hei kaikki muoniolaiset. :) mitäs mieltä olisitte jos muonioon tulis uus yritys? minkälaiselle olis kysyntää? miten olis pieni sekatavarakauppa johon kuuluis vaatteita,kalastus ja metsästys tarvikkeita,lemmikin tarvikkeita, urheiluun liittyviä tarvikkeita??
uus yrityskö muonioon?
26
1191
Vastaukset
- Hyväidea
Aivan mahtavaa ja hinnat samalla periaatteela kuin gigantissa. Eli hinnat pitää olla köyhälle mieleinen. Aukioloaika sama kuin motonetissa.
- elinkeinonharjoittaja
Tottakai pyrin pitämään auki mahdollisimman pitkään ja hinnat mahdollisimman hyvään hintaan.. :) kiitos vastauksesta..
- Huumormiess
Tämä taitaa olla vitsi.
- ostovoima
Sehän olis kertakaikkiaan hienompi juttu ja jos tuotteet olis vielä esim. vaatteet hiukan laadukkaampia ku torivatteet niin sehan olis vallan mainiota. Kalastus tarvikkeetki on nykysin ihan markettien ja seon varassa että sekiolis tervettullut asia niin ja tietysti ne lemmikkieläin tarvikkeet myös. Rohkeasti vaan jos tosissasi olet....varmaan tulis menestyyn.
- elinkeinoharjoittaja
kiitos.. aivan tosissani meinasin.. :) nyt vain laittaan asiat siihen järjestykseen.. :)
- Ihanoikeestii
Minäkin meinasin alaa miljonääriksi
- keppipoika
Ihanoikeestii kirjoitti:
Minäkin meinasin alaa miljonääriksi
ihanoikeesti voi ruveta miljonääriksi vaikka heti. Tuskinpa noin negatiivisella ja lyttäävällä asenteella onnistuu. Taitas sunki olla parempi antaa elinkeinonharj. kokeilla onneaan ja itse keskittyä ihan omii juttuihis.
- realistiii
Onhan niitä sekatavaraKauppoja ollu jo useampi siinä op rakennuksessa, eikait niistä yksikään ole pärjänny kuukautta pitempään täällä
- asiatuntia
On ollu ja menny jo. Eihän Muoniohon kannata yritäjäksi. Paikkalliset eivät ostaa.
- ilmansaappaitahillaan
Tervetuloa Muonioon! Täällä tarvitaan edullisia ja isoille akoille vaatteita, tuo nykynen vaateliike kun myy s ja m vain, nuorille tarkoitetuja vaateita ja ovat satasen puseroita.
Millä n iitä pystyy esimerkikis työtön ostamaan.
Edullista ja kaiken laista ulkoilu ja sisä kampetta....siittä se lähtee!
Ja myös kalastus tarvikkeita kun tuo Kölströmihän on kesät kiinni.
Sekä kumi saappaita sekä miehille että naisille.- Tsemppiätyönhakuun
Työtön menee töihin ,pyörällä kävellen. Lopettaa tissuttelun pahanpuhumisen,sitäkautta elämänlangasta kiinni. Niin mekin ei ssuurisukuiset joudutaan tekeen.
- kouku
Perusta kalastustarvikeliike,siinä ohessa voisi olla myös lohenkalastusta ja muutakin kalastusharrastusta ,sinun vai täytyy löytää luotettavat ja pätevät oppaat,soutajat, niin eiköhän se siitä suttaanu,onnea
- säästänuokinvaat24
Varsinainen markkinatutkimus, S-24 palstalla, loppu tulee nopeasti tuosta hommasta.
- nukkumaan
Jos on varaa leikkiä kauppiasta niin mikäpä siinä.Ilmaisille avajaiskahveille tulee väkeä.
- onkeejavirveliitarvii
kalastustarvikkeita juurikin kesällä tarvis sekä paikalliset lohestajat sekä turistit
koska KOLSTRÖM on kesällä kiinni, ja MIKSI se kauppa juuri sesonkina kiinni?- Niinpäniijajoopajoo
Ei rikkaan tarvi kesällä pitää putiikkiaan auki, kun silloinhan on kala- ja marjastusaika. Norjalaiset ostaa hulluna kelkkoja talvella ja rahaa on kuin roskaa. Miksi silloin niitä rahojaan pitäisi pantata, vaan yrittäjäkin menee lomailemaan loma-aikaan.
- kateusrikkaus
Ei taatusti pysy pitkään pystyssä ,jos ei perustaja ole lottovoittaja. paikallisten varaan ei ainakaan kannata laskea . täällä kun kateus on paikallinen rikkaus joka tappaa jo toimivatkin yritykset
- Wouf
Lapin vakaa varaisempia,yritys pysyy kyllä pystyssä.
- elin_keino
Melkoisen uskottavan oloinen "elinkeinoharjoittaja". Ensinnäkin se on elinkeinoNharjoittaja ihan suomeksi ja toiseksi hymiöiden viljely antaa naiivin kuvan : ) : )) ; ) : ) : )). Ookoo, nuori hassu mieli, elämä edessä ja realiteetit hukassa, mutta jos konkurssi kiinnostaa, niin tere tulemast vaan.
En laita hymiöitä perään, koska eihän tuo ole naurun asia ollenkaan. - vaatettatarvitaan
Muonio tarvis uusia yrityksiä.
Mutta se kateus kai vie jo ne hyvin menetyneet yrityksetkin /lopetetaan.
Muonio tarvii vaate kaupan ja sellaisen vaatekaupan jossa myydään kaiken kokoisille ja näköisille ihmisille, niin pilli farkkuja kuin navetta takkeja.
Sellainen vaate kauppa tänne kaivataan. Ei mitään 150 € nahka saapas liikkeitä tai puseron hinta satasen, sellaista ei tänne kaivata.
Vaan josta saa tavallinen ihminen normaali kumisaappaan vaikka 30 € ja paidan 25 €.
Sellaista kauppa met tarvisimma!(HALPA-HALLI TYYLIIN).
Ja tavallista talvitakkia kaiken kokoista sekä miehille että naisille!
Hinta luokkaa 50 €<<<<<80 € korkeintaa. Ei mitään 200>><300 € takkeja, kuka niitä pystyy ostamaan! Ei kukaan/ koska työttömyys on niin suuri, ja sh; ei kaikille pysty ostamaan vaatetuksia!
TERVETULOA yritykset! - eikannata
Muoniossa oleva vaatekauppa juuri suljettiin
- 12345654321
Tarvitaan uusi lakitoimisto. Johtajan toimintaidea ei saa perustua ajatukseen että laki on niinkuin luetaan lakitoimistossa. Laintuntijoiden ei saa itse sortua oman käden oikeuden suosimiseen.
- Kolariinostoksille
Juuri näin! Sanoma edelliselle kirjoittajalle.
Ja vaatekauppaan puheen ollen. Onhan se jo nähty,mitä vaate ym kaupat Muoniossa
kannattaa? Höpsistä pussiin ja pussin suu kiinni, parhaiten pärjää!
Kohta jäljelle jääneetkin yritykset loppuu.kovin on protesteilla nimiä!
Muutama varma,joka loppuu!- Totuuttuuso
Pärjää jos on tarpeeksi suuri suku tai lahko/puolue takana. Normaalilla on aika hikiset paikat ja niinpä moni lyö pillit pussiin.
Hyvä kun yrittäjyydestä puhutaan. Halpahalli-tyyppisenähän on tuo TiinanTori tuossa jokivarressa ja onhan niillä liike myös kittilässä. Tosin aika usein protestilistalla joten tuskin edes elantoa tarjoaa tällä väestöpohjalla.
Asiakaspohja vähittäiskaupalla on aika suppea, joten minä lähtisin miettimään tuotantopuolelta yritysideaa vähittäiskaupan sijaan, siis tavara tehdään täällä ja voidaan myydä etelässä jossa on asiakaspohjaa. Jos paikanpäällä myytävää tuotetta haluaa myydä, lienee matkailupuolella ainoat kestävät pohjat eli asiakkaat tulevat etelästä, paikallinen ostovoima on vähäistä.
Mitä Muoniossa voi tehdä, jonka voi myydä etelään? Minulla tulee mieleen puu-tuotteet, oletteko huomanneet tuossa Kolarissa olevan Wood-Jewelin, jotain tuon tyyppistä verkkokauppana tai sitten tukkuna etelän ketjuille. Voihan sitä tavaraa tehdä mistä vain, vaikka käpy-poroja liimaten.
Volyymit pitää olla kohdillaan, autotallissa ei ihan 1000 sorvattua kynttiläjalkaa viikossakaan tehdä ja maalata. Se on se liikeidea ja sen tuotteistus, sitähän nykyään painotetaan kaikkialla. Menestystä toivotan, yrittäjyys on ainoa tapa työllistää Muoniossa kun valtio vei työpaikat muualle ja kuntakin on karsinut suoritusvoimansa minimiin.- Eiseoletaantunut
Osittain totta,kunta lisännyt kahdeksan vuoden aikana henkilökuntaa lennättimen verran,80 henkilöä. Sitä en tiedä mitä tekevät,ehkä valmistavat niitä kynttilän kantoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5502112Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3861709Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211539Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641408JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191116- 561092
- 1181077
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16858Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka12833Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66823