Nopeaa apua ongelmahevosen kanssa työskentelyyn!

nopeaaapua

Elikkäs mun pitäis huomenna alkaa ihan vain kävelyttämään yhtä ''ongelmahevosta'' ympäri kenttää kun yritetään kuntouttaa sen jalkaa. Ongelmana kuitenkin on että tämä hepo ei ole helppo käsitellä.
Heppa rupeaa näykkimään jos nyt vaikka yrität tuupata/siirtää sitä sivulle, tai rupeaa tekemään sitä ylipäätänsä jos häneen vain koskee. Tota oon nyt vähäsen treenannut hänen kanssaan, just että saisin edes koskettua häneen ilman että hän rupeisi luimimaan ja näykkimään. Oon tehny sillain että aina välillä olen pysähtynyt ja ruvennut siirtämään häntä kosketuksen kanssa. Toi alko näyttää ihan lupaavaa tulosta, sieti mua paremmin, mutta jos yhtäkkiä rupeisin koskemaan häneen, rupeisi näykkimään.
Oisko tähän jotain lisää harjotuksia? Tai jotain millä saisin hänen kunnioittamaan minua enemmän?


Toinen ongelma on että hän jumittelee. Tähän mä en nyt oikeesti tiiä mitä tehdä, häntä ei vain huvita kävellä, joten pysähtyy. Tätä olen yrittänyt korjata ihan pyytämällä eteenpäin, ei toimi tietty. Sitten olen kokeillut että kävelen häntä kohti uhkaavasti ja torun häntä. Toi toimii jotenkuten, mutta välillä ei sekään ota mua tosissaan. Raipan kanssa olen myös kokeillut. Tässä vain ongelmana on, että hän ei niinkään ''pelkää'' raippaa, eikä reaktio ole muutakuin askel eteenpäin jos joutuu jämäkästi pyllylle läpsäyttämään. Raippa toimii jotenkuten, mutta pysähtelee silti. Mitä mä voisin tehä tälle pysähtelylle? Aivan varmana voisi olla joku parempi tapa mitä mä oon tehny.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensin olisi hyvä tietää, johtuuko näykkiminen kunnioituksen puutteesta vai onko siihen jokin muu syy. Näykkiikö se samalla tavalla muitakin ihmisiä, vai ainoastaan sinua? Onko se ratsastuskoulun tuntijuna joka on kyllästynyt siihen että ympärillä pyörii ihmisiä jatkuvasti, ja yrittää näykkimällä osoittaa, että haluaisi olla rauhassa? Onko se kärttyisä siksi että jalkaan sattuu?

      Mahdollisia syitä on monia, mutta ilman tarkempaa tietoa ja/tai hevosta näkemättä on vaikea sanoa tarkemmin. Jos syynä on pelkkä kurittomuudesta johtuva temppuilu, sanoisin, että näpäytä sitä nenälle kun se yrittää purra, mutta jos se johtuu vaikkapa kivusta ja se on siksi kiukkuinen, en itse sitä lähtisi rankaisemaan.

      Mutta kokeile auttaako siihen, jos pidät raippaa pystyssä sen nenän edessä niin että se näkee sen. Useimmat hevoset kunnioittavat raippaa joka sojottaa niiden nokan edessä, vaikkeivät muuten siitä paljon piittaisikaan.

      Toinen vaihtoehto on laittaa hevoselle juoksutusvyö tai satula, ja kiinnittää ulkopuolelle sivuohja joka estää hevosta kääntämästä päätään sinua kohti purrakseen. Tämä ei kuitenkaan poista näykkimisen syytä.

      Helpointa olisi ohjasajaa hevosta, jos se on siihen tottunut. Ellei ole, voisit kokeilla laittaa sille suitset, ja sitten selän yli ohjata sitä niin kuin ohjaisit sitä ratsailtakin. Mutta jos hevonen on iso, kädet kyllä väsyvät aika nopeasti jos siihen ryhtyy.

      Pysähtelyyn minäkin nappaisin raipalla, mutta en takalistolle, vaan koiville. Kun talutat hevosta yhdessä kädessä, pidä pitkä raippa (esim kouluraippa) toisessa, ja kun hevonen jumittaa, älä käänny hevosta kohti, vaan pidä katseesi eteenpäin ja räpsäytä hevosta takajaloille, vähän kintereen alapuolelle niin terävästi kuin on tarpeen. Silloin hevonen ei niin helposti huomaa mitä aiot tehdä, ja napautus tehoaa paremmin ja perustuu lähinnä yllätykseen.

      Toki voisit yrittää lahjontaakin, mitä itse yleensä inhoan, mutta jos hevosella on muutenkin taipumusta näykkimiseen, makupalojen antaminen saattaisi vain pahentaa sitä, joten en ensimmäisenä suosittelisi herkkuja.

      Ja jos kyse on vain tottelemattomuudesta, pieni kurinpalautus voisi tehdä sille hyvääkin. Joka kerta kun se pysähtyy eikä lähde eteenpäin käskystä, niin sitten räpsäytä raipalla takajaloille. Useimmat hevoset tajuavat ennen pitkää, että ei toivotusta pysähdyksestä seuraa räpsäys koiville.

    • hierojaa

      Hevonen voi olla niin jumissa (lihakset kipeät) ettei halua että siihen kosketaan. Suosittelen hierojaa jos tämä voi olla ongelmana! Oma poni muuttui hetkessä ihan erilaiseksi ja elämänilo tuli takaisin minkä näki selvästi silmissä<3!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe