Suomen urheilu ja vertailu

Valitusonturhaa

Olen pitkään jo miettinyt tätä Suomen urheilun ns. "lamaa". Oikein kun ajattelee,niin huomaa ettei missään lamassa ollakaan. Urheilu kukoistaa ja menestystä tulee. Maailmanmestaruus on aina maailmanmestaruus lajista riippumatta.

Vielä kun ottaa huomioon maantiedon: Suomessa ei kesälajeille, varsinkaan yleisurheilulle ole niin hyvät olosuhteet. Silti sen taso on Euroopan 7. paras. Usalla on 1400 olympiamitalia, Ruotsilla 400 ja Suomella 300. Väkeä Usassa 300miljoonaa, Ruotsissa 9 m ja Suomessa 5 miljoonaa. Usan pitäisi siis olla 60 kertaisesti (300 ÷ 5) parempi,mutta se on vain 4 kertaa parempi. Ruotsin pitäisi olla 2 kertaa parempi, se on vain 1/3 parempi. Jos Suomella on 300 mitalia,Ruotsilla pitäisi olla 600 ja Usalla 180 000. Mutta näin ei ole. Suomi on urheilussa erittäin menestyksekäs maa varsinkin väkiluvun ja olosuhteet huomioon ottaen. Oikeastaan Suomi on väkilukuun suhteutettuna menestynein.

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulostasoROMAHTANUT

      Vertaappa vaikka Kalevan kisojen tulostasoa juoksussa 70 - 80 lukuun.

      Nyt 1500m on voitettu 4:55 tasolla, aiemmin oltiin 4:45 tasolla, vaikka taktiikkajuoksulla SM aina otetaankin.

      • UpeaTaistelu

        Tänä vuonna kaikki miehissä jouksivat upean aikajuoksun eli kaikkien ajat välille 3:45 - 3:56


    • 3.36.33

      1500 M ennätykset ovatkin 70-luvulta, sekä miehissä että naisissa.

      Paljon pitää urheilun puhdistua, jotta normaaleiden maiden edustajat pääsevät edes samalle viivalle.

    • DemariBryggare

      Suomen ongelma on amatöörimaiset valmentajat ja laiskanpulskeat urheilijat sekä liian tiukka dopingkontrolli.

    • jxxxx

      Eiku Suomen ongelma on se, että ei ole varaa antaa psykologista valmennusta urheilijoille. Niinpä he ovat apeita ja mieliala on maassa. Eiköhän joissakin maissa urheilijat suorastaan hypnotisoida voittamaan, vrt. Norjan talviurheilu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3767
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      137
      1569
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1441
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1101
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1088
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      997
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      971
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      915
    Aihe