Avioeron maksu maksamatta

Moikka. Hei mitä jos avioeron lasku jää maksamatta ja maksaa sen vasta noin 3kk päästä kun hakemus on jätetty pysyykö lasku samana eli sen 200e vai muuttuko hinta korkojen kera yms eli voiko se hinta nousta silloin yli 300e?
73224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuollaisessa tapauksessa käy niin, ettei avioero astu voimaan. Palatkaa yhteen ja aloittakaa prosessi alusta. Saitte uuden mahdollisuuden.

Äänestä

No enpä suosittelisi maksamaan myöhemmin. Käräjäoikeuden maksut ovat suoraan ulosottokelpoisia.

13 §

Ulosottokelpoisuus

Tässä laissa tai tämän lain nojalla annetussa asetuksessa säädetyt maksut ja kustannusten korvaukset ovat suoraan ulosottokelpoisia. Niiden perimisestä säädetään verojen ja maksujen täytäntöönpanosta annetussa laissa (706/2007).

Äänestä

Ehkä vähän väärin esitin kysymyksen. Mutta siis tilannehan on sellanen että sovittiin ex puolison kanssa että maksetaan se lasku puoliksi ja hakemus oli hänen nimissä joten lasku tulee automaattisesti hänelle. Nooh herra ei sit laskua maksanu ajoissa vaan vasta hetki siitä ja nyt hän sano että lasku on nyt melkein sen 350e? Ja maaliskuussa tuli ensimmäinen lasku jota hän ei maksanut vaan makso vasta nyt kesäkuussa. Ni onko se mahdollista?

Äänestä
  • Teepä niin, että maksat puolet - eli 100 e. Ei sinulle kuulu mitään, jos tyyppi jättää laskunsa maksamatta.

    Äänestä

Niin, oikeestaan jos lasku tulee sille ex-miehelle, niin ap:n ei tarvi välttämättä maksaa siitä yhtään mitään, oli sitten suullisesti sovittu mitä tahansa. Miehenhän se lasku on. Ja oma vikansa jos ei maksanut ajoissa ja joutuu sitten vielä maksamaan isomman summan. Siis periaatteessa näin.

No jos nyt haluu kuitenkin pitää kiinni siitä, että on sovittu että se maksetaan yhdessä puoliksi, niin ap sitten vain maksaa sen puolikkaan alkuperäisestä laskusta. Tosin en tiiä, miten sen voi maksaa muuten, kuin että antaa sille exälle sen satasen.

Mutta siinä voi piillä se riski että siitä satasen antamisesta ei jää mitään todistetta ja exä voi väittää vaikka mitä. Ei kaksi ihmistä voi maksaa sitä samaa laskua puoliksi muulla tavoin, kuin että toinen maksaa sen kokonaan ja toinen antaa osuutensa tälle maksajalle. Mutta sitten pitää jossain näkyä, että se "puolikas" on toiselle annettu. No näkyyhän se tietysti pankin tiliotteessa, jos sen pankin kautta maksaa.

Olen samaa mieltä kuin "poopop," että ei ole syytä maksaa kuin sen alkuperäisen laskun mukaan. Jos avioero maksaa 200, niin siitä puolet on satanen ja se on sitten sillä selvä. Ei kai vaan tämä exä yritä kusettaa itselleen ylimääräistä rahaa ap:lta? Sitä en tiedä, nouseeko maksu tosiaan noin paljon, jos sitä ei ajoissa maksa, aika oudolta tuntuu. Mutta tosiaan, ei ole ap:n asia maksella miehen huolimattomuudesta johtuvia ylimääräisiä kuluja.

Äänestä

Sun exä koettaa vain kusettaa sua.
On exäsi oma ongelma, jos hän on laiminlyöny laskun maksamisen. Eikä siitä nyt noin suurta kuluerää tuu. Ota yhteys siihen laskunsaajaan ja kysy heiltä sitä asiaa, niin selvii varmasti paremmin se asia mitä sä kyselet täältä.
Vai ooksä vain sellanen ihminen, et jos sulle tulee jotain ongelmia niin ekaks sä alat kyselee nevoo jostain Suomi24:stä etkä sieltä, mistä pitäis?

Äänestä

Haluaisiko aloittaja antaa minullekkin satasen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BandC kirjoitti:

Moikka. Hei mitä jos avioeron lasku jää maksamatta ja maksaa sen vasta noin 3kk päästä kun hakemus on jätetty pysyykö lasku samana eli sen 200e vai muuttuko hinta korkojen kera yms eli voiko se hinta nousta silloin yli 300e?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu