hundai h1 kulutus kuulemma kova

mitäseoikeinviekysyn

joku 2002 mallinen H1 hakusessa. on hyvä auto kuulemma mutta kulutus korkeahko. mitä se kulutus siis on? eikai se voi hiacea suurempi olla.

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaikaillenPerään

      Joo itselläni oli myöskin taannoin kiikarissa tuo H1 malli ja parista hieroin kauppaakin jotka tyrehtyivät kolarivaurioon joka selvisi ex omistajia soitellen ja toisesta ei vaan tullut mitään kauppiaan puolesta kun enempi kehui itseään ja myyntikykyjään eikä 160tkm 2004Transit kelvannut oikein mitenkään kun kuulemma minkään arvoisia.
      Kulutus noissa on kovanpuoleinen ja syy on se että kulkupuoli on kunnossa(2 eritehoista vaihtoehtoa,molemmat ns riittäviä) eli kone isonpuoleinen.
      Arvoitus on miksi tuonti lopetettiin hyvin nopeasti tuolle kaikin puolin tyylikkäälle Hiecen kaltaiselle H1 mallille vaikka vanhempi malli(kuin Hiace sekin) sai hyvän maineen ja kestävä,mutta onneton talvipeli takavetoineen.
      Huhuja onkien ja nettijuttuja niin koti-kuin ulkomaisia palstoja lueskellen löytyy paljonkin "salattua" tietoa tuon moottorin ongelmista ja nimenomaan turboahtimien huonosta kestävyydestä jopa ihan uudenkarheissa yksilöissä ja niitä vaihdettiin paljon viimeistään 100tkm kohdalla.
      Syytä en tiedä miksi se ei kestänyt.
      Liekö homman kalleus syy tuonnin loppumiseen,kilpailutilanne vai mikä mutta jäi siis ostamatta vaikka koeajoinkin semmoisen 140tkm ajetun ja hyvältä tuntui.

    • Haikaillen

      Ja tarkoitin tässä siis sitä uudempaa korimallia vaan kyselit vanhemmasta,sorry=)
      Tuo vanhempi,josta on kokemusta, on myös isokoneinen ja tehokaskin mutta tosiaan janoinen vaan onko tuolla isoa merkitystä kun niitä saa halvalla ja kestäviä pelejä eli osto&huolto/korjauskulut pienuudellaan säästää pikkasen isomman janopuolen kummasti ellei pihi, kallis ja isovikainen kiinnosta enempi?
      No niitä kyllä piisaa,ostat jonkin euromerkin niin maksat nimestä ja saat viat kaupan päälle uudesta lähtien saati vanhemmiten...
      Talviautona tuo on surkea kuten tiedät=takaveto,ei yleensä edes lukkoa(lisävaruste) ja kevyt perä.

    • vastausta

      H1 kulutus on noin 9-10l sadalla ja perävaunun vedossa hieman lisää. Ostin tuollaisen uutena 2004 ja ajelin 4,5 vuotta ilman mainittavia vikoja. Auto oli hyvä ajaa ja hijainen ohjaamo moneen pakettiautoon verrattuna henkilöautomainen. Isokokoiselle saattaa olla hieman ahdas. Taka akselissa on kitkalukko vakiona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe