Maahanmuuttajia Lappiin/Enontekiö

Lukekaapa kerrankin MV lehteä. Artikkeli "Matut Lappiin" ja se Ely-keskuksen kirje huo-lel-la!
"Sytäntäni riipaisi" kun luin siinä julkaistun ELY-Keskuksen sisäpiireille tarkoitetun
kirjeen, jonka allekirjoittajina ylijohtaja Pirkko Saarela ja maahanmuuttopäällikkö Anne-Mari Suopajärvi.
Vastatoimia aikanaan?!

20

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiri.tunturista

      Mukavaa kun saadaan pystyviä nuoria miehiä tänne.nam!

    • Täsmennän. Ei minua se huoleta, että polokekoot niitä halukkaita mimmejä vaikka kuten tulupatonta mopoa.....mutta muuten monenlaisia onkelmia tulossa

    • Pallopäääät

      Onhan Enontekiöllä jo mamuja. Häiriköimässä ihmisiä.

      • Lmpp

        Vitun häriköitsijät


    • muuttolaiset

      Emme halua maahanmuuttajia tänne pietään Enontekiö puhtaana lappilaisten asuttavana ,vieköön eteläläiset muuttolaiset vievät ne kaikki muunkin

    • Bonannza

      Kyllähän kalman vastaanotto keskukseen mahtuu. Siellähän on mamuja ennestään.

    • Petenurmes

      Eihän kotoutumisvaiheessa olevia laiteta vokkeihin, vaan asutetaan tilaviin vuokra-asuntoihin.
      Meidän paikkakunnallemme tuli vuosia sitten porukkaa Kongosta ja Ruandasta.
      Ensin ne asutettiin kaupungin vuokrataloyhtiön parhaisiin vastaremontoituihin asuntoihin, sitten uudet tietsikat jokaiselle(vähän käytetyt ei kelvanneet), gsm-puhelimet ja huonekalut, ja elämä voi alkaa.
      Muutama sai naisystävän ja vaimon paikkakunnalta, muuan meinasi käydä tyttöön kiinni väkisin, mutta opiskelukaverit ehtivät hätiin.
      Kesätöitä tarjosimme meiänkin yrityksessä ja palkan maksoimme firman pussista.
      Siitä kokeilusta ei sen enempää...
      Eikä aikaakaan, kun koko joukkue häipyi etelän isoihin keskuksiin eukkoineen, serkkuineen, kavereineen ja kaikkineen.

      • harmaapää

        Hetassa on tilaa mamuille , nyt vain hyväveli järjestö toimimaan . Kerranki tekisitte jotain positiivista.


      • aslak.jounin.isä

        Peltovuomaan mahtuu myös.


      • Pirramamut
        aslak.jounin.isä kirjoitti:

        Peltovuomaan mahtuu myös.

        Onhan niitä peltovuomassaki ennestään.


    • Mahtuisiko leppäjärvelle. Siellä voisivat vähän evankelioida niitä :)))
      Pankeehan toimeksi, kun niin kovin kiinnostaa. Myö käymme pari-kolme kertaa vuodessa katsomassa, miten kylänraitti vilkastuu.
      Harmillista, kun siellä ei ole Citymarkettia, mutta ko.ryhmän SUPERKESÄ tarjouksissa on sekä turvasumutin, että henkilökohtainen hälytin. Tähän asti pärjätty pelkillä itkuhälyttimillä.
      Ja opetelkaa ajoissa porojen halalallallaa teurastusta...

    • meninki

      Oikeastaan olisi erittäin terveellistä että enontekiölle tulisi 50-100 pakolaista kymmenen lapsensa, vanhempiensa ja lähisukunsa kanssa. Tulisi uusia tapoja, uusia naamoja jne...vilkastuisi paikkakunta. Saataisiin tornille käyttöä ja lakanakankaat menisi kaupaksi. Syntyisi työpaikkoja kun heitä alettaisiin opettamaan maan tavoille ja maan kielelle. Mutta ei. Eivät pakolaisiksi itseään kutsuvat halua pikku kyliin. Isot kaupungit, kauppakeskukset, paikat joissa omia maamiehiä jo on vetävät. Tosin en tiedä yhtäkään paikkaa missä näistä pakolaisista ei olisi muodostunut ongelmaa. Ruotsin puolella ongelmat alkavat olla jo sitä luokkaa että niitä voi kutsua hallitsemattomaksi. On paikkakuntia joihin ei poliisit, posti, ampulanssit, palokunnat jne. enää mene. Pakolaisilla on erittäin vaikea päästä ruotsalaiseen yhteiskuntaan kiinni. He ovat pettyneitä kun ei ole työtä eikä karriääriä voi kielen vuoksi tehdä. Lääkärit ajavat taksia, yliopistosta valmistuneet tekevät siivoustöitä....ja työpaikkoja joihin ei vaadita koulutusta on erittäin vähän. Kaikkiin pitäisi olla vähintään ruotsin lukion päästötodistus ja mahdolliset jatko-opinnot. Tästä pitävät pyrokraatit huolen. Yhteiskunta on tänä päivänä niin monimutkainen että moni ei jaksa elää siinä tohinassa enää mukana vaan antautuu. Ei ihme että sairastamisluvut hipovat pilviä.

      • ampomaan.tohtori

        Öööööööö mitkä lääkärit?eihän poloset osaa edes lukea.


      • puttaatti
        ampomaan.tohtori kirjoitti:

        Öööööööö mitkä lääkärit?eihän poloset osaa edes lukea.

        Tulijoissa on niin korkeasti koulutettuja kuin lukutaidottomia. Helpoimmin pääsee tienestiin kun ottaa vastaan hanttihommia kuin että alkaa rinnastaa ulkomaila hakttua koulutussa vastaamaan suomalaista koulutusta. Yksi keino tienestiin on myös alkaa elämään kristyksellä. Eli kiristämällä rahaa muilta tai muila rikoksilla mikä on aika tavallista.


      • yle.vaikenee.peittelee

        GOOGLE : Yle watch.


    • Arvostelukykyäkehiin

      En pidä MV-lehteä luotettavana tietolähteenä. Roskasakin propagandaa. Sitäpaitsi se on venäläisten omistama ja julkaisema lehti. Venäjän motiiveja sopii arvailla.

    • propellimies

      Niinkö on kyseisen kirjeen julkaisijatkin???

    • No, ei se ole kaikessa luotettavuuden kärkipäätä, kuten ei edes Ylekään!
      Mikä täällä on puolueeton media? Kertokaa ja pian!
      Jostain syystä ko. nettilehti nyt lobbaa isänmaallista Väyrystämme.
      Mutta vilkaiskaapas ja päätelkää jottain: Mv-lehden etusivulta haku kohdasta kun hakee vaikkapa "Lapin Ely-keskuksen kirje" tai "Pakolaiset lappiin", niin kyseinen kirje näkyy skannattuna ja peräti allekirjoituksin!
      Ei ainakaan vielä ole perättömäksi väitetty ko. viranomaisten puolelta, tai en ole vaan huomioinut.

      • jonna.männistö.google

        GOOGLE : Lindan ja jennyn tarina.


    • porokingi

      Idiootti joka uskoo, Minä Vajakki lehteen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe