Miten saada posliiniksi?

Tyttökaipaaapua

Ehkä olen normaalia karvaisempi yksilö, mutta minulla on karvoja persereiänkin ympärillä, ja ei kyllä sheiverillä niitä saa :D ja miten ihmiset saavat muka alapäästä ne karvat? Ei kummulta, vaan ihan sieltä alhaalta....saksillako ne pitää trimmata :'D

6

310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainenvaan34

      Minullakin on persereiän ympärillä sekä häpyhuulet täynnä ja joka paikka, ei saa millään pois.

    • faktaasulle

      Niillä karvoilla on ihan oikee tehtäväkin, tulet kyllä huomaamaan mikä se oli, jos hankkiudut kaikista eroon. Ne myös kasvaa yhtä vauhdikkaasti takaisin kuin esim. kainalokarvat, joten jos sille tielle lähtee, ettei karvoja saa olla, joutuu vahaamaan niitä veke vähän väliä. En suosittele.

      • vastafaktaa

        Alapään karvoilla ei ole sen enempää tehtävää kuin ihmisen ihon muulla karvattomuudella tai pystyasennolla. Evoluutio on vain meitä tähän suuntaan muokannut, eikä kaikella oikeasti ole järkevää tarkoitusta, tai kaikki ihmisessä oleva ei ole tarkoituksenmukaista. Ihon karvapeitteen kai menetimme siirtyessämme juoksemaan ja metsästämään kahdella jalalla. Siinä vaiheessa hikoilu oli tehokasta. Alapään ja kainaloiden karvat tehostavat hajuja ja feromoneja. Eli siis kaikkea sitä, mistä pyrimme nykyään pääsemään eroon. Et voi väittää, että savannilla nakuna juokseva alkuihminen ja pohjoisessa pakkasessa talvivaatteissaan takalistoaan toimistotuoliin hankaava ihminen olisi vertailukelpoisia keskenään. Eiköhän nykyisessä elämässämme ole kaikkein luonnottominta vaatteet ja liika istuminen.

        Vedotaan aina, että karvoilla on tarkoitus. Miksi ihmeessä sitten vaippaikäisellä vauvalla ei ole karvoja, vaikka hän niitä kaikkein eniten tarvitsisi "suojakseen"? Ennenaikaisesti syntyneellä voi lanugoa olla, mutta kovin vähän sekään suojaa. Karvat ovat runsaimmat parikymppisenä - eli silloin, kun ihminen on hedelmällisin. Sen jälkeen ne alkavat vähetä. Eli karvojen tarkoitus on nimenomaan olla seksuaalinen viesti sukukypsyydestä. Valitettavasti viesti menee nykyään ohi, koska lait ja käytännöt sekä ilmasto ohjaavat ihmistä pukeutumaan.

        Jos luoja on niin kutsutusti pistänyt jokaisen karvan meissä oikealla paikalleen, niin miksi toisella kasvaa hiukset tuuheana nilkkoihin saakka ja toinen on kalju? Miksi miehellä on karvainen rinta ja joskus jopa selkä, nainen on yleensä paljas näiltä osin? Karvoituksen merkitys on symbolinen. Ihmisellä ei ole turkkia (korkeintaan eläimeltä varastettu). Eläin pärjää pakkasessa turkkeineen, ihminen tarvitsee vaatteeet. Sitä paitsi kurkatkaa lemmikkinne sukuelimiin. Siellä on paljon hennompi karvoitus kuin ihmisellä. Samoin käytännössä lähes kaikilla eläimillä on korkeintaan siilipituiset "hiukset". Faktasi olivat heppoiset, koeta parempaa.


    • jhuygtfrdfcghj

      Toinen erittäin runsaskarvainen täällä suosittelee lämpimästi epilaattoria. Sheivaamalla piikikiäs ja kutittava sänki kun alkaa kasvaa puolessa vuorokaudessa.

    • Boslin

      Käy sokeroinnissa, siellä lähtee karvat veks! Suosittelen lämpimästi. Eikä pakko ole posliiniksi sokeroida jos ei halua, kummulle voi jättää karvaa niin paljon kuin haluaa, mutta itse haluan ettei niitä karvoja ole missään.

    • karvatondonna

      Karvojen kuuluukin kasvaa peräaukolle saakka. Saattaa tietysti olla, että eivät vielä teininä sinne yllä, mutta karvojen kasvutapa muuttuu ikäkausien myötä (ajattele vaikka varttuneiden miesten nenä- ja korvakarvoja).

      Itse olen notkea ja normaalipainoinen keski-ikäinen nainen. Ajelen karvat epilaattorilla, olen ajanut jo vuosia (alkuun koski, myönnän). Kaikkein kaukausimmat karvat nypin silloin tällöin peilin ja pinsettien avulla selällään maaten jalat koukussa rinnalla. Hankala asento ja vaikea nähdä. Joskus mieskin on auttanut. Suurimman osan karvoista saan kuitenkin ihan itse pois. Eikä ole katastrofi, jos muutama jää.

      Hanki peili! Sellainen, jonka saa tukijalan avulla vaikka lattialle. Sillä näkee jo melko pitkälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe