hundai h1 kulutus kuulemma kova

mitäseoikeinviekysyn

joku 2002 mallinen H1 hakusessa. on hyvä auto kuulemma mutta kulutus korkeahko. mitä se kulutus siis on? eikai se voi hiacea suurempi olla.

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaikaillenPerään

      Joo itselläni oli myöskin taannoin kiikarissa tuo H1 malli ja parista hieroin kauppaakin jotka tyrehtyivät kolarivaurioon joka selvisi ex omistajia soitellen ja toisesta ei vaan tullut mitään kauppiaan puolesta kun enempi kehui itseään ja myyntikykyjään eikä 160tkm 2004Transit kelvannut oikein mitenkään kun kuulemma minkään arvoisia.
      Kulutus noissa on kovanpuoleinen ja syy on se että kulkupuoli on kunnossa(2 eritehoista vaihtoehtoa,molemmat ns riittäviä) eli kone isonpuoleinen.
      Arvoitus on miksi tuonti lopetettiin hyvin nopeasti tuolle kaikin puolin tyylikkäälle Hiecen kaltaiselle H1 mallille vaikka vanhempi malli(kuin Hiace sekin) sai hyvän maineen ja kestävä,mutta onneton talvipeli takavetoineen.
      Huhuja onkien ja nettijuttuja niin koti-kuin ulkomaisia palstoja lueskellen löytyy paljonkin "salattua" tietoa tuon moottorin ongelmista ja nimenomaan turboahtimien huonosta kestävyydestä jopa ihan uudenkarheissa yksilöissä ja niitä vaihdettiin paljon viimeistään 100tkm kohdalla.
      Syytä en tiedä miksi se ei kestänyt.
      Liekö homman kalleus syy tuonnin loppumiseen,kilpailutilanne vai mikä mutta jäi siis ostamatta vaikka koeajoinkin semmoisen 140tkm ajetun ja hyvältä tuntui.

    • Haikaillen

      Ja tarkoitin tässä siis sitä uudempaa korimallia vaan kyselit vanhemmasta,sorry=)
      Tuo vanhempi,josta on kokemusta, on myös isokoneinen ja tehokaskin mutta tosiaan janoinen vaan onko tuolla isoa merkitystä kun niitä saa halvalla ja kestäviä pelejä eli osto&huolto/korjauskulut pienuudellaan säästää pikkasen isomman janopuolen kummasti ellei pihi, kallis ja isovikainen kiinnosta enempi?
      No niitä kyllä piisaa,ostat jonkin euromerkin niin maksat nimestä ja saat viat kaupan päälle uudesta lähtien saati vanhemmiten...
      Talviautona tuo on surkea kuten tiedät=takaveto,ei yleensä edes lukkoa(lisävaruste) ja kevyt perä.

    • vastausta

      H1 kulutus on noin 9-10l sadalla ja perävaunun vedossa hieman lisää. Ostin tuollaisen uutena 2004 ja ajelin 4,5 vuotta ilman mainittavia vikoja. Auto oli hyvä ajaa ja hijainen ohjaamo moneen pakettiautoon verrattuna henkilöautomainen. Isokokoiselle saattaa olla hieman ahdas. Taka akselissa on kitkalukko vakiona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      270
      2795
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      19
      2217
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      341
      1955
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      100
      1615
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      209
      1327
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      64
      1268
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1233
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1149
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe