Tukikohta saaristoon, arvon kehitys

Stefffan

Joka puolelta tulvii uutisia kesämökkien hintojen romahduksesta. Silti tekisi mieli ostaa ulkosaaristosta pala maata ja rakentaa sille mökki. Se voisi toimia tukikohtana kesän purjehduksille.

Vaan miten surkea sijoitus tuollainen on, kun siihen joutuisi lainan ottamaan. Saakohan sitä koskaan myytyä pois, jos tarve tulee?

4

443

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrastelijau

      Hyvien paikkojen arvo säilyy ja nousee varmemmin, ja niille löytyy kyllä ostajia.
      Ykkös kohteita on kokonaiset saaret, sitten pitkän rantaviivan omaavat tontit tai saaren puolikkaat ja niemien kärjet, huonoin vaihtoehto on lyhyt rantaviiva jossa lisäksi huono satamamahdollisuus. Hyvälle paikalle kannattaa rakentaa hyvät rakennukset, huonolle ei kannata rakentaa mitään, varsinkaan ulkosaaristoon.
      Itse olen harrastusmielessä sijoitellut -90 alusta saakka rantakiinteistöihin, pari paikkaa olen jo myynytkin ja molemmista tuli kunnon arvonnousu, paremman hinta nousi 8 vuodessa lähes 2.5 kertaiseksi. Nykyiset omistamani 5 kohdetta on kaikki reilusti plussalla, viimeisimmän hankin viime kesänä.

    • Wäxär

      Jos ajattelee investointina, jonka pitäisi tuottaa voittoa, niin unohda koko juttu. Nimittäin uuden rakentaminen on kallista, ylläpito maksaa, verot kiusaa.

      Jos taas paino on lauseella "mieli tekee", niin siinähän sitä on syytä tarpeeksi hankkia saaristotukikohta. Kovin ulkosaaristo on kyllä hankalaa liikkumisen kannalta, jos paikka vaatii kovinkin suuren veneen jotta sinne pääsee kehnommallakin kelillä. Tuskin sinne aina tekee mieli purjehtimalla kulkea.

      • Lähelläparempi

        Loppujen lopuksi se tukikohta ei saisi mielestäni olla kovinkaan kaukana palveluista. Ulkosaaristossa on hauska käydä, mutta mökille parempi paikka on sisäsaaristo. Veneilijän kannattaa valita saari mantereen sijaan, niin ei tarvitse pelätä varkaita ja muutenkin saa nauttia merimatkasta.

        Kaavoituksesta yms. asioista kannattaa ottaa tarkasti selvää ennen kauppaa. Paikan arvo romahtaa, jos lähelle rakennetaan esimerkisi tuulivoimalaitos tai joku muu teollisuuslaitos. Kaavoitus on kuntakohtaista, joten eroja löytyy ihan laidasta laitaan.


    • Saarikohteiden hintataso on aika vakaa. Kuivan maan perusmökkien hinta on laskenut. Matka-aika autolla isoista kaupungeista on tärkeä hintaa määräävä seikka. Nauvossa autolla saavutettava tontti maksaa kolme kertaa enemmän kuin vastaava veneellä mentävä paikka Houtskärissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1341
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1296
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 50
      843
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      84
      766
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    10. 77
      745
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      597
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      528
    19. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      57
      519
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    Aihe