uudeksi toiminnanjohtajaksi valittu Marko Varajärvi! Mitä osaamista tuo koko työhistoriansa ajan poliittisesti valituilla työpaikoilla olleella ammattiyhdistys aktiivilla Torniolaaksolle.Miten hän voi toimia tehtävässään, jossa on ensiarvoisen tärkeää olla täysin mihinkään puolueeseen sitoutumaton henkilö?Vasemmistoliiton puoluesihteerin virassaan hän on täysin leimaantunut poliittiseksi henkilöksi. Ja vain yhden puolueen! Uskon valinnan olevan täyden fiaskon Torniolaakson neuvoston tulevaisuudelle. Neuvoston jäsen voi olla poliittisesti valittu mutta ei toiminnanjohtaja.Yhden puolueen jäseneksi leimautunut toiminnanjohtaja kohtaa suuria vaikeuksia saadakseen ajatuksilleen kannatusta.Olen syvästi pettynyt valinnasta,enkä ehkä ole yksin ajatellessani näin.Varajärvi on huippukaveri poliittisilla paikoilla ja ay liikkeen käsikassarana ja sinne hän kuuluu,valitettavasti
Torniolaakson neuvoston
valintatämäkin
1201069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 120
Vanhimmat
Kiva, että joku tuntuu uskovan ko. neuvostolla olevan jotakin merkitystä. Asiahan on valitettavasti aivan toisin, neuvosto on joidenkin tyhjäntoimittajien tapa törsätä veroilla kerättyjä varoja.
Seuraava kommentti ei kuulu mitenkään edelliseen, mutta en viitsi aloittaa uutta keskustelua. Luin juuri KHO:n päätöksestä. Toivon tv:ssä lähetettävän hra TK Kittilästä esittämän irtisanomispäätöksen. Kerrankin kaunis kunnanjohtaja sanottiin silloin irti. Ja lisäksi Älykäs. Kepu on aina kepu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Totta kaikki. Varajärven Lapin Liiton tapahtumat saivat miehen Helsinkiin. Eipä tunnu viihtyvän sielläkään mutta miksi valita henkilö joka on pelkästään poliittinen henkilö? Kyllä pitäisi olla käytännön tuntemusta Tornionjokilaaksosta. Ei näytä hyvältä. Valinta pitää muuttaa.
Late Lapista1 sinne olis pitäny valita tietää paljon Haaparannan näkökulmasta monttuasioita.
On tietenki hyvä valinta Vasemmistolainen osaa olla käsiojossa.
Okei,varmaan alkaa itseänsä koskevat palkannostoneuvottelut pikapuoliin.Ei ollut paljon valtaa eikä muutakaan toimintaa neuvostolla ja nyt loppu se vähäinenkin.Kaikki järjestöt ja yhdistykset jotka politisoituu menettävät alkuperäisen toimintamallin,yhteen hiileen puhaltamisen.Voi,voi,ei hyvä.
Kun et kerta osaa siihen hommaan parempaakaan henkilöä nimetä, niin pestihän on mennyt juurikin oikealle henkilölle.
"Kun et kerta osaa ..... niin pestihän on mennyt juurikin oikealle henkilölle"
Yllättävä logiikka - vasuriajattelija?
"Yllättävä logiikka - vasuriajattelija"
Kapitalistien kätyrikin eksynyt palstalle?
"Kapitalistien kätyrikin"
Éi, kun olen itse kapitalisti. Omistan tuotantovälineeni. Kätyreitä löytyy ihan muista piireistä, niitä vetää neuvostojen paikat puoleensa - niin kuin nyt tämä http://www.tornedalen.org/?iso=fi .
Muuten olen sitä mieltä, että valinta täysin perseestä, suojatyöpaikka kaverille. Mutta jos nyt aletaan taas taistella tämän nimitetyn pätevyyksistä, niin voi käydä kuten aiemminkin, rahaa palaa ja mitään järkevää ei synny.
(Varajärvi valittiin Lapin liiton kehittämisjohtajan tehtävään joulukuussa 2009 ja hän aloitti helmikuussa 2010. Maaliskuussa 2013 Korkein hallinto-oikeus (KHO) totesi nimityksen tasa-arvolain vastaiseksi, sillä kaksi tehtävää hakenutta naista olivat KHO:n päätöksen mukaan Varajärveä pätevämpiä hoitamaan kehittämisjohtajan virkaa.).
Joten järkevää verovarojen käyttöä olisi, että Varajärvelle laitetaan vahdit päälle ja edellytetään tuloksia tai sitten ulos ja sassiin.
Tämän Varajärven mottona lienee: "Lupaan tehdä kaikkeni sen eteen, että Lapissa olisi entistä parempi olla, elää ja yrittää." Jos lipsuu vähänkin tuonne kätyri puolelle jutut (tuollainen toiminnanjohtajan homma on kokopäivähomma), niin sitten ulos ja sassiin.
Ketkä olivat valitsemassa Varajärven? Moniko puuttui valintakokouksesta? Eihän tällainen valinta ole millään tavoin relevantti. Uskon että neuvostossa käy kato kun neuvoston hallitus päättää päättömästi. Kumileimasimien aika on ohi.
Voi mahooton mitä mongerrusta tyhjästä ...
"mongerrusta tyhjästä"
Taidat olla niitä, jotka rakastaa veroja. Vaikka niillä tyhjän saisikin. Minusta nekin veroeurot olisivat sopivammat vanhusten hoidossa ja koulutustasomme ylläpidossa kuin Varajärven hoitelussa.
Kyllä nämä kommari-aatteen jälkilöylyt on hien- ja paskanhajuisia. Ei työhien vaan kaunahien ällöttävää lemua. Tornionlaaksosta luultiin sen jo kaikonneen mutta varalta löytyikin tämmönen hesalainen ayshire. Veikkaan ettei valinta ole pitkällinen, sillä politrukin työskentely ei sovi Tornionlaakson Neuvostoon. Eikä motivaatio tule kantamaan jyrähommiin tottunutta.
Kyllä tälle vasurille, jonka sydänasia on yrittäjyyden edistäminen, sopisi parhaiten Kansallisteatterin iso näyttämö.
Mistä hänelle tullut kokemusta, jollaista tarvitaan yrittäjien etujen ajamiseksi?Politiikko ajaa vain omaa etua.
Ei se kyllä mikään poliitikko ole. Onhan se yrittänyt Vassareihin tunkeutua eipä ole lähtenyt mihinkään nousukiitoon . Sielläkin on kaikenlaisia änkyröitä mutta tämä painii aivan omassa sarjassa. Kyllähän se ei viihdy tässäkään kauan muutamassa kuukaudessa kerkiää hankkia huonot välit kaikkien kanssa. Sehän on kuin entisajan huutolais poika joku ottaa vähäksi aikaa säälistä.
".. se ei viihdy tässäkään kauan .."
Tuo se minunkin - vanhan hh:n ammattilaisen - silmään, kun taustoja katsoin.
Poliittinen kiipijä ei sovi torniolaakson sovittelevaan ja konsensushenkiseen ilmapiiriin.Voi,voi.
Katri Kulmuni on vissiin jätetty valintaraadista ulos? Ronkaisen aikaan ei tällainen peli olisi onnistunut. Nimet julki ketkä ovat valinneet vasemmistoliiton puoluesihteerin? Ei varmaan naiset kun Lapinliiton sekoiluja muistelee. Nimiä esiin jos kukaan tietää. Ei mitään instansseja vaan nimiä! Tornionjokilaaksolaiset haluavat tietää. Oliko valitsijoina yhtään ihmistä Tornionlaaksosta, mitä!
Neuvoston toiminta vaikeutuu,toiminnanjohta konttorissaan yksin,yhteistyökumppaneita hyvin vähän.Uskon tähän visioon tulevaisuudesta neuvostosta.Väärä valinta,kuka tekikin?
Miten te kepulit jaksatte aina räksyttää aina kaikesta.
"aina räksyttää aina "
aina aina - aina aina aina.
Huono valinta. Veroin kerätyt varat valuvat hukkaan, yksi mahdollisuuksista menetetty. That's it.
Antakaa painonnostajan näyttää taitonsa ja lahjansa ... ei kai kannata etukäteen ruikuttaa ja valittaa, ennenkuin työnjälki on nähtävissä.
"Antakaa painonnostajan näyttää taitonsa ja lahjansa "
Valokuvasta päätellen superraskaan miehiä. Vastahan Torniossa parannetti maastavedon Suomen ennätystä, joten ei tarvi yksikseen nostella, jos todella sellaista harrastusta on.
Mitä tulee näyttämiseen, niin jäljet pelottaa. Kovin on ruhaton työhistoria. Ei siinä paljoa merkittävää ole ehtinyt aikaan saada. Taitaa kaveri olla itsensä pahin vastustaja?
Sehän tässä asiassa huolestuttaakin kun se on painonnostaja . Niillähän palaa tulilanka koko ajan eikä neuvottelemaan pystytä yhtään
Täällä taas tyhjäntoimittaja kepulit räksyttää.Menkää edes töihin elkääkä jauhako aina tuota iänikuista sontaa.
Jopa se tämäkin änkyrä heräsi taidat olla yhtä onneton kuin tuo harhaanjohtaja Rannanjärvi
se kepu älähtää johon parru nasahtaa.jatka toki valitusvirsijä toveri kepuli♡
"se kepu älähtää johon parru nasahtaa"
Kun asiallinen argumentointi loppuu, alkaa yllälainattu hölynpöly. Miksi yllensä vaivautua tuollaisen kirjoittamiseen? Mikä on motiivi?
motiivi on:kepu on tuho ja kepussa ei osata kuin ruikuttaa tekemisen ja aikaansaamisen sijaan.ei minulla muuta.
"motiivi on"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Motiivi
Minusta tuo on avuttomuuden merkki heittää linkki johohki vikipedian juttuun.Ei ihme ettei kepu saa mitään aikaan kun kuva asiakokonaisuuksista ja syy yhteyksistä puuttuy täysin.Nytkin Varajärvi haukutaan jo valmiiksi, ennenkuin mies on ollut tuskin päivää töissä.Minusta tuo haukkuminen ja asiaton kepulien räkyttäminen ei ole luovaa ja ei vie asioita millään tavalla eteenpäin.
"ennenkuin mies on ollut tuskin päivää töissä."
No sitähän tässä on taivasteltu ja kritikoitu, kun painonnostaja, joka on ikänsä vain politikoinut tuskin päivää ollut töissä, nimitetään verovaroin ylläpidettävään hommaan. Pelätään, että valuu resurssit aivan hukkaan. Eikä tämä kepujen tai muiden kimppun hyökkäily vähääkään vähennä epäilyjä, että torailuksi ja juttailuksi menee.
kuulostat lähinnä katkeroituneelta kepulaiselta ruikuttajalta, joita löytyy jokaisen pienen kepukylän huoltoaseman kahviossa haukkumassa muita ja valittamassa omaa kurjuutta ja kerropa mitä itse olet tehnyt Suomen eteen vai oletko kupannut vain erilaisia tukia Suomi-neidolta?
Näinhän se on valitaan virkaan tuollainen änkyrä joka ei edellisissäkään paikoissa ole pärjännyt hankalan luonteensa kanssa. Tähän virkaan tarvittaisiin hyvin sosiaalista ja neuvottelu taitoista ihmistä tämähän ei täytä kumpaakaan. Vassareillahan on sellainen hullu luulo että röyhkeydellä ja räkyttämällä ne asiat hoituu
Se on tyypillistä tälle KEPUonTUHO räkyttäjälle vuosikausia hokenut samaa paskaa taitaa olla sama joka aikaisemmin kirjoitti nimim. Vojakkalanmies milloin PASKAVIEMÄRI seuraavaksi naapurien koirat sitähän se tekee kun katkeruus on sairautena
"kuulostat lähinnä katkeroituneelta kepulaiselta ruikuttajalta"
Sitten on kuullostamisessa vikaa. Ja vinkiksi, että muuta en kasvata, kuin tilliä omaan tarpeeseen (itsepyydetty kala ja uudet potut tillien kanssa - nam) ja näihin tilliviljelyksiin en ole tukia hakenut - tuskin saisinkaan.
Se, se vaan on sillä lailla, että kun semmoisia "parempia" hommia hakee ja niihin tulee vielä valituksikin, niin pitää olla kykyä myös ottaa vastaan kritiikkiä - varsinkin kun näyttäisi että kaikki ollut vielä varsin asiallista ja osuvaakin. Jos ei sitä kestä, niin on hakeutunut vika paikkoihin.
jos saat potut ja tillit omasta maasta niin loput onkin sitten toisten maksamia ja tyhjänpäinen kepuliräksytys onkin sitten ilmaista.jatka sinä kepuli joutenoloa ja räksytystä niin minä se alan töihin että voin maksaa veroja ja siten elätän sinutkin katkera kepuhöppänä♡
Pystyykö nuinkin huonoilla hermoilla työtä tekemään
"jos saat potut ja tillit omasta maasta niin loput onkin sitten toisten maksamia"
Kyllä valitettavasti potutkin on ostossa, mutta itse maksettuja kuitenkin. Koulut ja armeija käytyä ja eläke tulee 43 työvuoden perusteella ( eläkkeen laskentavuodet alkoivat aikoinani vasta 21 täytettyä), joten eiköhän sitä voi jo katsoa, että itse kulutukseni maksan. Eläkekin tulee yksityisen puolen eläkefirmoista, joten töitä on saanut tehdä. Ei aihetta enempään, toivon tämän sinullekin riittävän.
Oma käsitykseni Varajärven epäonnistuneesta valinnasta vain vahvistuu, kun lukee tämän änkyrän asiatonta inttämistä. Asiat voivat mennä siellä neuvostossakin samankaltaiseksi sanailuiksi ja yhteiset, veroin kerätyt varat valuvat hukkaan. ☹
Ei jumalauta! Voiko oikeasti joku kepu olla noinkin katkera??? Räkyttää nyt päivät pääksytysten palstalla jonnin joutavaa paskaa, ja vain syystä että puoluetoveria ei tullut valituksi. Annat itsestäsi täysin naurettavan katkeroituneen mistään mitään tietämättömän vanhuuen höppänän raihnasen kepun raadon kuvan... Parempi vaan itsellesi ja muille kun suljet ration, telkkarin, puhelimen, tietokoneen ja kaiken median lähteen, ja keskityt vaan järsimään sitä uuttapottua.
Ai niin, verhotkin kannattaa laittaa kiinni, tiedä vaikka ulkona kävelee joku muukin kuin joku wannabe kepu.
" .... täysin naurettavan katkeroituneen mistään mitään tietämättömän vanhuuen höppänän raihnasen kepun raadon ..."
Kyllä nyt jostain ahistaa?
Olishan tuohon jotain - hauskaakin - vastattavaa, mutta antaa olla.
Tyhmät kepulaiset haukkuu tyhmiä vasureita.Ei ihme,että tässä maassa kaikki menee päin persettä.Jatkakaa vaan jauhantaanne kepuspedet ja änkyräkommarit.Ootte yhtä tampioita,onneksi lähellä on teille ihan yhteinen pöpilä jossa voitte jatkaa diskuteerausta.
Eikö KOKOOMUKSELLE enää käy KOMMUNISTIT pomoiksi? Viime vaalikaudella sammunutta Arhinmäkeä kannettiin jääkiekon MM-kisoissa hotelliin ja nyt ei hyväksytä puoluesihteeriä näin mitättömään virkaan? Kepua syytetään mutta kokoomus on pääpukari. Älkää rähiskö tällä palstalla niin paljon mutta Marko Varajärven puolustukseksi pitää sanoa että valinta oli aivan väärä eikä se ole Markon syytä. Minkä nimiset valitsijat olivat, tietääkö kukaan?
"Minkä nimiset valitsijat olivat,.."
"Hallitus asetti rekrytointiryhmän koostuen seuraavista henkilöistä: Peter Waara, Ann Kristin Nilsson, Sirpa Hartojoki, Sampo Kangastalo/Timo Nousiainen, Hanne Braathen sekä Öyvind Evanger. "
" rintalastan alla sykkii kemiläinen sydän, muotoilee Varajärvi."
Kaksi suomalaista valitsijaa?? Hartojoki ei ainakaan ole Tornionlaaksosta, Kangastalosta en tiiä mutta kyllä valinta on farssi koko neuvostolle. Tälle konklaaville pitää laittaa loppu.Kaikkeen paskaan veronmaksajien lantteja laitetaankaan!
Katsoin työpaikkailmoituksen. Tammikuulta 2016. Se oli taitavasti laadittu siten, ettei akateemista oppia tai käytännön osaamista vaadittu. Valmius toimia riitti. Sinänsä neuvosto ei ole ainakaan neljään vuoteen esim kotisivuilleen suunnitelmiaan julkaisssut. Toivottavasti tulee piristystä. Markon eduskuntavaalikampanjaa satuin joskus näkemään. Huolestutti jo silloin. Toivottavasti on saanut elämänsä hallintaan
Olisit itse hakenut tuota paikkaa.Kaltaisesi osaaja olisi saanut varmaan kaikki kuntoon.
"Huolestutti"
Tässä taitaa olla kritiikin ydin. Ollaan otettu riski.
Ja toinen närän aihe on, että puoluepoliittisia nimityksiä lähes kaikki hyleksivät.
Kommarit ja kepulaiset ryssii aina kaiken.Näkeehän tuon jo kun katsoo missä ne on vallassa, siellä menee aina huonoiten, on surkeimmat palvelut,on muuttotappioita jne.
Kittilässähän se nähtiin mitä tapahtuu kun komukat ja keputollot lyö tyhmät päänsä yhteen.Sitä Gordion solmua ei avaa edes vatulisipilä tai kakkipöksy arhinmäki.
Siinä olet oikeassa, piruvie. Pakko myöntää vaikka kirvelee prkeleesti. Varajärvi on fifan helvete virhe valinta. Vi måste göra en ny Göran, Peter Peter lamasabaktani?
Komppaan nim.Rödalaget,virhe valinta,neuvoston korjattava rektyrointiporukan tumpeloinnin.Vasemman puoleinen liike loppui jo v. 1967 Ruotsissa.
"siellä menee aina huonoiten, on surkeimmat palvelut,on muuttotappioita"
Mutta toisaalta, aikanaan sanottiin, että vasureilla parhaat juhlat ja naiset. Joten ei sitä tiedä vaikka tikotiko.
Varajärvellä ei varmaan ole enää helppo tulla toimeensa kun tervemenoa-fiilikset ovat majoriteettia.Demokratian miehenä hän tekee omat johtopäätöksensä.Tuskin ottaa vastaan tällaista tai sitten ovet on jo suljettu joka suuntaan. Valintatoimikunta herätkää,valinta on mennyt väärin.
Ja, ja mensan.
jaa, en kyllä tiedä.com sii com saa.
ilmoja piteleepi.
Giggelis goggelis,kepu on paras.
Kuulemma M.V. on tuotu pohjoiseen tehtävänään nostaa Vasemmiston kannatus Persujen ohi seuraavissa eduskuntavaaleissa. Onneksi sai leipätyötä muualta. Työsarka on iso ja pelto kivinen. Onnea kuitenkin
Mieluimmin Make kuin gaggi gulmuni.
tv.Late Lapista
Mitä mieltä olette tällaisista poliittisista nimityksistä? Ihan sama mikä puolue mutta onko oikeaa menettelyä 2010-luvulla? Mikäli tähän on tultu niin on vakavasti keskusteltava Tornionlaakson Neuovoston olemassa olon tarpeellisuudesta. Tämä selvästikin Suomen vasemman siiven agitaattori ei ole puolueeton kaikkiin jäsenvaltioihin. Valitsijoita oli kovin kapeelta: waara, Nilsson, Hartojoki, Kangastalo, Nousiainen, Braaten ja Evanger valitsivat Varajärven.
OLIKO valitsijakonklaavi neuraali? Oliko Ylitornio, Pello ja Kolari paikalla tuossa valintatilaisuudessa? Vastaako kukaan, että oliko kokous päätösvaltainen ja ketkä valittiin varasijoille? Missä kokous pidettiin? Ketkä olivat poiessa? - vastatkaa -
Tänään on Markon päivä,lempataan ulos puoluesihteerin toimesta.Uusi eläkevirka odottaa, Neuvoston toiminnajohtajana.Hänen poliittisia virkoja seuranneena,ei hyvä.Koko neuvosto voidaan lopettaa,rajayhteistyön etujen valvojaa ei tule hänestä,valitettavaa.
ei tietenkään
Minusta nämä viimeiset kommentit osoittavat, että alkaa olla tämä juttu loppuun taputeltu?
Pidetään poikaa silmällä, ja jos alkaa änkyröimään (vasuripolitikointia) tai heittäytyy saamattomaksi (työ ei tuota tuloksia), niin hirveä älämölö päälle. Eiköhän tuo sitten (taasen) ymmärrä vaihtaa maisemaa?
"Pidetään poikaa silmällä.."
Ainakin noita aikaansaamisia. Pitää tulla muutakin tulosta, kuin päivittäinen lämmin uloste.
Vasureilla menee lujaa . Lapin AMK: n hallituksen puheenjohtajaksi valittiin nainen, insinööri ja AMK: n pitkäaikainen ( kymmenkunta vuotta) opiskelija. Onnea hänellekin tehtävässään.
Kepu kusettaa.
ee se oo synti olla kepulaenen mutta suuri häppee see oooon.
Mies valitaan kovalla kannatuksella eduskuntaan. Sitten on erimieltä kaikkien kanssa ja .eroaa ryhmästä. mitä tuollainen saa yksin aikaaan kun ei porukassakaan! EI MITÄÄN:
Hukkaan menee äänet.
Hormoonihiiret laukkaa oli hittibiisi 80-luvulla mutta kuka sen lauloi, muistaako joku??
ei oo vaikea, 2-luokalla opetetaan
https://www.google.fi/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=hormoonihiiret
Kyllä se on keskustapuolueelle vaikeaa hyväksyä "ulkopuolista" Kätevää miten tämä Kulmuni nostettiin keskustan voimalla, vaikka koulutus ja ulosanti on heikkoa.
kepu on tuho, ei minulla muuta
kepulaiset räksyttää mutta karavaani kulkee.ei anneta sen haitata.
Torneolaisset on aena olleet omaperräistä porukkoo. Sekkootusta ruotsilais hommouteen ja lespoutteen. Keppujen kunta se on ja keskenöön risteyttynneet.
"Kepu kusettaa"
"kepulaenen mutta suuri häppee"
"tämä Kulmuni"
"kepuontuho"
"kepulaiset räksyttää "
"Keppujen"
Toverit,
Hyökkäys on paras puolustus. Viduks meni tämä valinta, mutta ei anneta sen häiritä taistelua.
kittilässä se nähtiin mitä seuraa jos näppinsä pistää keputunkioon♡
"kittilässä"
Kittilä, juuri julkaistun tutkimuksen mukaan yksi maamme suosituimmista asuinkunnista. Meinaan kyllä itse abella siellä tulevana suvena ja katsella sillä silmällä. Aiemmat muistikuvani kunnasta eivät aivan noin valoiset - Kittilä voitti tutkimuksessa mm. kaikki kehä3:n sisällä olevat kaupungit.
"yksi maamme suosituimmista asuinkunnista"
Ei ole kepun ansiota se, vaan kaivosyhtiön.
