Hei. Mä olen syntyjään punatukkainen ja pisamainen. Nyt aikuisena, mulla on yhä enemmän alkanut tulla pisamia myös käsivarsiin ja vuosi vuodelta ne tuntuvat lisääntyvän ja mä jotenkin häpeilen niitä. Rusketun kyllä ihan hyvin, mutta mitä enemmän olen auringossa, sitä enemmän niitä inhottavia pisamia tulee. Käytänkin mieluiten pitkähihaisia puseroita, mutta kuumana kesänä on ollut munkin pakko vaihtaa lyhyt hihaiseen. Kysymys kuuluukin, miten paljon muita inhottaa katsoa pisamaisia käsivarsia ja kuinka paljon kiinnitätte niihin huomiota? Alkaa taas ihana kesä, mutta tää asia aina vähän latistaa sitä ja asia ahdistaa mua paljonkin.
Kiitos, jos viitsitte kertoa.
Pisamainen iho
6
317
Vastaukset
- foxy-redhead
Ei mitään syytä ahdistua! Ole ylpeästi punapää ja nauti tulevasta kesästä - kunnon aurinkosuojan kanssa, tietenkin! ;)
Pisamat iholla ovat aivan yhtä persoonallinen piirre kuin kauttaaltaan tumma iho tai vastaavasti erittäin vaalea, läpikuultava iho. Ne ovat synnynnäisiä juttuja ja niin niihin pitää myös asennoitua: ne ovat osa persoonaa.
Itse kiinnitän kesällä huomiota vain palaneisiin, punertaviin ihoihin. Silloin tekee mieli koputtaa ihmistä hartialle ja sanoa, että peitä nyt hyvä ihminen tuo jo kärähtänyt ihosi! Saa kärsiä palovammoista pari seuraavaa päivää loppuelämän pelko melanoomasta, joten ei ole mitään järkeä polttaa nahkaansa auringossa.
Niinpä esim. pitkät hihat/lahkeet ja naisellinen lierihattu aurinkosuojana ovat erittäin fiksu valinta! Itsekin kuljen melkeinpä läpi kesän väljissä ja ohuissa housuissa / mekoissa, tunikoissa ja puseroissa, joiden läpi auringonvalo ei pääse sellaisenaan suoraan iholleni. On olemassa kaikenmaailman itseruskettavia voiteitakin, joten auringon kanssa ei tarvi pelleillä saadakseen talven vaalentamaan ihoon hiukan sävyä.
Parempaa kesämieltä! :) - rohkeestivaa
Mua ei ainakaa inhota pisamat ja en kyllä hirveesti yleensä katso kenenkää ihoa. Turhaan niitä noloilet. :)
- xdde
Itse rakastan pisamia ihmisellä turhaan häpeilet!
- oleonnellinen
Pisamat on ihania! Itse kärsin melasmasta, ja vieläpä -viiksi sellaisesta, joten ei naurata. Moni mies naureskelee mun pigmenttiviiksille.
- Turned-on
Pisamat on ehdottomasti turn-ON!
Tänä vuonna on punapäänkin kelvannut käyskennellä Suomen suvessa vähin vaattein tarvitsematta pelätä kuulaankauniin pisamaisen ihonsa palamista.
Jos on tarjennut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991726
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1261569Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras761355- 301292
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1271116Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221001Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46998- 22977
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66858- 46783