Epilaser karvanpoisto

Karvainen

Hei!
Kävin eilen epilaserissa jossa poistettiin sääristä (ja pohkeista) sekä ylähuulen ja leuan alueelta karvoja.
Onko normaalia että nyt jo säärissä kasvaa sänkeä? Siis eilen tehtiin..

Voiko ne olla jo niitä "kuolleita juurituppeja"?

Mikseiköhän naamasta sheivattu karvaa ennen kuin aloitti käsittelyn? Eikö se kuuluisi?

Onko kokemuksia?

10

1607

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsittelyssä_ollut

      Todennäköisesti kuolleet karvajuuret tunkee pinnalle. Ne voi pyyhkäistä kevyesti pois, mutta tiukassa olevia ei saa nyppiä jos olet kohta menossa uusintakäsittelyyn.

      Ehkäpä käsittelyä antanut hoitaja (lääkäri?) katsoi että sänki oli niin lyhyttä ettei sen palamisesta ollut haittaa (haistoit varmaan itsekin että tuliko paljon käryä).

      • karvainen

        Ei lähde kyllä pois, yritin yhtä pinsetillä ja tiukassa oli. Ei siis lähde millään irti.
        Outoa..

        Kyllä mulla oli naamassa ihan kunnon karvat eikä niitä kyllä sheivattu pois. Kyllä haisi karvan käry ja paljon.

        Tekijä sanoi että noin 2 kuukauden päästä uusintakäsittely (että useammin on vain rahastusta). Nyt outoa jos heti nyt jo kasvaa tiukkaa karvaa. Luin että 4-8 viikon päästä toinen heti kun uutta karvaa alkaa tulla. No jos minulla tulee nyt jo niin mitä ihmettä?
        Osaako joku auttaa??
        Kysyin myös tekijältä niin hän sanoi myös että olisi tuota kuollutta juurituppea, mutta kun on tiukassa niin ei varmaan voi sitä olla?


    • jo12kertaalaserissa

      Ota ihan rauhallisesti viikko pari. Kuolleet karvatupet eivät tipahda heti pois eivätkä lähde pyyhkäisemällä kevyesti seuraavana päivänä : ) Puolentoista viikon kuluttua voit vetää ne ulos pinseteillä, jolloin ne irtoavat heloosti ilman kipua. Jos yrität poistaa niitä liian pian, ne eivät helposti irtoa. Toki elimistö työntää kuolleen karvatupen ajan kanssa itsestäänkin ulos mutta siihen menee viikkokausia ja kuka jaksaa odottaa niin kauan. Sopiva väli käsittelyille on tosiaan 2-3 kk, niin käsittelyn aikana lepovaiheessa olevat karvatupet saadaan tuhottua.

    • Karvainen

      Kiitos. Mistä sinun on poistettu? Mitä tuloksia? Minulla on ihan hirveä tilanne näiden karvojen kanssa, nyt vasta olin eka kertaa hakemassa apua

      • Karvainen

        Nyt epilaserista aikaa 5 päivää. Säärissä kasvaa mielestäni paikkapaikoin ja aika tiheästikin vielä sänki Noin 2-3 mm. Yritin pinsetillä irti tiukassa on. Eli ei ainakaa ne ole vielä kuollut, mihin perustuu se että noin puolentoista viikon päästä irtoaisi helpolla pinsetillä? Näyttää ihan tavalliselta ärsyttävältä sängeltä jota aina mulle tullut (ennen laserointiakin)..!!!

        Joissain paikoissa näkyy ns. niin kuin ihon sisällä olevia mustia kohtia, epäilen että nämä olisivat niitä "kuolleita tuppeja".

        Mutta siis miten ihmeessä voi tulla tota sänkeä noin?? Onko mun jaloissa jotain vikaa?? edes laser ei tehoa, vai täytyykö vaan odottaa ja odottaa..

        Kertokaa joku kun ootte käynyt..

        Säärikarvani kasvaa joka suuntaan, on paksua ja jalat kuin tulessa kun jos höylällä otan. Jopa kosmetologi joskus nauroi...


      • Käsittelyssä_ollut

        Laserkäsittely tapahtuu pulsseina ja käsittelypää siirretään pulssien välillä uuteen paikkaan. Ehkäpä "laakit" ei ole osunut aivan vieri viereen ja nämä käsittelyttä jääneet karvat tietenkin kasvaa normaalisti. Seuraavalla hoitokerralla todennäköisesti nämä välikohdat saa laseria ja kuolee.


    • jo12kertaalaserissa

      Olen käynyt parran poistossa, eli siis biologisen miehen kehossa asustan. Ongelma on se, että parta on mustaa, hyvin tiheää eli tilanne on aika toinen kuin biologisella naisella. Kipu varsinkin ensimmäisillä kerroilla oli aika hirveä vaikka teho oli vain 20 joulea. Viimeisin käsittely tehtiin 28 joulen teholla, koska karvoitus on harventunut paljon. Nyt alkaa olla aika puhdasta 12 kerran jälkeen, eli posket ja kaula ovat karvattomia, leuka ja ylähuuli vaatinevat vielä muutaman käynnin.
      Kallistahan tämä on mutta silti sen arvoista; parta on ruma eikä se vaan "kuulu" mun naamaan :) Joka kerta hymyilyttää kun katson parratonta naamaani peilistä.

    • Karvainen

      Nyt laseroinnista on kulunut viikko ja 2 päivää. Sääreni ovat täynnä "hajakarvoja" osa ihan normaalin näköistä ja tiukassa, osan sai pinseteillä suht. helposti pois. Mutta sääri on täynnä myös niin kuin mustapään näköisiä pisteitä. Eli ihon alla vielä melkeinpä. Mitä nämä ovat? kuolleita juurituppeja? ei ole ainakaan vielä kasvanut niin että saisi nyppästä pois. Yritin puristaa niin pieni musta kökkäre irtosi mutta osa jäi sisälle.

      Tiedättekö?

    • Hmmmh

      Itsekin olen käynyt kerran kasvojen karvanpoistossa Epilaserissa. Aina puhutaan karvojen tippumisesta, mutta ei minulla karvat ainakaan ole alkaneet tippua. Melko normaalisti kasvavat, joita sitten on saanut sheivaillakin vanhaan tapaan. Joitain nypinkin, kun kokeilin, lähtevätkö vai eivät.

      No, katotaan, josko tässä viikon sisällä sitten "tippuisivat", mutta vähän tuli epäilevä olo, onko hoito auttanut vielä yhtään. Ja onko edes kaikkia ongelma-alueita hoidettu. Eihän laserhoitaja voi kunnolla karvoja edes nähdä, jos on sheivannut kotona. Ja juu, ei sheivattu minullakaan paikan päällä.

      • Kuolivat_minullakin

        Aika tiukassa ne poltetut karvatkin ovat, mutta kyllä ne aikanaan työntyvät ulos (tuntuu siis kasvamiselta). Yksi kerta ei oikeastaan näy vielä missään koska vain sillä hetkellä kasvaneet karvat sai "annoksen". Kunhan käyt n. 6 viikon välein puoli tusinaa kertaa, näet (lähes) lopputuloksen. Hoitokertoja voi tarvita enemmänkin.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1328
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      56
      1193
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1101
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      897
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      77
      813
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      807
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe