Tarjous, josta et voi kieltäytyä

No niin, nyt se tapahtui. Päiväpostin mukana paukahti TE-toimistolta työtarjous eli suomeksi tarjouslapussa lukevan työpaikan pakkohakumääräys työttömyyspäivärahojen maksatuksen katkaisemisen uhalla.

Paikka toki on alalta, jolle olen valmistunut aika tarkalleen puolitoistavuotta sitten, mutta en omaa lainkaan oikeaa palkallista työkokemusta kyseiseltä alalta. Vastavalmistuneena kun nykyisin on aika mahdotonta työllistyä ilman alan työkokemusta. Paikkaan vaaditaan vuosien työkokemusta ja paikka on vieläpä vuokratyöfirman kautta ja tietenkään asiakasfirmaa ei ole mainittu saati työpaikan fyysistä sijaintia eli sikaa säkissä tarjotaan.

Lisäksi olin katsastanut mol-sivuston kautta kyseisen paikan jo ajat sitten ja todennut, ettei kokemuksen puutteeni vuoksi paikka sovellu minulle.

Hakemuksen toki lähetin pakon edessä, mutta veikkaanpa, että tässä vain tuhlattiin minun sekä työnantajan aikaa. Kuinkahan monelle muulle työttömälle samainen ”tarjous” on lähetetty ja kuinkahan paljon kyseinen vuokratyöfirma saa näitä pakkohakemuksia?

Aivan järjetöntä touhua.
14504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Siis onko tämän päivän työttömät työnhakijat asenteeltaan tuollaisia ?!?!

Tämä valtio "lakkautetaan" sellaisenaan kun se tänään on, ennen eläkeikääni, mark my words...

Äänestä

Sen kun lähettää hakemuksen mutta erityistä huomioita on kiinnitettävä siihen, että työkkäri varmasti saa tiedon siitä, että olet hakenut paikkaa. Lisäksi kaiketi tulee ilmoittaa työkkärin työnhaun vaiheiden etenemisestä.

Äänestä

Hyvä kirjoitus. Se kuvasi tilannetta. Jokin ulkoistettu taho lähettää työttömille paperisia kirjeitä kotiin, jossa ilmoitetaan avoimena olevasta työpaikasta.

SE paikka on valikoitunut kirjeeseen, koska hakuprofiilisi osui (melkein) siihen. Se, että se yritys tahtoo jotain ihan muuta, on surullista.

Työkkärin tietotojärjestelmä on vaillinainen ja me kaikki tässä maassa kärsimme energian ja ajan tuhlauksesta. Toisaalta tässä maassa, ei ole töitä kuten pitäisi, eikä virallinen lausuma myönnä sitä.

On puhelinmyyntiä ja puhelinmyyntiä. JA pätkäduuneja JA YT- neuvotteluita.

Laita se hakemus, vaikka "tiedät", ettet saakkaan sitä. Anna sen työpaikan tehdä se "ei" päätös.

Minä lähden koodaamaan työkkärille paremman ohjelman, jolla ne löytäisivät paremmin paikkoja. Tosin, se tietää sitä, että työkkärin tädit ja sedät joutuvat työttömiksi.....bbbuuuuuhhhahhaaa.

NYT AP: selkä suoraksi, hengitä ja hymyile. Voi olla että "sitä" duunia ei löydy. Löydät jotain muuta, osaat paljon muutakin...ota reunasta kiinni ja tutki...tutustu.

Äänestä

Nyt olet sitten tarkkana sen työpaikan hakemisen kuittaamisessa TE-toimistolle.

Itse kuittasin TE-toimistolle hakeneeni osoitettua paikkaa, mutta vastaukseni ei syystä tai toisesta tallentunut TE-toimiston tietojärjestelmään ja sain selvityspyynnön siitä miksi en ollut hakenut osoitettua paikkaa. Tästä seurasi karenssiuhka.

Ota kuvankaappaus vastauksestasi TE-toimistolle ja säilytä se tai saatat kokea saman "vastauksen hukkumisen" ja saatat sitten saada karenssia syyttä.

Äänestä
  • Nimenomaan! tuo on tärkeää, että muistaa ottaa aina todisteet, eli esim kun kirjautuu sinne työkkärin nettisivuille, niin kannattaa ottaa kuvankaappaus/tallentaa ainakin se todistus työnhausta ja päätöksistä. Noilla "vastauksen hukkumisilla" saadaan monia karessille. Joku jopa kehoittanut tallentamaan aina kaikki asioinnit työkkärin kanssa.

    Äänestä

So what, kun et kerran paikkaa kuitenkaan saa, niin voit aivan hyvin laittaa hakemuksen. Miksi tehdä numero pikkuasioista...

Äänestä

Mää oon niin huono enkä mää edes opi mitään. Älkää nyt vaan ottako mua töihin. Ei mulla edes oo oikeaa palkallista työkokemusta. Mä en oo edes hyvä tyyppi. Kyllä vastavalmistuneen vaan on vaikea työllistyä. Heippa.

Äänestä

Heh...Minä olen saanut lukuisia työtarjouksia TE-toimistosta paikkoihin, joihin en ole pätevä, enkä millään tavalla kykenevä. Hyvänä esimerkkinä sellainen, että työn saannin ehtona on ollut oman auton käyttö mahdollisuus, eikä minulla ole ajokorttia. Usein myös tarjottu hakemaan töitä, missä vaaditaan trukkikortti, jota minulla ei myöskään ole. Kyseiset hakemukset olen silti lähettänyt, ja ylläri, pylläri en ole saanut kutsua haastatteluun. On varmasti ollut työnantajan silmissä hauskan näköinen se hakemus missä lukee ajokortin tietojen kohdalla, että ei ole, vaikka sitä nimenomaan vaaditaan kyseisessä tehtävässä:) Joskus olen miettinyt että ovatkohan työnantajat pitäneet hakemuksia lukiessaan minua ihan idioottina, vai ovatkohan he arvanneet, että TE-toimiston tyyppi on vain pakottanut lähettämään hakemuksen. Se on ainoa asia, mikä näissä turhissa työtarjouksissa vähän harmittaa. Muuten ihan yksi ja sama. Se on hauskaa viihdettä, kun siinä työtarjouskirjeessä lukee oikein virallisesti, miten työvoimaviranomaiset ovat muka katsoneet minun olevan antamiesi tietojen mukaan pätevä kyseiseen työhön, heh:) en tasan tarkkaan ole väittänyt omistavani ajokorttia.

Äänestä
  • Enpä tiedä harmittaisko enemmän se, että pitää hakea paikkaan johon ei työkokemuksen puutteen takia ole pätevä vaiko se, että hakee juuri sitä paikkaa johon olisi ehdottoman pätevä pitkällä alan kokemuksella muttei silti saa ja syy, olet yli-ikäinen (50 ) sitähän toki ei suoraan sanota mutta sieltä rivien välistä kylläkin. Onko sillä työkokemuksen puuttumisellakaan sitten niin väliä. Viimeksi hain työtä johon palkattiin vastavalmistunut (ei luulisi olevan kovin paljon kokemusta).

    Kyllä jurppii ne työhakemusten kirjoittelut aivan tasan turhaan ja sitten vielä ne selittelyt kun se ja se sai paikan siitä ja siitä syystä mutta ei nyt juuri sun kohdalla tärpännyt. Olen sitä mieltä että kaikkinaisen työkokemuksen voisi sieltä työtarjouksista poistaa kokonaan kun ne syyt palkkaamiseen on aivan jotkut muut kuin työkokemus vaikka olettais että se olis juuri se tärkein.

    Äänestä

  • Sain kerran karenssin kun minun piti hakea työpaikkaa jossa vaadittiin ajokorttia. No ajokorttia minulla ei ole ja sitten työkkäriltä tuli vastaus että omalla menettelyllä olen tehnyt selväksi että tahallaan olen tehnyt niin että en saanut sitä työpaikkaa ja sitten tuli karenssi. Olin siis työhaastattelussa muka toiminut niin että minua ei oltu töihin otettu. Selvittelyyn meni 8 kk kun ne ei uskonut että minulla ei ole ajokorttia. Uhkailin työkkärin tätia hakkaamisella ja siitä tuli poliisi juttukin koska menetin 600 euroa toimeentulotukia ja sen takia uhkailin. Saatana että vitutti jäi laskuja maksamatta ja meni ulosottoon sen takia.

    Äänestä

Nyt on entiseen verrattuna oikeastaan aika helppoa, kun kun tulee valmiit työtarjoukset. Ennen piti itte keksiä, mistä kyseli töitä.

Äänestä

Usein, mitä pidempään joutuu hakemaan töitä, sitä sokeammaksi sille työnhaulle tulee. Alkaa suodattamaan niitä ilmoituksia ja jättää hakemassa tehtäviin, mistä luulee ettei siihen itseään koskaan valittaisi. Tästä sokeudesta pitää päästä eroon ja hakea niitä tehtäviä laajemmin. Ongelma on se, että moni ei tiedosta tai tunnusta, että mitenkään valkkaisi ilmoituksia, vaikka sitä tekee.

Äänestä

Näinköhän paikkaa hakiessa haetkin tosiasiassa orjatyövälitysfirman asiakkuutta ja sitten sieltä vasta postia alkaakin tulemaan...

Äänestä

Olen tällä hetkellä onneksi opiskelija. Se firma, joka irtisanoi mut, hakee kahtakin alani ihmistä. Mitä sitten pitäisi tehdä, kun tulee sellaiseen työhakukomento? Hakea ja toivoa, etteivät noteeraa hakemusta? Mennä vinkumaan lanttumaakarilta, ettei tarvi hakea, kun on niin kaltoin kohdeltu irtisanottaessa ja pyytää siitä papru työkkärille?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tarjoiltu kirjoitti:

No niin, nyt se tapahtui. Päiväpostin mukana paukahti TE-toimistolta työtarjous eli suomeksi tarjouslapussa lukevan työpaikan pakkohakumääräys työttömyyspäivärahojen maksatuksen katkaisemisen uhalla.

Paikka toki on alalta, jolle olen valmistunut aika tarkalleen puolitoistavuotta sitten, mutta en omaa lainkaan oikeaa palkallista työkokemusta kyseiseltä alalta. Vastavalmistuneena kun nykyisin on aika mahdotonta työllistyä ilman alan työkokemusta. Paikkaan vaaditaan vuosien työkokemusta ja paikka on vieläpä vuokratyöfirman kautta ja tietenkään asiakasfirmaa ei ole mainittu saati työpaikan fyysistä sijaintia eli sikaa säkissä tarjotaan.

Lisäksi olin katsastanut mol-sivuston kautta kyseisen paikan jo ajat sitten ja todennut, ettei kokemuksen puutteeni vuoksi paikka sovellu minulle.

Hakemuksen toki lähetin pakon edessä, mutta veikkaanpa, että tässä vain tuhlattiin minun sekä työnantajan aikaa. Kuinkahan monelle muulle työttömälle samainen ”tarjous” on lähetetty ja kuinkahan paljon kyseinen vuokratyöfirma saa näitä pakkohakemuksia?

Aivan järjetöntä touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu