Alkoholin käyttö suhteessa

XsurusilmäX

Olenko minä liian tiukkapipo jos pyydän, että ukko olisi edes joskus viikonloppuna juomatta, että voitaisiin tehdä yhdessä jotain?
Ukko vetoaa siihen, että hänen täytyy saada rentoutua raskaan työviikon jälkeen.
Olen kysynyt, että eikö muuta rentoutumiskeinoa ole, mutta vastausta en ole saanut.
Muutenkin suhde on ajautumassa karille kun ukon mielestä kaikki on hyvin, mutta minun mielestä ei ole.
Joten puhuminen ei auta, sitä olen kokeillut useamman kerran.

13

536

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanna37

      Tuo on yksi alkoholisoituvan ihmisen selityksistä. Itseasiassa suosituin sellainen.
      Miehesi on riippuvainen viinasta, ja hän tajuaa sen jollain tasolla itsekin, mutta selittelee sekä itselleen että sinulle että raskaan työviikon jälkeen jne.
      Aina löytyy selitys, milloin on ansainnut palkinnon kun on leikannut ruohon, kun on korjauttanut auton, kun on siivonnut autotallin, kun on lenkittänyt koiran, kun on ......jne.
      Yksi alkoholismin kriteereistä on se, että ''onko joku läheisistäsi huomauttanut sinulle viinankäytöstä''. Näinhän teidän kohdalla on.
      Sinun täytyy varoa sitä, ettet uppoa liian syvälle miehesi mukana tuohon elämisen tapaan. Miehesi elämä on loksahtanut siihen että hän juo joka viikonloppu. Varo ettet sinäkin totu siihen ja rupea pitämään sitä normaalina.
      Sinun tilallasi ottaisin miehen elämäntapaan etäisyyttä. Erottaisin itseni siitä, ryhtyisin katsomaan ympärilleni ja etsisin uusia, minulle mieleisiä asioita. Koska miehesi ei halua tehdä mitään yhdessä, entä jos hakeutuisit ystävien / joidenkin läheisten sukulaisten seuraan? Muista ettei miehesi ole ainut ihminen edes sinun maailmassasi!

    • jfjfhjfhhjfdg

      Käämi kyllä palaa jos taas viikonloppu taas ahdettu toimintaa täyteen ja samat homeiset kirpparit taas laukata läpi kun viikolla jo juoksemista ajelua ihan tarpeeksi.
      Toisilla taas tuo jatkuva tulevan murehtiminen ja varuillaan olo ja viinalla sitten tasoittaa.

      • XsurusilmäX

        En tosiaan ole mitään ohjelmaa koko viikonlopuksi suunnitellut.
        Vaan esim. yhdessä ulkoilua tai ruuanlaittoa tms.
        Mikään ei miestä kiinnosta kun omat jutut kovempia.


    • Rilluteleyös

      Anna mieähen juoda ja keksi sinä omat juttusi ja vietä mukavia hetkiä muualla muussa seurassa. Ehkä hän herää, ehkä ei, mutta älä sinä pilaa omaa elämääsi sen takia että joku pölvästi pilaa omansa.

    • 40v-sinkkumies

      Juuri sellaisia alkoholisteja naiset rakastaa. Kestä kun olet sen miehen ottanut itsellesi. Meitä harvoin juovia naiset ei halua vaan juoppojen kanssa naiset päätyy parisuhteeseen.

      • Eipiräpaikkaansa

        Älä höpötä hoopoja. Vaikea ja ristiriitainen liittoni ei olisi kestänyt, jos siippa olisi ollut juoppo ja juoja tai jopa alkoholisti. Kaiken muun voi kestää ja antaa anteeksikin pitkässä juoksussa, sellaista hengen heikkoutta ja vajavaisuutta ei.


      • Ihmisetmuuttuu

        Ihmisethän voi muuttua parisuhteen aikana? Joko toinen alkaa juomaan enemmän. Hoikasta silloin tällöin ottavasta unelmien miehestä voi kehkeytyä jumppapallovatsainen kaljaa sohvalla litkivä äijänköriläs. Jonka ainoat kävelyretket suuntautuu lähibaariin tai yhdessäkin voi kävelylle lähteä, jos vaan ottaa eväät (kaljan) mukaan. Tai toista puoliskoa alkaa myöhemmässä vaiheessa kiinnostaa muukin, kun joka viikonloppuinen kännääminen? Ehkä se parikymppisenä on ok, mutta kaikki ei ole ajatellut koko elämäänsä viettää samalla tavalla. Vaikea sanoa mikä ap. lähtökohdat on olleet. Onko tilanne ollut suhteen alusta saakka tuo ja toivonut toisen muuttuvan. Harva oikeasti tykkää siitä, että kumppani on alkkis. Jos ei satu sitten itsekin olemaan sellainen.


    • 40v-sinkkumies

      Voisin heti lähtee vaikka veneilee naisen kanssa tai ulkoilemaan ja viikonloppuna ihan mitä vaan nainen keksii niin olisin mukana. Veneilin tänään yksin yhteen saareen ja siellä oli sauna ja kävin uimassakin. Taisin palaa hiukan kun oli niin kuuma päivä.

    • Runkmann

      Muijalta loppu moonikset 10v sitten, sen jälkeen kiinnostunut uskonnosta.- Onneks on tuo PC mikä viihdyttää ja kaljaa jääkaapissa :D

    • kjlou

      en tiedä mutta ne viikonloppu kännäämiset on raskaita kun täytyy lähteä yöksi muualle ,ei pysty olemaan kotona kun piru pääsee irti se haukkuu ja on muutaman kerran käynyt käsiksi ja uhkaa ampua,onko tämmöinen ihminen enään normaali,ei minusta ainakaa mutta kaikki on kuulemma minun vikaa vaikka en kulje itse missään juomassa joskus käyn sukulaisten tykönä.ja sitten nuo paskanpuhujat lisäävät vielä juttuja siihen.

    • Kosteatviikonloput

      On se kivaa, kun toinen juo joka viikonloppu (ja viikollakin) ja nukahtaa sohvalle sillä välin, kun olet nukuttamassa lasta. Se siitä yhteisestä illasta. Taas. Onko liikaa pyydetty (ja ylipäätänsä väärin jos edes pyytää), että edes kerran kuussa olisi viikonloppu jolloin ei ottaisi yhtään alkoholia? Ja kun olisi edes se yksi saunakalja, mutta kun pitää ottaa niin, että humaltuu.

      • pekkonenn

        Sinä nyt vaan olet parisuhteessa kakkonen. Viina on ykkönen. Itse aikoinaan heitin ulos tuollaisen tyypin. Miksi sellaista hyysätä? Hän yritti sanoa, että et sinä löydä mistään miestä, jolle viina ei olisi tärkein. Hah, sanoin minä ja heitin ulos. Nyt on lähes raitis kumppani ollut jo monta vuotta.


    • kosteja

      Kokemuksesta tiedän että jos ei voi olla viikonloppua juomatta ja varsinkin jos viina menee puolison ja muun tekemisen edelle niin kyseessä on alkoholisti tai sellaiseksi ajautumassa oleva henkilö. Älä jää tuollaiseen suhteeseen, tulet aina jäämään toiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      46
      717
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      634
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      498
    Aihe