Huono omatunto

Puntanen

Hei, olen 170cm pitkä tyttö olen 14- vuotias ja painan n.58 kiloa. Tunnen. Joka syömisen jälkeen huonoa omatuntoa että syön liikaa ajattelen joka päivä aloittavani laihdutavan muutaman kilo. Tuntuu aina kun sön että kaikki ruokaa tulee myös suun kautta ulos niin huonolta se tuntuu. Mitä teen ? Onko se normaalia?

7

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv

      Ei ole normaalia. Monella anoreksia alkaa noin.

      • Puntanen

        Mitä mun pitäisi sitten sitten tehdä? Onko se muka varma anoreksian alku?


      • hpv
        Puntanen kirjoitti:

        Mitä mun pitäisi sitten sitten tehdä? Onko se muka varma anoreksian alku?

        Ei tietenkään. Relaa. Painoindeksisi on 20 eli aika matala joten mitään syytä painonpudotukseen ei ole.


    • öasdjhfäå

      Ei ole normaali ajatusmalli tuo. Kehottaisin sinua juttelemaan asiasta vanhemmillesi, terveydenhoitajalle tai koulukuraattorille.

    • Itselläni on samoja ajatuksia. Olen myös 14 mutta painan 52 kiloa ja olen 169 senttiä pitkä. Minullekkin on sanottu että ajattelen väärin kun haluan laihduttaa. Mutta osa kaveresta on kannustanut joten siitä on tullut selavaa että pitäisikö laihduttaa vai ei?

    • Terttu.Tampereelta

      Ei kannata laihduttaa. Murrosiässä kroppa muuttuu, hormoonit jyllää.
      https://www.kasvuseula.fi/

    • Jokutämmönevaa

      Oot todella laiha minuun verrattuna, ite 161 cm pitkä ja 56 kg, ja kuulemma ihan normaali paino. Suurin paino tulee lihaksista, ei läskistä, ja terveillä elämäntavoilla pärjää murrosiässä, eli ei kannata laihduttaa, kun sun keho vielä "muokkaantuu". Jos susta oikeesti tuntuu ahistavalle ni juttele jonku aikuisen kaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      243
      45306
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      185
      10838
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      33
      1563
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe