Mikä vapaa säilytetään ja mikä ei -jos vähennetään

Vapaa-ajattelijalt

Tännehän tämä viesti sopiikin paremmin kuin toisaalla:

Ajankohtaisesta vuosityöajan pidentämisvaatimuksesta. JOS pidennys nyt toteutetaan kokonaisia työpäiviä lisäämällä eli vapaapäiviä poistamalla, ev.lut. kirkko se vaan pitää dogmaattisesti kiinni helatorstaista vapaapäivänä, vaikka maallisen harkinnan pohjalta parempi on niin, että joustavasti sijoitettavia vapaapäiviä ei vähennettäisi. Siis loma- tai pekkaspäiviä.
Jäykän vapaapäivän säilyttämista just torstaina joustavan vapaapäivän kustannuksella ei puolla muu kuin kirkollinen dogmi.
Joustavan vapaapäivän säilyttäminenhän ei estä sen vapaapäivän pitämistä helatorstainakin, ja sen jälkeisenä perjantaina. Silloin, tai jonain parempana aikana.

Mainittakoon, että esim. uskonnottomien ihmisoikeusjärjestö Vapaa-ajattelijat eivät ole vaatineet vuosityöajan lyhentämistä eikä pidentämistä. Ei tiettävästi kirkkokaan. Sen sijaan Vapaa-ajattelijat vaativat asian ratkaisemista maallisen harkinnan pohjalta ihmisten joustavat valinnat mahdolllistavalla tavalla.
Yhteiskunnalliset asiat on syytä päättää maallisen, sekulaarin keskustelun ja harkinnan pohjalta, ei esim. uskonnollisten Raamatun tai kirkon ristiriitaisten dogmien mukaan.

2

174

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siistinsiistin

      ? Miten käy työläisten, joille muutenkin palkka tulee tuoton perusteella, ja mitään arkipyhäjuttuja pekkasaia ym. ei koskaan ole ollutkaan.
      Tuohon kun saisi selkeän vastauksen, niin vaikuttaisi etenkin monen pam- puolen työläisiin.
      Osa pelkää että tuntituotoista osan lohkaisee... mistään olemattomista noista ylläkirjoitetuista kun ei voi lohkaista. Terkut tuntiliksaiselta- vielä jaksaa, mutta jään pois kyllä jos huononnuksia tarjotaan.

    • PekkasetPois

      Nyt tehdyissä sopimuksissa pekkaspäiviä vähennetään.

      Lopputulema on se, että niistä tullaan luopumaan seuraavalla kierroksella kokonaan.

      Niillä, joille ei kerry pekkasia, niin muut vapaat on tehtävä sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      344
      1474
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      423
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe