Palataan heti alussa ajassa taaksepäin, viime vuoden kevääseen. Tutustuin mielestäni ystävällisimpään, ihanimpaan jätkään, ja aattelin, että tää on niitä, jotka on uskollisia. Osasyy näihin luuloihin oli se, että tällä jätkällä ei ollut koskaan mua ennen kenenkään kanssa yhtään mitään. Eli kokematon.
Mutta siis puhuin sen kanssa paljon ja meil synkkas ihan hemmetin hyvin. Tuntu, että sen kanssa pysty puhuun kaikesta. Ihan kaikesta. Kesä meni silleen ja tälleen pienen yhteydenpidon kanssa, kunnes syksyllä puhuttiin koko ajan. Jätkä halaili mua kun oltiin kavereiden kanssa, oli ihan kiinni koko ajan ja ilmeisesti kiinnostui aivan täysin minusta. Suurin virhe oli se, kuinka sain tunteita häntä kohtaan.
Siitä alkoi täysi helvetti. Oli viikko syntymäpäivästäni syksyllä, kun hän vihjaili, että hällä olis tunteita mua kohtaan. No, sitten koko juttu loppu sit samana viikonloppuna. Ja maanantaina, vai olikohan tiistaina, sain tietää hänen olevan yhdessä parhaan ystäväni kanssa. Kaikki tuntui niin pahalta, olihan se ensimmäisiä sydänsurujani. Ja siis suhde oli alkanut aivan minulta salassa. Ja pahinta oli se, että jätkä oli säätöni ja parhaimpia kavereitani samalla - menetin molemmat. Tuntui yksinäiseltä, pahalta. Olin masentunut asiasta parisen kuukautta ainakin kun jouduin katselemaan heitä. Itkin illat ja yöt.
Pääsin vähitellen yli asiasta, joka oli vaikeinta mitä olen koskaan tehnyt. Oikeasti.
No, he erosivat ja säätivät vielä kyllä huhtikuun alkuun, kunnes jätkä alko tulla taas puhumaan mulle ja oli ihan kiinni taas. Se halaili, melkein jo suuteli mua, jos en ois perääntynyt, puhu siis jatkuvasti, halaili, kiusoitteli, ehdotti tulevansa käymään meille, puhuttiin puhelimessa. Ja mä sain tunteet takas. Se vihjaili taas että olis tunteita ja uskoin kaiken tän taas. Kunnes tänään sain tietää tän pelin kaiken tän alla. Mun entinen paras ystävä, eli tämän entinen ja mun nykynen ystävä kyllä, kerto olleensa heillä eilen ja ilmeisesti jotain oli ollut muuta kuin pelkkää nuolemista.
Ja nyt romahdin taas. Olin niin typerä, että uskoin jätkää. Se petti mut taas, eikä tästä itkusta taida tulla loppua. Kaikki muut kaverit kyselee oonks ok. Pitäiskö olla? Se hajotti mut jo toisen kerran ihan palasiksi. Pelkästään niiden näkeminen kahdestaan satuttaa mua niin paljon. Viimeks kun se mut jätti ryyppäsin aivan helvetisti ja pelkään tekeväni sen uudelleen.
Mutta kun tää ottaa niin pahasti muhun ja en tiedä miten toisen kerran voi päästä ylitse, kun en päässyt silloinkaan täysin ylitse.
En vaan jaksa tätä elämää muutenkaan. Oli ongelmia jo ennestäänkin ja nyt taas tää. Elämänhaluhan tässä menee.
Oisko jotain vinkkejä miten päästä yli, miten lohduttaa itseensä, ettei ala ihan itkemään kun kaveriporukalla ollaan ja nään ne. Tää on oikeesti aivan järkyttävän kamalaa enkä ehkä pysty enää tähän.
Menin halpaan jo toisen kerran.
5
441
Vastaukset
Nope...
Kostotoimet...
Mene baariin ja räjäytä baari, worth it...- jossakinkolmason
entisen ystävän kaa baariin, unohtakaa se PELLE
- Skunkkix
Ei helvetti, lähe vittuu sieltä, äläkä palaa
- Skunkkix
Tilanne ei koskaa muutu
- anbreakers
Okei. Olet ilmeisen nuori nainen. Ja minä taas alan olla elämää nähnyt mies. En ikinä ole säädellyt naisten kanssa, vaan pyrkinyt olemaan sanoisinko...reilu.
Eli olen ollut vaikkapa treffipalstalla ja tavannut montakin naista, mutta kenetkä olenkaan löytänyt sellaisen, minkä kanssa haluan enemmän tutustua, niin sitten ilmoitan muille ja ainakin piilotan profiilin. Mutta nytten olen huomannut, että vastapuoli ei sitä välttämättä edes tee. Sekin ihmetyttää ja hämmentää. Sitten olen huomannut, että puheilla ei ole oikeasti mitään merkitystä. Sanoi, tai olipa sanomatta, niin oletetaan jo, millainen minä olen. Sitten kun huomataan, että minulle ei riitäkään pelkkä pillu, että pitääkin antautua ja ottaa vastaan kaikki mitä olen, niin ei osatakkaan ottaa sitä, mitä profiilissa halutaan. Ei toisinsanoen ole ollut elämässä kuin miehiä, jotka ovat paenneet vastuuta, eivätkä ole läsnä ja tukena.
Mutta minulle tuli heti mieleen, kun näin kirjoituksesi, että elä sinä muutu tuosta koskaan. Elä katkeroidu ja kylmetä itseäsi ikinä, kuten nämä naiset, mitkä minulle ovat sattuneet. Sillä kun sinulle sattuu vastaan se oikea ihminen, joka on sellainen, mikä antaa sinulle pyytämättä sen mitä tarvitset ja enemmän, niin uskallat ottaa vastaan sen.
Mutta kunhan teet itsellesi selväksi sellaisen asian, että kukaan ihminen tässä maailmassa ei sinua tee onnelliseksi. Onnellisuus tulee ihan omasta elämästä. Se oikea onnellisuus tulee juuri siitä, että sinä osaat elää elämääsi, eli osaat sitten ottaa sen rakkauden vastaan, kun se kohdalle osuu. Siihen loppujenlopuksi ei tarvitse tehdä työtä, vaan se pitää tuntea.
Olet jo upea nainen...pysy sellaisena. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16610648Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1077393Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227341Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515