onko totta että miehet pitää vain pitkähiuksisista naisista?Nehän vaatii enempi hoitamista ja jo hyginenian kannalta lyhyemmät on paremmat.Minusta pitkät hiukset on epäsiisti ja rumat,jos hiuslaatu on ohut.
hiuksista
puheenollen
112320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei pidä. Vaimo leikkasi joskus hiuksensa ns."millinsängelle", ja suoraan sanoen...sexyä.
Jos on ihan sairaan sikahyvän näköinen, voi olla varaa leikitellä rumilla vaatteilla, lyhyillä hiuksilla, parilla ylimääräisellä kilolla jne.
98 % tapauksista kuitenkin runsaat hiukset, selkeät-reippaat-pirteät-ryhdikkäät vaatteet ja rasvaton kroppa ovat ihan ehdotonta plussaa.
Minusta pitkät hiukset ovat erittäin luonnollinen tapa korostaa naisellisuutta olipa kyseessä sitten brunette tai blondi. Itse miehenä kiinnitän niihin esimerkiksi enemmän huomiota kuin vaikkapa kuppikokoon. Jos naisella on lyhyet hiukset, ne vaativat mielestäni sitten todella hyvännäköisiä kasvoja ja ihoa, jotta ne vastaavasti korostaisivat naisellisuutta. Jos siis puhutaan pelkästään fyysistä ominaisuuksista, niin naisella saa mielellään olla pitemmät hiukset kuin mitä itselläni on pidimmillään.
No juu.
Pitkät hiukset eivät sen enmpää hoitamista tarvitse, kuin lyhyetkään.
Säännöllinen pesu, kuten lyhyissäkin, ja tiedäthän, sampoo valitaan hiuspohjan mukaan, ei hiusten. Samalla lailla lyhyidenkin hiusten alla hiuspohja esim. hikoaa, kerää rasvaa ja likaa, muotoiluaineet tukkii hiustuppia, kuin pidemmän.
Harvat, joilla on kunnon pitkät hiukset edes käyttävät muotoiluainetta, muuten, kuin "pituuksiin" päänahassa niillä ei tee mitään.
Pitkät hiukset kyllä kuivuvat hitaammin, se on totta, mutta sekään ei vaikuta hygieniaan tai puhtauteen millään lailla. Sen sijaan hius säilyy paremmin terveenä, mikäli sitä ei jatkuvasti esim. föönätä kuivaksi, vaan saa kuivua itsekseen.
Hoitoainetta? Kyllä, mutta vain pituuksiin, idea sama, kuin lyhyissä hiuksissa. Hius pysyy suojattuan, hiussuomut kiinni ja pinta sileänä.
Minulla on ollut sekä pitkää, että lyhyttä mallia, ja pitkä on helpoin hoitaa, kammata, laittaa ja säilyttää hyvännäköisenä.
Ja hei, ei se hiuslaatu sinänsä ratkaise. Huonokuntoinen hius on huonokuntoinen pituudesta riippumatta.
Hiusaaltu voi olla ohut, mutta jos määrä on ns. paljon, pitkät hiukset ovat todella näyttävät.
Lyhytkin tukka on ruma, jos sitä ei pidä mallissaan, sen antaa olla likainen, siinä uskossa, että luulee, ettei hiukset likaannu. Ja jälleen kerran, päänahka se on, joka shampoolla pestään. Pituudet puhdistuvat samalla. Syväpuhdistusaineet sitten hierotaan koko pituuteen, samoin syvähoidot.
Epäsiisti vaikutelma on kiinni kantajasta ja huolehtiasta, ei pituudesta.
Hyvin ohutta ja vähäistä tukkaa on vaikea saada näyttäväksi millään.
Itsekin olen sitä mieltä, että pitkät hiukset ovat kyllä paljon helpommat kuin lyhyet, siis jos nyt ei tosiaan ihan millin sängestä puhuta. Minulla on joskus ollut lyhyet hiukset ja joka aamu ne piti laittaa, muuten joku osa oli aina jostain kohtaa pystyssä ja joku toinen sojotti suoraan sivulle tai jotain vastaavaa. Sitten kuitenkaan mitään kunnon kampausta ei saanut tehtyä (ainakaan minun taidoillani), jos johonkin juhliin olisi halunnut. Ammattilaiset tietysti osaa loihtia vaikka mitä lyhyisiinkiin hiuksiin, mutta se vaatii sitten taas rahaa.
Nyt minulla reilusti lapaluiden alle laskeutuvat hiukset ja ovat kyllä niin helpot ettei tosikaan. Aamulla tarvitsee vain harjata takut pois (niitäkään ei paljon tule kun napsii kuivat latvat pois tarpeeksi usein) ja sitten painovoima vetääkin ne alas niin ettei varmasti sojota mistään! Sitten jos on hiemanenemmän aikaa kuin se 2 minuuttia, niin niihin saa helposti kivan kampauksen.
Välillä tuntuu, että haluaisin taas lyhyet hiukset, mutta laiskuus pitää minut edelleen tässä tyylissä. Kivahan se tietysti on, että edes miehet tykkää siitä ;).
on tietenkin makuasia, itse ainakin pidän ennemmin pitkähiuksisista naisista, onhan niitä todella upeita lyhythiuksisia. ehkä se on enemmänkin kiinni kasvoista minkälaiset sopii,
mutta jos naisella on siilitukka tai yhtä lyhyt, niin ei se kyllä minua sytytä yhtään!
on tietenkin makuasia, itse ainakin pidän ennemmin pitkähiuksisista naisista, onhan niitä todella upeita lyhythiuksisia. ehkä se on enemmänkin kiinni kasvoista minkälaiset sopii,
mutta jos naisella on siilitukka tai yhtä lyhyt, niin ei se kyllä minua sytytä yhtään!
ovat mielestäni todella naiselliset ja seksikäät!
Eikös siltä yhdeltä historian satuhahmolta
leikattu tukka...
sen myötä meinas lähtee henkikin...
ikänä en lettiäni leikkaa
- enkä partaa aja
--äijämä---
Ikinä en ole lyhythiuksisiin ihastunut. Pitkät vaikka olis ohuetkin hiukset. Saa olla kyllä todella kaunis, seksikäs hyvä kroppainen & mukava nainen että lyhythiuksisesta kiinnostuisin.
hiukset viehättää eniten.