Ei uutta koulua mihinkään

hulluahommaa

Ei edes Pyhälle kirkonkylästä puhumattakaan. Kunnalla on tekemättömiä töitä monen sadan tuhannen edestä joita on rahapulassa jatkuvasti siirretty siihen malliin että kuntaliitoskumppanista tulee huutava pula jo nyt. Kunnan verotulot ei kata mitään ja Savukoskesta ei apua ole. Pyhän toiveiden tynnyriin on kunta laittanut roponsa ja mikä on tulos? Puhdas nolla. Jos rakennusbuumi alkaisi nyt kunta hyötyisi tästä ehkä 5-10 v päästä. Ikävä kyllä Pyhä ei ole Levi tai Ylläs eikä edes ole mahdollista tulla.

Kymmenen vuotta sitten oli tarjolla 5 000 000 € SIIS V I I S I M I L J O O N A A EUROA KYLMÄÄ KÄTEISTÄ kuntaliitosporkkanaksi mutta ei kelvannut.

Turha luulla, että verotusoikeus takaa lainansaannin. Ainakaan kirkonkylään rakennettuna kiinteistöllä ei ole mitään arvoa.

10

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namyn

      Pekka se löytää uuden koulun tontilta jotain suojeltavaa.

    • munatvaltiolla

      Pelkosemniemellä olisi kaikki hyvin ellei olisi lapsia. Olisi mukava puuhastella ja rakennella kaikkea meille aikuisille. Meillä ei ole enää koulun tarvetta, kunkersat ovat jo maailmalla. Eikö voitais vain jotain pientä tehdä koululla ja jatkaa kuten ennenkin. Niin kun on nuo lapset riesana, ja lasten vanhemmat.

      • kondoomimimmi

        Samaa mieltä! Älkää hitossa lisääntykö, naida voi ilman lisääntymättäkin!


    • kuntavasaranalle

      Jos kunnalla liikaa rahaa on niin voisi alkaa purkamaan purkua odottelevia rakennuksia ja aloittaa vaikkapa ex. viranhaltijain talosta purkukuntoisen ala-asteen naapurista. Ei riitä rahat tähänkään ja uutta koulua haikaillaan. Ei jumankauta. Yläaste ja ex. ala-aste muiden kiinteistöjen lisäksi. Onko teknisellä osastolla hajuakaan missä mennään pelkästään näiden purkukustannusten osalta?

    • mittamiehet

      Onkos remontti hyvällä mallilla jo? Johan sitä muutama viikko on mennyt.Äkkiähän saneeraus käyttää.

      • tuiskussaoleva

        On helpompi näyttää Antti Tuiskun tyttöystävä kuin saada kouluasia kuntoon. Onko opettajissa jo käynyt kato?


      • koulun

        Näyttää tosiaan siltä 😞 Varmaan kohta kaikki muuttaa pois.On tämä ihme touhua.Miten voi olla näin? Eikö tähän kukaan oikein puutu? Koulu alkaa kohta.Vai jospa siellä jo onkin valmista ??


      • taikapaikka

        Kuntahan on ostanut vanhan ravintolan koulukäyttöön. Opettaja juoman laskijana ja lapset asiakkaina. Hyvä on alku. Säälittävää pelleilyä. Ja edelliselle että kaikki jotka pääsee pois on jo lähteneet.


    • Nyymanni

      Kunta osti pankin kuluksi. Pankkiholviin tulee tupakkihuone yläasteen teineille. Enkä valita enää mistään.

    • maitopurkki

      Koulu, päiväkoti, kauppa, huoltoasema... Kukahan Siwaa jatkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      133
      4640
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      203
      3888
    3. 210
      3132
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      2999
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      66
      2797
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      118
      1615
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      6
      1574
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1143
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      138
      1079
    Aihe