Tännehän tämä viesti sopiikin paremmin kuin toisaalla:
Ajankohtaisesta vuosityöajan pidentämisvaatimuksesta. JOS pidennys nyt toteutetaan kokonaisia työpäiviä lisäämällä eli vapaapäiviä poistamalla, ev.lut. kirkko se vaan pitää dogmaattisesti kiinni helatorstaista vapaapäivänä, vaikka maallisen harkinnan pohjalta parempi on niin, että joustavasti sijoitettavia vapaapäiviä ei vähennettäisi. Siis loma- tai pekkaspäiviä.
Jäykän vapaapäivän säilyttämista just torstaina joustavan vapaapäivän kustannuksella ei puolla muu kuin kirkollinen dogmi.
Joustavan vapaapäivän säilyttäminenhän ei estä sen vapaapäivän pitämistä helatorstainakin, ja sen jälkeisenä perjantaina. Silloin, tai jonain parempana aikana.
Mainittakoon, että esim. uskonnottomien ihmisoikeusjärjestö Vapaa-ajattelijat eivät ole vaatineet vuosityöajan lyhentämistä eikä pidentämistä. Ei tiettävästi kirkkokaan. Sen sijaan Vapaa-ajattelijat vaativat asian ratkaisemista maallisen harkinnan pohjalta ihmisten joustavat valinnat mahdolllistavalla tavalla.
Yhteiskunnalliset asiat on syytä päättää maallisen, sekulaarin keskustelun ja harkinnan pohjalta, ei esim. uskonnollisten Raamatun tai kirkon ristiriitaisten dogmien mukaan.
Mikä vapaa säilytetään ja mikä ei -jos vähennetään
2
162
Vastaukset
- Siistinsiistin
? Miten käy työläisten, joille muutenkin palkka tulee tuoton perusteella, ja mitään arkipyhäjuttuja pekkasaia ym. ei koskaan ole ollutkaan.
Tuohon kun saisi selkeän vastauksen, niin vaikuttaisi etenkin monen pam- puolen työläisiin.
Osa pelkää että tuntituotoista osan lohkaisee... mistään olemattomista noista ylläkirjoitetuista kun ei voi lohkaista. Terkut tuntiliksaiselta- vielä jaksaa, mutta jään pois kyllä jos huononnuksia tarjotaan. - PekkasetPois
Nyt tehdyissä sopimuksissa pekkaspäiviä vähennetään.
Lopputulema on se, että niistä tullaan luopumaan seuraavalla kierroksella kokonaan.
Niillä, joille ei kerry pekkasia, niin muut vapaat on tehtävä sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras921468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 114796
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683