Huono omatunto

Puntanen

Hei, olen 170cm pitkä tyttö olen 14- vuotias ja painan n.58 kiloa. Tunnen. Joka syömisen jälkeen huonoa omatuntoa että syön liikaa ajattelen joka päivä aloittavani laihdutavan muutaman kilo. Tuntuu aina kun sön että kaikki ruokaa tulee myös suun kautta ulos niin huonolta se tuntuu. Mitä teen ? Onko se normaalia?

7

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv

      Ei ole normaalia. Monella anoreksia alkaa noin.

      • Puntanen

        Mitä mun pitäisi sitten sitten tehdä? Onko se muka varma anoreksian alku?


      • hpv
        Puntanen kirjoitti:

        Mitä mun pitäisi sitten sitten tehdä? Onko se muka varma anoreksian alku?

        Ei tietenkään. Relaa. Painoindeksisi on 20 eli aika matala joten mitään syytä painonpudotukseen ei ole.


    • öasdjhfäå

      Ei ole normaali ajatusmalli tuo. Kehottaisin sinua juttelemaan asiasta vanhemmillesi, terveydenhoitajalle tai koulukuraattorille.

    • Itselläni on samoja ajatuksia. Olen myös 14 mutta painan 52 kiloa ja olen 169 senttiä pitkä. Minullekkin on sanottu että ajattelen väärin kun haluan laihduttaa. Mutta osa kaveresta on kannustanut joten siitä on tullut selavaa että pitäisikö laihduttaa vai ei?

    • Terttu.Tampereelta

      Ei kannata laihduttaa. Murrosiässä kroppa muuttuu, hormoonit jyllää.
      https://www.kasvuseula.fi/

    • Jokutämmönevaa

      Oot todella laiha minuun verrattuna, ite 161 cm pitkä ja 56 kg, ja kuulemma ihan normaali paino. Suurin paino tulee lihaksista, ei läskistä, ja terveillä elämäntavoilla pärjää murrosiässä, eli ei kannata laihduttaa, kun sun keho vielä "muokkaantuu". Jos susta oikeesti tuntuu ahistavalle ni juttele jonku aikuisen kaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4120
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3425
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2057
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1501
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1412
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1078
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      785
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      736
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      726
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      705
    Aihe