On tuo kepu saalittävän tyhmä... Kohta sata tyhjänpäiväistä itkupotku kommenttia eikä vieläkään ole osannu sanoa kuka siihen olisi pitänyt valita.
no tietysti kepu väyrynen♡ se osaa ja tietää kaiken.
¡"yksi maamme suosituimmista asuinkunnista"
¡Ei ole kepun ansiota se, vaan kaivosyhtiön.
😊
Et oo tosissas? Sama juttu Sotkamossa?
mones kepu tornio oli listalla😂
Varajärvi väärä valinta.
höpsö,ei ole vaan paras.
Varajärvi on parempiku 59 tyhmää kepulia.
Vassari KANNIBAALIT ovat mielipuuhassa nyt ne tekee mitä ne ainoastaan osaa
onko keroputaan kepuille annettu tietokoneet😨
Nej men helveeeeeeeette!
Kyllä teot ovat näyttäneet että kyllä sitä vanhan liitonkin mies vielä oppii uusia temppuja !
kepu fyyyyrrr faaan😈
Oulun puoluekokoyksessa jerrottiin, ettei Marko V tä viitsitty jättää ilman hoitopaikkaa, perhe ja kaikkia. Niinpä siirrettiin enempien vahinkojen välttämiseksi mahdollusimman syrjäiseen paikkaan. Tuon sivummalle ei Suomessa voi ihmistä siirtää. Me vassarit huolehdimme myös vähäosaisista.
Kato kato, kepun puoluekokouksessa ovat löytäneet melkein kirjoitustaitoisen kepun ;D
Heräsihän se Tornion Vassarikäppyröiden ainoa Soihdunkantaja. Ei se vassareissakaan se sivistys ole missään huippulukemissa aika suuri joukko on selviytynyt apukoulusta rimaa hipoen. Mutta kovia työmiehiä Pohjolan Matkaltakin saivat poltettua 9 uudenkarheaa Bussia
Vähänkö hävettäis kannattaa tämän totaalisen mäntin vatula sipilän johtamaa puoluetta, jossa myös lestat ja kaiken maailman umpikierot ja narsistit jalasmökki väyryset seikkailee.
Törkysakki taitaa olla edelleen apukoulun alaluokilla ja jää sinne koska se koulu on lopetettu jo ajat sitten kun siinä kertyi kepuloita joka luokka täyteen.
Kepua syytethään Marko Veen kohtalosta. Ei kepu olis kunnon miestä syrhjään potkassu, vassareilla aika tylyä hommaa. Pittää tykätä punaviinistä ja pitsasta jos aikoo pysyä piireissä. Tuossa Markon uuvessa hommassa hätyy juua ööliä ja syyä surströmminkiä. Se vaatii MIESTÄ
"...Ei kepu olis kunnon miestä syrhjään potkassu..."
Eli mielestäsi väyrynen ei ole kunnon MIES?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016061221715177_uu.shtml
"Eli mielestäsi väyrynen.."
Onhan Paavolla aika persoonallinen tapa, keskustelee puolueen puheenjohtajan kanssa lehden välityksellä. Sipilä oli soittanut ja Paavo kertoo lehdessä, että soittoja vaan lisää. Odottelen - sanoo Paavo. Persoonallista - ehkä jotain muutakin.
En tunne miestä, ei ole kepulainen. Minusta se on EU ssa edelleen
Markolla vahva kokemus vähän kaikesta. Olisi oiva valinta Vasemmistoliiton Presidenttiehdokkaaksi. Saisi nyt alkaa rauhassa tekemään vaalityötä, eikä niin haittaisi pohjoisen ihmisten elämää.
Marko voisi kovakuntoisena miehenä ensi töikseen lappaa tuon barentsin montun tyhjäksi - ei niin haisisi, monttu siis.
Se kuuluu olla tuonlainen. Aito vesipuisto mutakylpyineen.
Onhan se selvää, että suomalaisen perusjuntin on lähdettävä puoluetoimistosta, jossa valtaa pitävät ruotsinkielinen koulutyttö ja mamu...
Varajärvi ei ole esittäytynyt missään tiedotusvälineessä joten ei varmaan ole tulossakaan. Tällä tavoin uskoo saavansa paremman aseman vasemmistoliiton palkkiovirkoihin.
"..ei varmaan ole tulossakaan. Tällä tavoin uskoo saavansa paremman aseman .."
Kadehdi en niitä jotka luotuja on kaksoiselämään
Joskus tuntuu etten kunnolla saa eletyksi tätä yhtäkään
On kuulema tulossa tänne citiin
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/paikannimihaku.html?e=390325&n=7350875&scale=150000&tool=siirra&width=600&height=600&query=hae&hakutapa=paikannimihaku&nimi=varajärvi&osoite=&kunta=&isShown=&lang=fi
kepulaiset juoppohullut on taas kipanneet viinaksia ja purkavat pahaa oloaan foorumilla.voisi kysyä onko niillä mitään jörkeä päössä ei minulla muuta.
"... juoppohullut on taas ...jörkeä päössä.."
Niin se menee. :-)
Kepu on tuho kirjoitti osuvasti.Onko niillä jörkeä päässä minulla ei. Ei näytä olevan kirjoitus taitoakaan . Juhanuksen on juonut rapulassa itkeä kitisee
Täällä ahkerasti syyllistetään kepu ja kepulaiset Varajärven valinnasta. Varajärvi on ja on ollut pesunkestävä vasemmistolainen. En tiedä, aikooko nyt siirtyä Ruotsidemokraatteihin työpaikan myötä. Mutta sekään ei ole kepun syytä. Sen sijaan Vasemmistoliiton olematon kannatus on heidän omaa tyhmyyttään.
"Sen sijaan Vasemmistoliiton olematon kannatus on heidän omaa tyhmyyttään."
Kyllähän se on niin, että karvaperseduunarin on vaikeaa seistä ruotsinkielisen opiskelijatytön joukoissa. Ja näin on myös monen nykyisen vasurijohtajan olemus kaukana uskottavuudesta, samaa viikaa tässä Vaarajärvessäkin.
"Tällä tavoin uskoo saavansa paremman aseman"-porukkaa vasureissa riittää, eikä se voi olla näkymättä kannatuksessa. Lipunkantajien rivit harvenevat. Ja kun jotain tästä on syytettävä, niin kepu tulee helposti mieleen.
Näytäppä Varajortsu räkyttäjille, että onnistuupi !
Nyt alkavat rotat jättämään uppoavan laivan. Vasemmistoon jäävät vain sivistyneistöön kuuluvat ja jotkut professorit.
Takinkääntäjä Mörkö Kurajärvi loikkii Suomen Dementikkojen puolueeseen yksi riitelijä lisää siihenkin selkään puukottajien puljuun
"Mörkö Kurajärvi
Suomen Dementikkojen puolue"
ei huono.
Varajärvi näytti karvansa. Valinnan jälkeen loikkaus vassuista demareihin. Sen jälkeen taas ulos tästäkin toimesta. AKT, Lapin liitto, Vasemmistoliitto ja nyt Tornionlaakson neuvosto. Kaikista ulos ovet paukkuen...
Toivottavasti uusi toiminnnanjohtaja on puolueeton ja yhteistyökykyinen. Tornionlaakson neuvosto on käsittääkseni puolueneutraali, sillä keskiössä pohjoismainen yhteistyö. Norrbottenissa vallassa demarit ja Lapissa pitkälti keskusta. Norjasta en tiedä. Mikään mandaattipaikka tämä ei voi olla!
"Varajärvi näytti karvansa. "
sen lisäksi näyttää olevan aika vahvassa kunnossa.
"Tornionlaakson neuvosto on käsittääkseni puolueneutraali"
ja muutenkin turhanpäiväinen verovarjoen tuhlausorganisaatio.
rivakat kesäpäivät (kesäkäräjät) juhannuksen tiimoilla ajais paremmin asiaa - olisi tätä päivää.