Mitä lasten ratsastus maksaa?
Tarvitaanko siihen mitään erityisiä välineitä?
RATSASTUS LAPSILLE
6
314
Vastaukset
- Talli
Ratsastus maksaa ratsastustunnin verran, joka vaihtelee 10-50e/h. Hintaan vaikuttaa eniten sijainti. Pk seudulla on kallista, mutta pohjoiseen mentäessä hinnat halventuvat. Aluksi ei tarvitse mitään varusteita. Kypärän saa tallilta ja se riittää aluksi. Joustavat housut on hyvät.
- Tietäväinen
Ratsastuksen hinta riippuu tallista ja tunnin pituudesta. Talutustunti on usin 30 min pitkä ja hinta on 10-20 e, riippuu missä asuu. Aluksi (talutustunneilla) voi lainata kypärän tallilta, mutta silloinkin on huomioitava riskit koska kypärät ovat usein vanhoja ja ne ovat saaneet kolhuja joka vaarantaa turvallisuutta merkittävästi, eli oma kypärä joka täyttää turvallisuusvaatimukset on paras valinta. Sen hinta vaihtelee 50-250e, mutta se 50 euronkin kypärä on oikein hyvä jos se tosiaan täyttää turvallisuusvaatimukset ja istuu hyvin. Turvaliiviä ei tarvita talutustunneilla mutta ei siitä haittaakaan ole ja se on kuitenkin hankittava kun siirtyy ''kunnon tunneille''. Mutta se ei ole välttämättä aina pakollinen jos ratsastaa kiltillä hevosella eikä mennä esteillä. Esteillä taas on riskipeliä ratsastaa ilman liiviä. Myös hanskat ovat pakolliset koska muuten hevosta ei saa pidätettyä kunnolla. Parhaat ovat kunnon ratsastushanskat mutta ekalla kerralla kelpaavat myös sellaiset, joissa nahkaisetkaan ohjat eivät luista. Ekoilla kerroilla voi käyttää kumisaappaita mutta pian on syytä hankkia kunnolliset turvakärki jodhpurit. Lisäksi joustavat housut. Ja sitten tarvitaan päättäväisyyttä ja jaksamista eikä urheilutaustastakaan olisi haittaa (;
- Savee
Ekalle ratsastustunnille riittää hyvin joustavat (mielellään ihomyötäiset) housut, esim legginssit, sekä kumisaappaatsaappaat. Yleensä kypärän saa tallilta. Hanskatkin olisi hyvä olla niin ohjat ei hierrä. Ekalle tunnille käy hyvin esim. puutarhahanskat hyvin.
Myöhemmin kun sitten edistyy, niin kannattaa hankkia oma kypärä, ratsastushousut- ja hanskat, ja mielellään ratsastuskengät-tai saappaat. Turvaliivi ei ole välttämätön, mutta sekin on hyvä olla.
Hinta mainittiinkin tossa jo. :) Tosiaan riippuu missäpäin Suomea ratsastaa. Pääkaupunkiseudulla voi olla n. 30-45 e. Pohjoisemmassa sitten halvempia. Ja talutustunnit 30 min maksavat tietysti vähemmän kun ei kestä koko tuntia.
Mukavia ratsastushetkiä! :) - kokemusta-on
Hinta on hyvin tallikohtainen. Tiedän kaksi tallia 15km päässä toisistaan ja hintaero 20€!!! Kannattaa olla korkolliset kengät (kirjoitetaanko noin? :D no kengissä kuitenkin kantapäässä pieni korko) koska muuten jalustimilla ratsastus on vaarallista!
- Ratsastanut
Ratsastus on kallis laji mutta mitä pohjoisempana talli on sitä halvempi. Pk seudulla (missä itse ratsastan) kurssit maksaa 400-900€. Mutta hinnat nousevat 900€ vasta tason noustessa ja vaativampi estetunti tai kouluratsastustunti maskaa paljon.
Varusteina käy aluksi joustavat housut, kypärä ja korolliset kengät (kumpparit mm.). Myöhemmin pitää hankkia ratsastuskengät jotka on hyvät ja yleensä niissä on teräspää jotta jos hevonen astuu jalalle ei satu. Liivi pitää myös hankkia joka suojaa keuhkoja ja kylkiluita. Ratsastushousut ovat sellaiset että niissä ei ole sisäsaumaa jotta se ei pysty hiertämään satulan ja jalan välissä ja kypärä on pakko aina olla. Tuntimaksut on 14-120e, ja tarvii olla kannalliset kengät ja housut jois ei oo sellasii sauoja ku ne hiertää ja voi saada satulanpolttamia. Kypärän saa lainaan tallilta. (useimmiten)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t853228Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881767Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131367Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241183Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481119- 501118
- 511026