Olen 22v 173cm 102kg. Syön alle 20g hiilareita päivässä ja noin 1600kcal per päivä proteiinia noin 80g päivässä. Aloitin vasta 2 viikkoa sitten ja en silloin ottanut painoani ylös, mutta saako tällä dieetillä tuloksia aikaan? Nälkää on välillä ollut, mutta syömättä olo ei ole minulle ongelma. Liikunnan puolesta kävelyyän koiraa noin 60-90min per päivä suurin osa siitä yhdellä pidemmällä kävelyllä.
Vastaukset 3
- kilojapois
Eiköhän se oma hiilihydraattimäärä päivässä osu tohon 5% ja 10% välimaastoon, osana päivistä voi olla lähes ilman ja osana tuo 10%. Työkseni teen istumatyötä, jossa paljon ajamista ympäri suomea joten syömisen työn aikana jätän aika usein väliin, koska ei vaan ole mitään terveellistä ja hyvää ruokaa saatavilla. Teen ruuat etukäteen kotiin valmiiksi kun pääsen töistä niin voin sitten heti syödä, mutta lähinnä kiinnostaisi tietää, että voiko tuolla 1500-1800kcal / päivä laihtua tässä minun kunnossani ja paljonko?
- veijovastailee
kilojapois
kaloreita ei ole mitään meininkiä laskea. kaloriteoria ei toimi ihmisen kohdalla. Oikealla ravinnolla voit syödä aina kun on nälkä ja syödä itsesi kylläiseksi. Sekasotkut, kuten kalorienlaskenta ja VHH on täysin turhaa.
Tärkeintä alussa on kuitenkin oppia hieman perusteita ja perusasioita ravinnosta.
Vaatii hieman omaa työtä mutta jatkossa asia sujuu paljon helpommin kuin oppimalla virheiden kautta tai edes tietämättä että rekee virheitä. Minä olen tehnyt virheet puolestasi ja autan välttämään niitä. - ccccccccxxxxxcccccc
Täällä on kirjoittajia, joilla ei ole edes alkeellista käsitystä ravinnosta ja niiden vaikutuksista terveyteen. Päätarkoitus heillä onkin nolata kirjoittajat joilla on eriävät mielipiteet.
Laatikaista on pidetty hyvänä asiantuntijana. Tässä pieni kopio hänen lausunnosta.
Aterioilla kasvikset korvataan usein hiilihydraateilla, joita tulee esimerkiksi valkoisesta riisistä tai pastasta. Laatikainen sanoo, että vähän liikkuvalle hiilihydraatin määräksi riittää nyrkillinen kaksi kertaa päivässä. Hiilihydraattipitoisella perunalla ja pastalla ei voi korvata kasviksia ja juureksia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3571447Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan79997Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.85908Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49728- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10578- 30567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
- 32531
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33518Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 41492
- 80470
- 48459