Isokylän Pallo-pojat (IPP) - Kemijärven pallo 55

IPP1955

Heinäkuun 16.7.2016 klo 16 nimenmuutoksen myötä edesmenneen, mutta edelleen maineikkaan IPP:n viimeinen sukupolvi, vahvistettuna vanhemmilla seuralegendoilla kohtaa nykyisen KP-55:n edustusjoukkueen.

Vaikka vettä on Kotajoessa virrannut siitä kun IPP:n pojat viimeksi on palloon potkaisseet, ovat he kuulopuheiden mukaan hurjassa kunnossa pitkin Suomea tahoillansa. Kuntohuippua on haettu Leviltä, Levärannalta ja pitkin Posion kairoja. Puhuvat että joku heistä on lenkilläkin käynyt. Selvää kuitenkin on, että IPP:n pojat ovat tosissaan tulossa haastamaan KP-55:n.

Vaikket jalkapallosta tai sen potkijoista juuri perustaisikaan, kannattaa nyt pakata akka ja kakarat kyytiin syrjäkylilläkin ja tulla Pöyliövaaran kentälle todistamaan vuosisadan kemijärveläistä jalkapallospektaakkelia.

Facebookista löytyy lisätietoa ja aikanaan Koti-Lappikin juttua siitä kirjoittaa:
https://www.facebook.com/events/1765832057029656/

45

2565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hungryalways

      Onko makkarakoju auki?

      • IPP1955

        Makkarakoju on auki, Motteri kuuluttaa, Päkä myy lippuja ja kaikki jatkuu siitä mihin nimenmuutoksen myötä vajaat 20 vuotta sitten jäätiin.


    • onks.tieto

      Onko tietoa, kuka tai ketkä kannattivat nimenmuutosta? On huhuttu, että päätös ei olisi ollut yksimielinen

    • Sapsilainen

      Isokylän potkupalloilijat oli jo muodostunut liikakaakin negatiiviseksi käsitteeksi 3. divisioonassa. Piti nimi vaihtaa. Illalla Pohjanpirttiin...-pullopojat. Starojakin sentään sen verran joukkueesta, että eräs pelasi Kepsissä, valtakunnan ylimmässä kastissa. Muut starat ovat enempikin itse myöhemmin omaan arvoonsa kohotettuja "puoliammattilaisia".

      • IPP1955

        Nimenmuutos taisi liittyä siihen että kuviteltiin, että seura olisi tunnistettavampi kemijärveläinen seura kun sen nimi viittaisi kaupunkiin jota se edustaa.

        Nuo kaljahommat ja että niihin jollain seura assosioituu, ei missään nimessä ole hyvä ja mukava lieveilmiö. Taitaa se kuitenkin olla niin, että tuo kesäinen kaljoittelu liittyy nuorten miesten elämään ja alasarjafutikseen ihan seurasta tai kaupungista riippumatta.


      • jalkapalloseura

        Esitän, että nimi palautetaan Isokylän Pallo-Pojat nimeksi! Kunioitetaan perinteitä, siis kunnioitetaan2 N-kirjainta.

        Iskulause on: Ii Pee Pee - Kävelee!

        IPP uusi nimi


      • tohmo
        jalkapalloseura kirjoitti:

        Esitän, että nimi palautetaan Isokylän Pallo-Pojat nimeksi! Kunioitetaan perinteitä, siis kunnioitetaan2 N-kirjainta.

        Iskulause on: Ii Pee Pee - Kävelee!

        IPP uusi nimi

        Helvetin huono idea.KP-55 on paljon paljon parempi nimi kuin isokylän pullopojat.


      • Pallonpotkija

        Joo KePS:ssä pelasi, ei kylläkään tainnut IPP:ssä pelata kuin junioreissa. Sitten oli toinen joka pelasi RoPS:ssa ja OTP:ssä.


      • IPP-NOUSEE

        NIMENMUUTOKSEN KANNATTAJIEN NIMET ESIIN!
        Miksi legendaarinen IPP muutettiin? Vaihtakaa nimi takaisin! Isokylällä on Kemijärven mahti. Kerkelän sukukin, tehneet hyvää paljon! Eläköön Kemijärvi, Isokylä! ELÄKÖÖN IPP IPP IPP

        IPP - IPP - IPP Eteenpäin IPP Kemijärvi kuuluisaksi, ISOKYLÄN PALLO-POJAT; NIIN SE ON, ei mikään Joutsijärvi!!!


      • Tohmo

        Eiköhän se nimen muutos ole nykyisen Kp-55 hallituksen asija, ja mikäli sikäli kun minä tunnen nämä hallituksen edustajat niin seuran nimi on ja pysyy Kp-55: tenä. Jos siinä hallituksessa on yhtään IPP nimen kannattajia niin lupaan lyödä kikkeliini pykälän. Että eiköhän jonnin joutava höpötys IPP: stä ollut tässä.


      • Anonyymi
        Tohmo kirjoitti:

        Eiköhän se nimen muutos ole nykyisen Kp-55 hallituksen asija, ja mikäli sikäli kun minä tunnen nämä hallituksen edustajat niin seuran nimi on ja pysyy Kp-55: tenä. Jos siinä hallituksessa on yhtään IPP nimen kannattajia niin lupaan lyödä kikkeliini pykälän. Että eiköhän jonnin joutava höpötys IPP: stä ollut tässä.

        Oliko päätös yksimielinen?


    • Tirso

      Lauantai on kyllä huono päivä pelille, ei pääse millään kattomaan. Sunnuntai-ilta olis varmaan monille muillekkin parempi, kun ollaan tultu kotiin mökiltä ja ties mistä kaljotteluhommista.

    • Nokikepit

      RPS pitää muuttaa -Afrikan Pallo

    • Nokikepit

      RoPS - Kiireessä sattuu

    • torinsuvakki

      Torin rasistit eivät ole tervetulleita!

    • ex.IPP

      Legendaarinen pöyliövaaranhiekkakenttä. Siellä tuli monen treenit ja sarjapelit pelattua 80-luvulla IPP:n junioreissa ja myöhemmin Wintiöissä.

      • Anonyymi

        Oliko kentän laidalla vanhemmat parkumassa lisää peliaikaa omalle pojalle


    • haavekuinhaave

      Panivat sitten seulan veräjänvartijaksi - nämä isonkyläläiset. Entinen puhti oli kadonnut vuosien vieriessä. muiltakin pallisteilta. Pärrä oli hyvä tuomaroinnissa.

      Nuoret pelurit olivat kekseliäitä. Joukossa on todellisia osaajia. Tulevaisuutta on, kunnes osa muuttaa pois. Juniorikasvatuksesta on syytä huolehtia.

      Nostalgian hetkiä elin minäkin.

      • ADXCZ

        Ei nähdä enää Kemijärvellä edes 3-divarin jalkapalloa


    • Yksyheksänviiskolne

      Nikke oli hyvä linjatuomari. Meidän heitto :-)

    • kotisivu
      • Osk.A

        Onko tämä IPP pelaamassa missä ja milloin?


      • hyv.tav.kun

        ISOKYLÄN PALLO-POJAT = IPP

        Kemijärven palloilun legenda joukkue. Nimenmuutos, oliko hyvä asia? Mitä tehdään sille asialle? Kannatatko vai vastustatko? IPP; kävelee; IPP

        Kisoihin hyvä henki; ei sellaisia juontajia, jotka ovat humalaisia häpeällisesti Kemijärven nolaten, vaikka ois "iso nimi", eikä jotka huutavat "v*****n sieltä raalta!" Voi että pistää vihaksi, kun muistelee.

        IPP yleisö kisat, sinne vapaa pääsy ja pääsymaksu kannatuksen vuoksi!


      • Ihana.Pantava.Perse

        ISOKALUN PILLU-POJAT=IPP


    • huhhuuh

      Pärrä maaliin!! muuten en tule katsomaan.

      • prrprr

        Varmaan onnistuisi vielä Pärrällä moken hommatkin.


    • KUKA-tekee-imagon

      Mitä kuuluu hankkeelle IPP joukkueen perustamiseksi ja palautetaanko legendaarinen nimi vai käytetäänkö sitä rinnalla ?

      IPP sopisi hyvin Kemijärven uuteen paikallisimagoon, mystisyyteen. Kuka on Kemijärven paras henkilö imagoamme viemään eteenpäin kaupunkimme edun nimessä IMAGON KEHITYS

      • Kaupunkikunta

        Kaupunki kunnassa elämä sykkii, meillä on jalkapalloakin. IPP on legendaarinen joukkue, no tietenkin. Isokylähän se on se kylä, joka määrää. Manttaalia nääs riittää juu! Sovinto tulee ja sovinto menee, muuttuuko nimi vai säilyykö?


      • Anonyymi

        kemijärvi nousee


    • OTTAAETEEN

      ISONKYRVÄN PILLU-POJAT=IPP

      • Anonyymi

        Ikävää, että näin väännellään. IPP oli kunniakas nimi


    • Anonyymi

      IPP = Imekää Poikien Pensseleitä

    • Anonyymi

      IPP
      Legenda

    • Anonyymi

      Paljonko se päättyikään tämä matsi. IPP taisi hävitä ja reilusti

      • Anonyymi

        IPP legendaarinen voittaa data nola


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        IPP legendaarinen voittaa data nola

        Siis sata NOlLlA?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis sata NOlLlA?

        Sata Nolla!!


    • Anonyymi

      Pelaako IPP ensi kesänä jonkin ottelun. Eipä IPP-wintiöt pelin jälkeen enää pelattu. Siitäkin jo viisi vuotta.

    • Anonyymi

      IPP, Wintiöt, Souvari, Krouvi, Pohjanpirtti, Falcon Disco. Se oli aikaa Kemijärvellä!

    • Anonyymi

      Toivoisin, että kun IPP:n nimi muutettiin, niin kerrottaisiin, ketkä kannatti muutosta ja ketkä vastusti. Kertokaa please.

    • Anonyymi

      Ensi vuonna tulee kuluneeksi 70 vuotta IPP:n perustamisesta. Onko jokin ottelu tulossa kesällä?

      • Anonyymi

        Voisiko kaupunginvaltuusto keskustella?


    • Anonyymi

      Hyvät naiset ja herrat

      IPP:n henki on ollut olemassa kaikki nämä vuodet vuonna 1997 tapahtuneen nimenmuutoksen jälkeenkin. Tällä päivämäärällä 1.8.2016 on Patentti- ja rekisterihallitus hyväksynyt Isokylän Pallo-Poikien perustamiskokouksen sekä säännöt ja näin ollen IPP:n kunniakas nimi on jälleen virallisena yhdistyksenä merkittynä yhdistysrekisteriin.
      Tätä saa jokainen siellä näppäimistönsä ääressä tuulettaa isosti!

      https://isokylan-pallopojat.webnode.fi/seura/

    • Anonyymi

      IPP

    • Anonyymi

      Nimeksi pitäisi vaihtaa takaisin IPP. Olen kuullut, että ei ollut yksimielinen päätös.

      Miksi legenda brändistä luovuttiin? IPP tunnettiin Rovaniemelläkin.

      IPP - KÄVELEE!
      IPP - TAISTELEE!
      IPP VOITON SANELEE!

      Kemijärven kunnia oli IPP:n kunnia! Ei kukaan mitään Kempan palloa tunne.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe