RYPPYINEN 17VEE APUA

Apuamummo

Olen 17 vuotias ja minulla on sekä melasmaa että hymy- ja nasolabiaalisia juonteita. Etenkin hymyjuonteet tuntuvat pahenevan kokoajan ja olen epätoivoisesti yrittänyt etsiä jotakin keinoa jolla poistaa ne lopullisesti. Olen vielä alaikäinen joten en saa varmaan vanhempien luvallakaan ottaa kemiallista kuorintaa? Rypyt ovat vielä todella hentoja, mutta kiusaavat kuitenkin ja masentavat (ja omasta mielestä näytän vanhemmalta kuin pitäisi). Onko tapaa hidastaa niiden muodustumista kunnes olen täysi-ikäinen? Käytän tällä hetkellä aurinkorasvaa sekä e-vitamiini öljyä niihin. En haluaisi pitää Botoxia tai muita täyteaineita edes täysi-ikäisenä vaihtoehtona, sillä en usko niiden pitkäaikaisessa vaikutuksessa olevan mitään hyvää, joten ajattelin kemiallista kuorintaa. Myös laser hoidot kiinnostaisivat, mutta ne ovat melko hintavia näin opiskelijalle. Onko kellään kokemusta pienten ryppyjen kemiallisesta kuorinnasta tai laaserista? Voinko kotona tehtävillä kuorinnoilla parantaa tilannetta? Kuinka kauan tulokset kestäisivät? Osaako joku suositella mahdollisesti jotakin suht. halpaa klinikkaa mutta asiansa osaavaa?

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihotyypin-mukaan

      Jos ihosi on todella kuiva eli kiristää heti kun huuhtelee sen vedellä ja kuivaat, niin paras keino pitää iho kosteutettuna on löytää tarpeeksi tuhti kosteusvoide. Kuiva iho rypistyy helpommin ja näkyvämmin kuin öljyinen iho ja vaatii hyvän kosteuttamisen 24/7.

      Myös ihonpuhdistusrutiineilla on merkitystä. Jos pesee kuivaa ihoa saippuoilla, se kuivuu entisestään, jne. Seerumit ravitsevat ihoa pintaa syvemmältä ja kosteuttavat naamiot auttavat pitämään kuivan ihon kimmoisana.

      Kemialliset kuorinnat puhdistavat huokoset ja kuorivat kuolleen ihosolukon ihon pinnalta, mutta ne eivät vie naururyppyjä mennessään eivätkä muuta ihon luonnollista kosteustasapainoa yhtäkkiä toisenlaiseksi. Siksi sinun olisi hyvä oppia ensin tuntemaan oman ihosi tyyppi, jotta voit ylipäätään hoitaa sitä sen vaatimalla tavalla.

      Esim. kosmetologi voisi auttaa sua ymmärtämään ihosi vaatimuksia hieman syvällisemmin. Tai jos se on liian kallis, apteekistakin löytyy tietäjiä, joilta voi kysellä neuvoa ihon erinäisiin ongelmiin.

      • Ketjunaloittaja

        Itse asiassa ihoni on tyypiltään pintakuiva/kuiva iho. Johtuu valehtelematta varmaan siitä, että 13-15 vuotiaana pesin meikkini ja naamani vain KÄSIsaippualla sekä vedellä, sillä en ollut todellakaan tietoinen kuinka ihoa kuuluisi hoitaa tai puhdistaa. Vasta opittuani n. vuosi sitten mitä ihon hoito oikeasti tarkoittaa voi kuvitella mitä se tietämättömyys oli jo aikaansaanut iholla. Tästä paluuta ei ole kuin lääkärin tai kirurgin avulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      793
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      710
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe