Onko elossa vielä poroisäntä Piera Niittyvuopio? Mies oli vannoutunut saabisti ja esiintyi vuonna 1974 Tuulilasi-autolehdessä Saab 99:n kestotestin omistajahaastateltavana. Piera totesi että "mie tulin Rovaniemelle viikoksi koeajamaan autoja mutta olin jo päättänyt että Saabin mie otan". Pahoitteli että kun uuden auton haki, piti melkein heti lähteä takaisin päin Karigasniemeltä Rovaniemelle viemään määräaikaishuoltoon.
Piera Niittyvuopio Karigasniemi?
12
788
Vastaukset
- munatpois
Koutokeinossa ei homoparien lapsia kasteta, todella upee päätös
- LestaadiusKepu
Miten liittyy Pieraan homoparien vihkiminen. Oletko pösilö.
Ajatus näköjään karkailee helteessä, jota lienee nyt sielläkin!
Mutta eipä kasteta, ko eivät keskenäns voi lapsia saada :)- Anonyymi
Ajatus näköjään karkailee helteessä, jota lienee nyt sielläkin! Ei kakkos äijät voi lapsia saada keskenään.
Mutta eipä kasteta, ko eivät keskenäns voi lapsia saada :)
- kukaskertoo
olikos se homo siitä kai kysymys
- poistunut_jo
Ei oo enää elossa, kuollut 1999...
http://www.ancestry.com/genealogy/records/piera-niittyvuopio_167047115
Oli melkoinen persoona, mies joka oli nähnyt värikkään elämän. Saamelaisen alkukantaisen elämän luonnon keskellä, saksalaisten tulon ja tuhon, elintason nousun ja autoilun aikakauden Kekkosen rakennuttamine teineen.- Anonyymi
Mitä se Kekkonen ne rskennutti? Yleisesti maassa teitä rekennutti TVH.
- Anonyymi
Onneksi tauti ei levinny. Kakkonen ehjä
Piera on kuollut jo joskus 1997 (?). Tunsin hyvin hänet. Saabisti oli viimeisen päälle. Ja aina vaihtoi uuteen. Mistä olet häntä oppinut tuntemaan?
- Anonyymi
Oli juttua vuonna 1974 Tuulilasi-autolehdessä kun Saab 99:n kestotestin loppuraportti julkaistiin. Pieraa oli haastateltu Rovaniemellä, poseerasi valokuvassa siistit vaatteet päällä kauluspaita ja suorat housut kuten sen ajan kouluttamattomatkin miehet tekivät. Oli saapunut aikoinaan Rovaniemelle koeajamaan kaikkia uusia autoja kun hommasi ajokortin ja halusi auton alle, poroisäntä. Saabiin päätyi ja oli jo toinen 99 peräkkäin. Valitteli että kun Rovaniemeltä ajaa auton kotiin joutuu melkein heti lähtemään takaisin huoltoon. Vai kuoli Piera nykymittapuun mukaan jo aika nuorena, alle 70:n. Olikohan sydänkohtaus vai muuta?
Ketjusta on poistettu 38 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952890
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on792373- 241916
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221490Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291460Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151315- 87882
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62816Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2729