Euroviisut 2016

Euroviisu asiaa! Ketä luulette että voittaa? Toivon että Ruotsi voittaisi. :) Miksei euroviisut voisi olla silleen kun ennen että kaikki maat esiintyy suorassa lähetyksessä. Ja niistä valitaan voittaja. Eikä olisi mitään esikarsintoja että kaikki olisi tuolla finaalissa.

5

567

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ookkotosissas

      Ukraina voitti. :( Mun mielestä Venäjän olisi pitänyt voittaa niin mahtava biisi ja esitys oli huikee.

    • Stalinin_urut_soivat

      Ukraina voitti ajankohtaisella kappaleellaan. Voittoon vaikutti varmasti valittu aihe. Ja on tietysti hienoa, että Venäjän harjoittamaa väkivaltaa voidaan käsitellä musiikin keinoin. Tässä voisi olla ajateltavaa myös suomalaisille. Ensi vuoden viisuissa voisi olla esitys, mikä kertoisi vaikka talvisodasta tai neuvostopartisaanien tekemistä murhista rajan pinnassa. Oli hyvä, että äänestystapa oli muutettu. Näuttää vahvasti siltä, että virallinen Venäjä on toteuttanut pisteiden haalimisen jollain vippaskonstilla. Veikkaisin, että Venäjän ääniä tuli tekstiviesteinä jostain keskitetystä paikasta. Jotain outoa tässä on , että Venäjä sai yleisöääniä näin paljon. Jopa täydet pisteet Ukrainasta. Haiskahtaa todella epäilyttävältä. Ensi vuotta ajatellen täytyy asia perusteellisesti selvittää.

      • Eiääniä

        Joka vanhoja muistelee, sitä tikulla silmään.
        Ei aleta ärsyttään nukkuvaa karhua.
        Muuten Ukrainassa asuu paljon venäläisiä, selittyiskö tuo äänimäärä sillä.
        Mä en periaatteessa äänestä Venäjää, olivatpa kuin hyviä tahansa. Eipä silti, en Ruotsiakaan.


    • viisukatsoja

      Tottakai Venäjä sai paljon ääniä, koska heillä oli hyvin tuotettu valtavirtamusiikin kappale ja erityisen näyttävä show. Diasporaääniä Venäjä saa joka tapauksessa, lähettivät mitä tahansa. Ilman tuomariääniä he voittaisivat harva se kerta.

      Ukrainan laulu oli niin erityisen taidokasta ja vahvaa, että se miellytti enemmän tuomareita. Joiden PITÄISI arvioida kappaleita musiikillisesti. (suomen tuomarit huom!)

      Myös Australialla oli erityisen hyvä laulaja, joten ei ihme että se sai tuomariäänten enemmistön.

    • Anonyymi

      Tämä ois hyvä, en tiedä miten nykyään toimisi kun on niin monta osallistujamaata, tuntuu että nykyään laulu on sivuseikka kun kaikki esitykset on isoa showta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      486
    Aihe