Mukava 0,5% nousu

KajTurusFani

Vihreät kiinniotettavissa, kun kaikki 23 puolueen tekemää parannusta tarkennetaan äänestäjille.

13

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18-7

      Anuspuolueen suosita voi nostaa vain Soinin ero puolueen johdosta.

      • EimullaMuuta

        Miten soinin ero voisi vihreisiin vaikuttaisi? Tosin ei homoissa mitään vikaa ole, kunhan pitävät kädet omalla puolellaan.


    • adfsghsdfdg

      Ne joita Perussuomalaisten tekemät kompromissit harmittavat: miettikää vaihtoehtoja...niitä ei valitettavasti ole.

      PS on käynyt puolustussotaa, jossa hyvät asiat ovat jääneet tappiolle. Mutta jos PS:n tilalla olisi ollut SDP, Suomi olisi kusessa eikä oppositiosta huutelu auttaisi.

      Ensi kerralla niin paljon PS ääniä ettei tarvitse joustaa kepuilijoille eikä kokkareille. Ja sekopäät (lue nykyinen oppositio) pysyvät aisoissa.

      • enemmistö

        Niin yksin olet ajatustesi kanssa.


      • Asdfgffgg

        Täh? Kaikki muut puolueet ovat laittaneet hanttiin asioissa, jotka puolueelle ovat tärkeitä, paitsi persut. Juu persut nousivat kokonaiseen 9 prosenttiin. Se on aika paljon vähemmän, kuin vaaleissa.


      • Asdfgffgg kirjoitti:

        Täh? Kaikki muut puolueet ovat laittaneet hanttiin asioissa, jotka puolueelle ovat tärkeitä, paitsi persut. Juu persut nousivat kokonaiseen 9 prosenttiin. Se on aika paljon vähemmän, kuin vaaleissa.

        Ja mahtunee virhemarginaaliin.


      • PerusHomot

        Kuule, se että persut joustaa kaikessa saamatta mitään takaisin, ei ole kompromissi.


    • FasistiSoini

      Pöhköpuolueen fanittajat eivät ymmärrä, että tuo 0,5 % mahtuu kevyesti tilastolliseen virhemarginaaliin. Kaikkien muiden puolueiden puheenjohtajat - paitsi pöhköpersujen - olisivat eronneet, jos olisivat vuodessa hävittäneet puolet puolueensa kannatuksesta.

      Persudiktatuurissa Soini voi kuitenkin kiristää puolueväkeä oman säätiönsä rahahanoja säätelemällä. Ja tämä tapahtuu nyky-Suomessa...

      • Sit Persu-jugend parkuu vielä lisää massia. Tällä menolla sitä ei onneksi ole tulossa, kun Persut saanee seuraavissa vaaleissa tuhnun.


      • realismi
        pepep kirjoitti:

        Sit Persu-jugend parkuu vielä lisää massia. Tällä menolla sitä ei onneksi ole tulossa, kun Persut saanee seuraavissa vaaleissa tuhnun.

        Muutin ylen viimeisen gallupin eduskuntapaikoiksi. Nykyisen 38 edustajan sijaan persut saisi 15 paikkaa. Eli melkoinen katastrofi, kun 23 paikkaa lähtisi.


      • Käytännössä
        realismi kirjoitti:

        Muutin ylen viimeisen gallupin eduskuntapaikoiksi. Nykyisen 38 edustajan sijaan persut saisi 15 paikkaa. Eli melkoinen katastrofi, kun 23 paikkaa lähtisi.

        seuraavissa vaaleissa on pari röhnöttäjää ja huulen heittäjää jäljellä persuista.


      • PoutsaloPutkonen
        realismi kirjoitti:

        Muutin ylen viimeisen gallupin eduskuntapaikoiksi. Nykyisen 38 edustajan sijaan persut saisi 15 paikkaa. Eli melkoinen katastrofi, kun 23 paikkaa lähtisi.

        Markan rahalla saa vaikka minkälaisia galluppeja. Katso 13.6 "pöntiskanavalta" tuumaustunti , niin tulet toisiin aatoksiin.


    • Hallaahonäänestäjä45

      asdfg
      PS on käynyt puolustussotaa, jossa hyvät asiat ovat jääneet tappiolle. Mutta jos PS:n tilalla olisi ollut SDP, Suomi olisi kusessa eikä oppositiosta huutelu auttaisi.


      NÄIN ON. Tosin Ruotsin sosdemit

      - poskettomia palmelais-sahlinilaisia matunpalvojia

      ovat ottaneet kovemmat otteet matuja vastaan kun soinilaiset

      RUOTSISSA VIHREÄÄ PUOLUETTA EPÄILLÄÄN TERRORISTISOLUISEKSI JA SE ON HÄVINNYT KOKONAAN PARLAMENTISTA

      RUOTSIDEMOKRAATIT JYLLÄÄVÄT

      MUTTA ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ ÄÄNESTÄKÖ SOINIA VASTAAN SITEN ETTÄ TUETTE SOSDEMIA, TÄMÄ EI OLE PUOLUEPOLIITTINEN KANNANOTTO VAAN HALOSPOLIITTINEN ANTTIRINTEELLIS-TUOMIOJALAINEN KANNANOTTO

      Väiski Leskinen Tanner ja Lasse Lehtinen ovat mainioita tyyppejä mutta ei Lipposka eikä Haloska

      MUISTAKAA näiden naamat jos tulee halu äänestää demaria

      Lasse Lehtinen on eri maata
      http://mvlehti.net/2016/06/09/video-dosentti-luukkanen-vieraana-lasse-lehtinen/


      RUOTSISSA VIHREÄT TUHOUTUNEET RUOTSIN PIENIN VALTIOPÄIVÄPUOLUE
      http://www.svd.se/ny-svd-sifo-miljopartiet-rasar-efter-krisen--lagsta-stodet-pa-10-ar

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      107
      6939
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      483
      5055
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      133
      3054
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      213
      2571
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      18
      2236
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      40
      1246
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      72
      1153
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1139
    9. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1070
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      107
      1064
    Aihe