Kauppalehti sai paljon arvostelua parin päivän takaisesta varsin heikkotasoisesta ilmastouutisestaan, ja paransi sen seurauksena heti uutisoinnin tasoaan:
"Ilmastonmuutoksen haamuraja rikki: "paluuta ei ole""
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ilmastonmuutoksen-haamuraja-rikki-paluuta-ei-ole/dJEJiYsd
"Hiilidioksidipitoisuuden kasvu ja ilmakehän lämpeneminen ovat ihmisen aiheuttamia ongelmia, jotka uhkaavat jo koko elollista luontoa."
Ilmastonmuutoksen haamuraja rikki: "paluuta ei ole
22
381
Vastaukset
- ewrwerwerwer
Muistatteko kun vielä 20 vuotta sitten kaikki olivat yhtä hysteerisiä "otsonikadosta"? :D Nykyään KUKAAN ei enää puhu siitä. Ei edes Petteri, joka silloin oli sitä mieltä, että se on maailman suurin ongelma.
Ja sitten oli myös se "metsäkato". Jota otsonikadon tapaan myöskään ei ollut olemassa :D Puhumattakaan happosateista ja muista "katastrofeista"
Greenpeacella on todella yksi maailman parhaimmista puppugeneraattoreista. Miksi nämä jutut menee aina mediassa läpi? No siksi, koska aina tulee uusi toimittajasukupolvi, joka ottaa aina uudet keksityt ongelmat tosissaan.- miksi_olet_pelle
Ihmiskunta huomasi toimintansa aiheuttavan otsonikatoa, metsäkatoa, happosateita jne., ja tilanteen korjaamiseksi ryhdyttiin toimiin. Ja niistä toimista näyttäisi olleen apua. Miksi se aiheuttaa sinussa tuollaista lapsellisuutta?
Eli vain sinulla näyttäisi olevan puppuhörhöilygeneraattori. miksi_olet_pelle kirjoitti:
Ihmiskunta huomasi toimintansa aiheuttavan otsonikatoa, metsäkatoa, happosateita jne., ja tilanteen korjaamiseksi ryhdyttiin toimiin. Ja niistä toimista näyttäisi olleen apua. Miksi se aiheuttaa sinussa tuollaista lapsellisuutta?
Eli vain sinulla näyttäisi olevan puppuhörhöilygeneraattori.Minulla on se käsitys, ettei eteläisen pallonpuoliskon otsoniaukko ole mihinkään hävinnyt. Jos olen väärässä, niin linkittäkääpä tietoa otsoniaukon häviämisestä.
- Greenman_
Ei otsonikato ole hävinnyt, koska ihmiskunnan CFC yhdisteet tekevät vielä tuhoaan. CFC yhdisteet kiellettiin, ettei otsonikato alue laajenisi. Hiilidioksidi on samanlainen yhdiste; se jää pitkäksi aikaa ilmakehää lämmittämään. Emme ikinä pääse enää alle 400 ppm. Ilmastotieteilijät sanovat, että 350 ppm ei muutosta, 400 ppm vähäinen lämpeneminen ja 450 ppm tuhon tie.
tuttumies kirjoitti:
Minulla on se käsitys, ettei eteläisen pallonpuoliskon otsoniaukko ole mihinkään hävinnyt. Jos olen väärässä, niin linkittäkääpä tietoa otsoniaukon häviämisestä.
Viikko sitten lehdessä oli juttu otsonikadosta. Tutkijan mukaan napojen otsonista 1% on palautunut. Palautuminen on siis yhtä tyhjän kanssa. Koska otsoniaukot ja revontulet esiintyy samoilla alueilla, otsoniaukko umpeutuu heti kun aurinkotuuli lakkaa puhaltamasta.
- Sähköteurastaja
Otsonivalhe oli yksi ihmiskunnan suurimmista valheista, jota seurasi vieläkin suurempi valhe eli ilmastovalhe joka on edellisen
jatko-osa.
Se että Montrealin ja sitä seurannut Kioton sopimus ovat rauenneet todistaa ettei mennyt läpi, eikä mene Pariisin "sopimuskaan" vaikka WWF petteri itkis ja pieris!
http://www.mitosyfraudes.org/Ingles/Crista.html- uskomatonta2
Miksi joku raapustaa tiedepalstalle tuollaista salaliittoroskaa 24/7/365?
- ööööööööööööööööööö
Miksi sähkömies et menisi salaliittohörhöilypalstalle noiden salaliittohörhöilyjesi kanssa!
- yyyyyyyyyyyy
Nostellaan taas tärkeitä ja asiallisia keskustelunaloituksia sähkömiehen jokapäiväisten roskaspämmien ohi.
- Sähköteurastaja
Tuossa otsonivalheesta suomeksi.
https://myteurastaja.wordpress.com/2016/06/23/suuri-otsoni-hapea/ - Jönkeli
Ääliömäistä lässytystä.
- yyyyyyyyyyyyyyy
Älä muuta sano.
Kuka ihme viitsii tällaisia ääliöaloituksia tehtailla? - yyyyyyyyyyyyy
yyyyyyyyyyyyyyy kirjoitti:
Älä muuta sano.
Kuka ihme viitsii tällaisia ääliöaloituksia tehtailla?EIpä aloituksessa ollut mitään ääliömäistä. Sitä oli vain sähkömiehen ja sinun hörhöilyissäsi.
Miksi muuten varastelet jatkuvasti muiden nimimerkkejä?
- luntokiittäähiilestä
kasvillisuus ainakin tykkää hiilidioksidin noususta ja minä tykkäisin lämpötilan noususta Pohjolassa mutta kun ei ole näkynyt.
Vedenpinta ja lämpö ei ole noussut, mutta hiiliverot ovat nousseet.
Luonto on myös tutkimusten mukaan voinut paremmin.- miksi_valehtelet
Hyvinhän se lämpötilan nousu näkyy meillä Suomessakin:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html - yyyyyyyyyyyyyy
miksi_valehtelet kirjoitti:
Hyvinhän se lämpötilan nousu näkyy meillä Suomessakin:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.htmlAkuankka-linkkiä pukkaa.
- yyyyyyyyyyyyyy
yyyyyyyyyyyyyy kirjoitti:
Akuankka-linkkiä pukkaa.
Miksi lapsellinen pelle raapustelet roskaasi apinoimalla toisten nimimerkkejä loputtomasti?
- Sähköteurastaja
Väärennetty suomen keskilämpökäyrä.
Ilmasto-opas ei ole tieteellinen lähde vaan valemetereologi Reija Ruuhelan CAGW propaganda-aviisi.
http://www.tiede.fi/keskustelu/49049/ketju/fmi_suomen_keskilampotilaa_saatamassa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5110283Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1206118"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn684565Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul73422Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1433200Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2813026Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1502829Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota662766Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait312117- 201787