Piera Niittyvuopio Karigasniemi?

etelänlukija

Onko elossa vielä poroisäntä Piera Niittyvuopio? Mies oli vannoutunut saabisti ja esiintyi vuonna 1974 Tuulilasi-autolehdessä Saab 99:n kestotestin omistajahaastateltavana. Piera totesi että "mie tulin Rovaniemelle viikoksi koeajamaan autoja mutta olin jo päättänyt että Saabin mie otan". Pahoitteli että kun uuden auton haki, piti melkein heti lähteä takaisin päin Karigasniemeltä Rovaniemelle viemään määräaikaishuoltoon.

12

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munatpois

      Koutokeinossa ei homoparien lapsia kasteta, todella upee päätös

    • LestaadiusKepu

      Miten liittyy Pieraan homoparien vihkiminen. Oletko pösilö.

    • Ajatus näköjään karkailee helteessä, jota lienee nyt sielläkin!
      Mutta eipä kasteta, ko eivät keskenäns voi lapsia saada :)

      • Anonyymi

        Ajatus näköjään karkailee helteessä, jota lienee nyt sielläkin! Ei kakkos äijät voi lapsia saada keskenään.
        Mutta eipä kasteta, ko eivät keskenäns voi lapsia saada :)


    • kukaskertoo

      olikos se homo siitä kai kysymys

    • poistunut_jo
      • Anonyymi

        Mitä se Kekkonen ne rskennutti? Yleisesti maassa teitä rekennutti TVH.


      • Anonyymi

        Onneksi tauti ei levinny. Kakkonen ehjä


    • Piera on kuollut jo joskus 1997 (?). Tunsin hyvin hänet. Saabisti oli viimeisen päälle. Ja aina vaihtoi uuteen. Mistä olet häntä oppinut tuntemaan?

      • Anonyymi

        Oli juttua vuonna 1974 Tuulilasi-autolehdessä kun Saab 99:n kestotestin loppuraportti julkaistiin. Pieraa oli haastateltu Rovaniemellä, poseerasi valokuvassa siistit vaatteet päällä kauluspaita ja suorat housut kuten sen ajan kouluttamattomatkin miehet tekivät. Oli saapunut aikoinaan Rovaniemelle koeajamaan kaikkia uusia autoja kun hommasi ajokortin ja halusi auton alle, poroisäntä. Saabiin päätyi ja oli jo toinen 99 peräkkäin. Valitteli että kun Rovaniemeltä ajaa auton kotiin joutuu melkein heti lähtemään takaisin huoltoon. Vai kuoli Piera nykymittapuun mukaan jo aika nuorena, alle 70:n. Olikohan sydänkohtaus vai muuta?


    Ketjusta on poistettu 38 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe