasi sekä ajattelee myös omaansa. Parisuhteissakin tulee niitä ulkopuolisia ihastuksia, mutta se on sen merkki, että omalle suhteelle täytyy alkaa tekemään jotain ja niitä ongelmia ratkomaan, ettei se jää paitsioon. Ikävä vain, että jotkut valitsevat sen pettämislinjan ja sitten on soppa valmis, mikä on se väärin, luikurimaisin ja epäkohteliain tie omaa puolisoa kohtaan. Sellaiset ihmiset ajattelevat vain sitä omaa hyväänsä, kun parisuhteissakin pitäisi ajatella asiaa monen muunkin ihmisen kannalta, kuten itse teet. Kun olet valinnut sen oman parisuhteen, niin yritä suuntautua siihen, oma valintasi on käsitteletkö tunteesi ihastuukseesi itsesi kanssa vai kerrotko asian miehellesi. Hän varmaan ihmettelee kylmää suhtautumistasi ja ei se oma kylmä suhtautumisesi eli oma käytöksesi suhdettanne paranna lainkaan. Oma miehesi varmaan ihmettelee ja miettii mitä hän on nyt tehnyt väärin, kun se vika onkin sinussa ja omissa tuntemuksissasi. Mikä suhteessanne kyllästyttää? Siitä teidän täytyy alkaa keskenänne keskustelemaan. Puhukaa ja puhukaa, ehkä suhteenne kaipaa sitä jotain uutta, millä saisitte sen alkuaikojen hehkun takaisin. Ehkä se on se romantiikka, jota olet nyt meinannut erehtyä joltakulta muulta hakemaan, mutta onneksi et töpännyt.

    • KKKKKKKKK

      Niin sitä naisena ajattelisi että tuommoiseen kuuluu vähintään vastata kohteliaasti "samoin" tai jotain vastaavaa. Mutta miehet on miehiä.
      Ja jännä juttu on, että roikkumaan jää herkemmin kun ei saa mitään vastausta, lopetusta asialle.
      Yritä unohtaa, muuta neuvoa ei ole.

    • payback-

      Mies kostaa kun jätit hänet tekstarilla

    • skinheadstekeerikos

      minusta sinä perseenreikä olet. haukku suamalainen mies puhki vaikka itse olet syypää. haista vittu RUma MONgooleNLia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5650
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4244
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      96
      1856
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1425
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1127
    6. 47
      1112
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      969
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      743
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      695
    Aihe