Onko teillä muilla tällaisia tunteita?

ahdistunutpullukka

Hei,

Olin helmikuun puolessavälissä todella tuhdissa kunnossa 152 cm/84 kg, jolloin aloitin projektini n. kuukauden täysnutrauksella. Siitä jatkoin pikku hiljaa siirtyen täysnutrauksesta osanutraukseen. Tällä hetkellä painan 67kg joten pudotettavaa on vielä 15 kg taavoitteeseeni, pudotettuna on nyt - 17 kg kolmessa kuukaudessa.

Muutos on ollut suuri ja matka haastava, eikä tämä tästä yhtään helpotu. Lisäksi kamppailen ruoka-addiktion kanssa, siksi otinkin Nutrilett-tuotteet avuksi (minun oli helpompi alkaa hallita addiktiotani lopettamalla kiinteän ruoan syöminen aluksi kokonaan). Yhtä taistelua tämä on ja minua pelottaa se kun syksyllä saavutan tavoitepainoni, mitä sen jälkeen tapahtuu.

Olen ajatellut varata ajan ravintoterapeutille, koska suhteeni ruokaan on todella ongelmallinen. Kuitenkin nyt rakkaan viholliseni aiheuttamat jalka- ja selkäkivut ovat helpottaneet ja oloni on varovaisen toiveikas tulevaisuuden suhteen. Toisaalta mässäilynhimon ohelle on syntynyt se vanha tuttu valtava syyllisyyden tunne, häpeä ja inho itseäni ja muita lihavia ihmisiä, sekä lihottavia ruokia kohtaan. Tämä ei ole tervettä, olenhan sentään jo aikuinen ihminen (26-vuotias).

Onko teillä muilla tällaisia tunteita? Vai olenko ainut sekopää koko foorumilla?

3

207

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahdistunutpullukka

      Sellainen lisäys vielä, että nämä tunteet ovat varmaankin olleet koko ajan turrutettuina pinnan alla ja ovat ikään kuin nyt nousseet pintaan todella voimakkaina.

      Olisin todella kiitollinen jos joku voisi jakaa omia kokemuksiaan ja neuvojaan miten selvitä tästä eteenpäin.

      Kiitos!

    • hhhhhhhjjjjjj

      Kannattaa todellakin varata aika ravintoterapeutille. Siellä voit keskustella noista ruokaan liittyvistä tunteista sekä saat varmaankin neuvoja ruokarytmiin yms. Tsemppiä!

    • ahdistunutpullukka

      Kiitos viestistäsi!

      Pohdiskelin asiaa ja päädyin siihen että varaan ajan ravintoterapeutille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2445
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2027
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      102
      1266
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1032
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      95
      946
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      27
      874
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      770
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      758
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      608
    Aihe