puhutaan heti halveksuvasti?
Vastaukset 11
- ei.ollenkaan
Ei kai naisen tissien ja tiukan perän kehuminen ole halveksuntaa?
- 23443567
Olin ollut puoli vuotta minimi palkalla ja kysyin palkanlisää pomolta kun olin oppinut minulle tarkoitetun toimen.
Työkaverini oli nähnyt aamulla parkkipaikalla ostamani auton.
Kuullessaan hankinnastanai pomo sanoi kasvokkain minulle"että täytyy varmaan laskea nyk. palkkaasi,kun se ja se oli kertonut sinun tulleesi autolla töihin"
Kys. työkaverini tienaa palkkaansa korotettuna koska kielen pää ruskeana pyllistää muille työntekijöille.
- dfdetersdd5
on... eräs työntekijä puhuu halveksivasti ja nauraa ivanaurua päin naamaa ja saa muutkin mukaan ja yrittää nolata muiden silmissä. voiko tällaisesta tehdä rikosilmoituksen, koska hänen kanssaan työskentely haittaa työntekoa. vai onko kestettävä moinen käytös.
- jottanäin
haistata vidut
- AmmattilaisenVinkki
Se jatkuu tasan niin kauan että teet lopun siitä touhusta.
- julkinensektorionsyöpä
No mulle uutena työntekijänä (määräaikaisuus joten en uhkaa yhenkää vakituisen paikkaa) ainaki yks vakkari ei puhu mitään, puhuu ohitseni mnulle tarkoitettua asiaa jollekin työkaverille, ei kutsu minua nimeltä, oeln eläimen asemassa pelkkä "se". En tiedä syytä moiselle toiminnalle kun en ole tehy/sanonu mitää pahaa kelleen...liekö kiusaajalla vai nitsellä huono olo jostain..,vaihdevuodet tms.
- Duurijuoppo
Otappa yhteyttä heti työpaikan työsuojeluvaltuutettuun ja kerro asiasta...
Toimin aiemmin työpaikan luottamusmiehenä, ja aina pyrin kesätuuraajille sekä uusille työntekijöile esittäytymään ja toivottamaan tervetulleeksi töihin sekä että jos jotain kysyttävää/ongelmaa tulee voi aina kääntyä mun puoleen, ja tyhmiäkin voi kysellä, toki ekaksi kysyä neuvoa työkavereilta/lähiesimieheltä.
Mielestäni hyvä olisi välillä muistuttaa työpaikoissa meitä vanhoja työntekijöitä,
että kun kesälomittajat tai muuten uudet tulee taloon, ottaa heidät huomioon,
samoin mitä he itse aikanaan olisi toivonut heidät huomioon ottaneet... - Loisvaltuutetut
Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.
- Duurijuoppo
Loisvaltuutetut kirjoitti:
Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.
Voisitko kenties avartaa kommenttias?
http://www.tyosuojelu.fi/ - Duurijuoppo
Loisvaltuutetut kirjoitti:
Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.
Oletko kenties pizzeria yrittäjä?
- kirjatonkarjaton
On niinkin, että ei se kokemus muuta välttämättä tilannetta. omassa työpaikassani on työtoverini asia kommentoida, kohteessa ollessamme, milloin hänelle sopisi että lähiomaiseni kuoltua on perunkirjoitukset. tuossa yksi käytännön esimerkki henkilöön kohdistetusta kiusanteosta, jota on jatkunut jo yli 5 vuotta- koko työsuhteeni ajan.
Vastasin tuohonkin, kuultuani kommentoinnin. Että ne ovat, kun paperit on kasassa ja kutsut ok, ja sopii lakimiehelle.
Aiemmin söpeltänyt lomieni pidon kanssa, unohtelee asioita jatkuvasti. Vie kohteistakin jo tarvikkeita autoonsa, aiemmin minun omat työvälineeni olivat nyysimisen kohteena. Huippujuttu, kun on toisaalla remmissä, minun niskaani sälytti että etsin paikat mistä mikäkin on tarttunut hänelle mukaan.
Nyt tehdessä toisen henkilön kanssa hommia välillä, tilanne on normaali. Kiusaaminen nollissa, työrauha. Kohteissa ei tarvitse koko ajan pelätä, ja paahtaa hullun lailla kohta eläköityvän hitaudenkin takia. Stressi? Hävisi, työ on kivaa.
Työnantajan kanssa asioista keskustelu on vaikeaa- koska tämä kiusaaja on työnantajan hlökohtainen ystävä. Joskus on sitten iso kasa asioita käytävänä läpi. sekin, että toisinaan pitkin vuosia minua ei ole kirjattu toiseksi tehneeksi lainkaan kohdelappuihin- joten palkka niiltä osin on mennyt kokonaan työkamulle. Nyt asia on hiukan korjaantunut, kun seuraan joka kk tuntiliput ennen laskentaa, ja laskutusta- katson että minulla on oikeus tarkistaa- ja työnantaja on ymmärtänyt miksi tahdon laput käydä läpi.
(Ja ei- tää sit ei ole fiktiojuttua. Tämä on tiimityön arjesta.)
Kokemasi asia on vielä pieni, aloittaja. Mutta älä päästä sitä mitoittumaan pitemmälle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131403
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.115525Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e101485Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 55468
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410