Onko tyypillistä, että uudesta työntekijästä

KokemusTuokin

puhutaan heti halveksuvasti?

11

615

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.ollenkaan

      Ei kai naisen tissien ja tiukan perän kehuminen ole halveksuntaa?

      • 23443567

        Olin ollut puoli vuotta minimi palkalla ja kysyin palkanlisää pomolta kun olin oppinut minulle tarkoitetun toimen.
        Työkaverini oli nähnyt aamulla parkkipaikalla ostamani auton.
        Kuullessaan hankinnastanai pomo sanoi kasvokkain minulle"että täytyy varmaan laskea nyk. palkkaasi,kun se ja se oli kertonut sinun tulleesi autolla töihin"
        Kys. työkaverini tienaa palkkaansa korotettuna koska kielen pää ruskeana pyllistää muille työntekijöille.


    • dfdetersdd5

      on... eräs työntekijä puhuu halveksivasti ja nauraa ivanaurua päin naamaa ja saa muutkin mukaan ja yrittää nolata muiden silmissä. voiko tällaisesta tehdä rikosilmoituksen, koska hänen kanssaan työskentely haittaa työntekoa. vai onko kestettävä moinen käytös.

      • jottanäin

        haistata vidut


      • AmmattilaisenVinkki

        Se jatkuu tasan niin kauan että teet lopun siitä touhusta.


    • julkinensektorionsyöpä

      No mulle uutena työntekijänä (määräaikaisuus joten en uhkaa yhenkää vakituisen paikkaa) ainaki yks vakkari ei puhu mitään, puhuu ohitseni mnulle tarkoitettua asiaa jollekin työkaverille, ei kutsu minua nimeltä, oeln eläimen asemassa pelkkä "se". En tiedä syytä moiselle toiminnalle kun en ole tehy/sanonu mitää pahaa kelleen...liekö kiusaajalla vai nitsellä huono olo jostain..,vaihdevuodet tms.

      • Duurijuoppo

        Otappa yhteyttä heti työpaikan työsuojeluvaltuutettuun ja kerro asiasta...

        Toimin aiemmin työpaikan luottamusmiehenä, ja aina pyrin kesätuuraajille sekä uusille työntekijöile esittäytymään ja toivottamaan tervetulleeksi töihin sekä että jos jotain kysyttävää/ongelmaa tulee voi aina kääntyä mun puoleen, ja tyhmiäkin voi kysellä, toki ekaksi kysyä neuvoa työkavereilta/lähiesimieheltä.

        Mielestäni hyvä olisi välillä muistuttaa työpaikoissa meitä vanhoja työntekijöitä,
        että kun kesälomittajat tai muuten uudet tulee taloon, ottaa heidät huomioon,
        samoin mitä he itse aikanaan olisi toivonut heidät huomioon ottaneet...


      • Loisvaltuutetut

        Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.


      • Duurijuoppo
        Loisvaltuutetut kirjoitti:

        Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.

        Voisitko kenties avartaa kommenttias?
        http://www.tyosuojelu.fi/


      • Duurijuoppo
        Loisvaltuutetut kirjoitti:

        Varo työsuojeluvaltuutettuja. Ne ovat hulluja kaikki.

        Oletko kenties pizzeria yrittäjä?


    • kirjatonkarjaton

      On niinkin, että ei se kokemus muuta välttämättä tilannetta. omassa työpaikassani on työtoverini asia kommentoida, kohteessa ollessamme, milloin hänelle sopisi että lähiomaiseni kuoltua on perunkirjoitukset. tuossa yksi käytännön esimerkki henkilöön kohdistetusta kiusanteosta, jota on jatkunut jo yli 5 vuotta- koko työsuhteeni ajan.
      Vastasin tuohonkin, kuultuani kommentoinnin. Että ne ovat, kun paperit on kasassa ja kutsut ok, ja sopii lakimiehelle.
      Aiemmin söpeltänyt lomieni pidon kanssa, unohtelee asioita jatkuvasti. Vie kohteistakin jo tarvikkeita autoonsa, aiemmin minun omat työvälineeni olivat nyysimisen kohteena. Huippujuttu, kun on toisaalla remmissä, minun niskaani sälytti että etsin paikat mistä mikäkin on tarttunut hänelle mukaan.
      Nyt tehdessä toisen henkilön kanssa hommia välillä, tilanne on normaali. Kiusaaminen nollissa, työrauha. Kohteissa ei tarvitse koko ajan pelätä, ja paahtaa hullun lailla kohta eläköityvän hitaudenkin takia. Stressi? Hävisi, työ on kivaa.

      Työnantajan kanssa asioista keskustelu on vaikeaa- koska tämä kiusaaja on työnantajan hlökohtainen ystävä. Joskus on sitten iso kasa asioita käytävänä läpi. sekin, että toisinaan pitkin vuosia minua ei ole kirjattu toiseksi tehneeksi lainkaan kohdelappuihin- joten palkka niiltä osin on mennyt kokonaan työkamulle. Nyt asia on hiukan korjaantunut, kun seuraan joka kk tuntiliput ennen laskentaa, ja laskutusta- katson että minulla on oikeus tarkistaa- ja työnantaja on ymmärtänyt miksi tahdon laput käydä läpi.

      (Ja ei- tää sit ei ole fiktiojuttua. Tämä on tiimityön arjesta.)

      Kokemasi asia on vielä pieni, aloittaja. Mutta älä päästä sitä mitoittumaan pitemmälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe