Mikä vapaa säilytetään ja mikä ei -jos vähennetään

Vapaa-ajattelijalt

Tännehän tämä viesti sopiikin paremmin kuin toisaalla:

Ajankohtaisesta vuosityöajan pidentämisvaatimuksesta. JOS pidennys nyt toteutetaan kokonaisia työpäiviä lisäämällä eli vapaapäiviä poistamalla, ev.lut. kirkko se vaan pitää dogmaattisesti kiinni helatorstaista vapaapäivänä, vaikka maallisen harkinnan pohjalta parempi on niin, että joustavasti sijoitettavia vapaapäiviä ei vähennettäisi. Siis loma- tai pekkaspäiviä.
Jäykän vapaapäivän säilyttämista just torstaina joustavan vapaapäivän kustannuksella ei puolla muu kuin kirkollinen dogmi.
Joustavan vapaapäivän säilyttäminenhän ei estä sen vapaapäivän pitämistä helatorstainakin, ja sen jälkeisenä perjantaina. Silloin, tai jonain parempana aikana.

Mainittakoon, että esim. uskonnottomien ihmisoikeusjärjestö Vapaa-ajattelijat eivät ole vaatineet vuosityöajan lyhentämistä eikä pidentämistä. Ei tiettävästi kirkkokaan. Sen sijaan Vapaa-ajattelijat vaativat asian ratkaisemista maallisen harkinnan pohjalta ihmisten joustavat valinnat mahdolllistavalla tavalla.
Yhteiskunnalliset asiat on syytä päättää maallisen, sekulaarin keskustelun ja harkinnan pohjalta, ei esim. uskonnollisten Raamatun tai kirkon ristiriitaisten dogmien mukaan.

2

174

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siistinsiistin

      ? Miten käy työläisten, joille muutenkin palkka tulee tuoton perusteella, ja mitään arkipyhäjuttuja pekkasaia ym. ei koskaan ole ollutkaan.
      Tuohon kun saisi selkeän vastauksen, niin vaikuttaisi etenkin monen pam- puolen työläisiin.
      Osa pelkää että tuntituotoista osan lohkaisee... mistään olemattomista noista ylläkirjoitetuista kun ei voi lohkaista. Terkut tuntiliksaiselta- vielä jaksaa, mutta jään pois kyllä jos huononnuksia tarjotaan.

    • PekkasetPois

      Nyt tehdyissä sopimuksissa pekkaspäiviä vähennetään.

      Lopputulema on se, että niistä tullaan luopumaan seuraavalla kierroksella kokonaan.

      Niillä, joille ei kerry pekkasia, niin muut vapaat on tehtävä sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2144
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1276
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      816
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      733
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      683
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      530
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      45
      467
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    Aihe