Miksi otan hylätyt työhakemukset niin raskaasti?

Hilja91

Teen keikkatöitä yhden firman kautta, jossa jokaista keikkaa haetaan erikseen. Olen aika uusi alalla enkä mikään luontainen lahjakkuus, joten ymmärrän hyvin että moni muu menee edelleni kun työlle valitaan tekijät. Haen välillä keikkoja joista tiedän käytännössä varmasti, etten tule valituksi. Silti tuntuu tosi pahalta huomata, että paikat on täytetty ja jäin taas nuolemaan näppejäni. Joskus taas jätän hakematta keikkoja joihin voisin tuurilla päästäkin, koska pelkään että päivä menee piloille jos tulee taas hylsy.

Mistähän se johtuu, että otan hakemusteni hylkäämisen niin raskaaksi? Miten saisin muutettua asenteeni positiivisemmaksi?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nbvgtyu

      Koska olet ääliö niinkuin suurin osa nykyihmisistä

    • työnhakijalady

      Ääliö on tuo lyttäävä vastaaja! Onko sulla lapsuudessa esim. hylkäämisen kokemuksia tms. Mulla oli aika vaikea lapsuus ja nuoruus ja työelämän vastoinkäymiset on sattuneet tosi paljon. Luulen, että vaikuttaa taustanikin tässä. Nykyisin kun on vielä ekstrovertteja suosiva ilmapiiri, pitää markkinoida itseään jne. Minusta homma menee välillä ylikin. Mutta kilpailu vaikuttaa olevan kovaa.

      Ymmärsin tekstistäsi, että sinulla on kuitenkin innostus alalle ja siksi tavoittelet myös keikkoja, joita et saa. Sehän on hyvä minusta, koska sinulla on unelmia ja tavoitteita. Sun ei kannata alkaa pelkäämään ennakkoon, että tuut hylätyksi. Aina kannattaa yrittää. Tiedän, että kuulostaa kliseiseltä mutta mulla on samaa ongelmaa, että epäonnistumisen pelossa en edes yritä. Mutta jos ei edes yritä ei voi mitään saavuttaakaan. Ehkä sun pitää kaivaa itestäs jonkinlaista uhmaa? Itselläni on sellaista, että yritetään, sitten ei kukaan pääse sanomaan ettet ees kokeillu :D

      Asenteen positiiviseksi saaminen... Minusta on mageeta, että mietit tuota! Itsetuntemus on varmaan avainsana. Kun tuntee vahvuutensa, niin sitten voi paremmin tarjota itseään keikkoihin. Itsekin opettelen tuota. Tämmöstä mulle tuli mieleen ja runo, jonka joskus itse löysin ja siinä kiteytyy mun mielestä paljon tähänkin sopivaa.

      "To laugh is to risk appearing a fool,

      To weep is to risk appearing sentimental.

      To reach out to another is to risk involvement,

      To expose feelings is to risk exposing your true self.

      To place your ideas and dreams before a crowd is to risk their loss.

      To love is to risk not being loved in return,

      To live is to risk dying,

      To hope is to risk despair,

      To try is to risk failure.

      But risks must be taken because the greatest hazard in life is to risk nothing.

      The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing.

      He may avoid suffering and sorrow,

      But he cannot learn, feel, change, grow or live.

      Chained by his servitude he is a slave who has forfeited all freedom.

      Only a person who risks is free.

      The pessimist complains about the wind;

      The optimist expects it to change;

      And the realist adjusts the sails."
      - William Arthur Ward

    • pitääälytäottaatyö

      Positiivisempaa asenetta työnhakuusi ehdotan ihan LIVE tapaamista !!!
      Unohda ne cv ..ym. mene paikan päälle ja juttele asiasi asiallisesti työtodistukset tietenkin aina mukaan ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe