Ei uutta koulua mihinkään

hulluahommaa

Ei edes Pyhälle kirkonkylästä puhumattakaan. Kunnalla on tekemättömiä töitä monen sadan tuhannen edestä joita on rahapulassa jatkuvasti siirretty siihen malliin että kuntaliitoskumppanista tulee huutava pula jo nyt. Kunnan verotulot ei kata mitään ja Savukoskesta ei apua ole. Pyhän toiveiden tynnyriin on kunta laittanut roponsa ja mikä on tulos? Puhdas nolla. Jos rakennusbuumi alkaisi nyt kunta hyötyisi tästä ehkä 5-10 v päästä. Ikävä kyllä Pyhä ei ole Levi tai Ylläs eikä edes ole mahdollista tulla.

Kymmenen vuotta sitten oli tarjolla 5 000 000 € SIIS V I I S I M I L J O O N A A EUROA KYLMÄÄ KÄTEISTÄ kuntaliitosporkkanaksi mutta ei kelvannut.

Turha luulla, että verotusoikeus takaa lainansaannin. Ainakaan kirkonkylään rakennettuna kiinteistöllä ei ole mitään arvoa.

10

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namyn

      Pekka se löytää uuden koulun tontilta jotain suojeltavaa.

    • munatvaltiolla

      Pelkosemniemellä olisi kaikki hyvin ellei olisi lapsia. Olisi mukava puuhastella ja rakennella kaikkea meille aikuisille. Meillä ei ole enää koulun tarvetta, kunkersat ovat jo maailmalla. Eikö voitais vain jotain pientä tehdä koululla ja jatkaa kuten ennenkin. Niin kun on nuo lapset riesana, ja lasten vanhemmat.

      • kondoomimimmi

        Samaa mieltä! Älkää hitossa lisääntykö, naida voi ilman lisääntymättäkin!


    • kuntavasaranalle

      Jos kunnalla liikaa rahaa on niin voisi alkaa purkamaan purkua odottelevia rakennuksia ja aloittaa vaikkapa ex. viranhaltijain talosta purkukuntoisen ala-asteen naapurista. Ei riitä rahat tähänkään ja uutta koulua haikaillaan. Ei jumankauta. Yläaste ja ex. ala-aste muiden kiinteistöjen lisäksi. Onko teknisellä osastolla hajuakaan missä mennään pelkästään näiden purkukustannusten osalta?

    • mittamiehet

      Onkos remontti hyvällä mallilla jo? Johan sitä muutama viikko on mennyt.Äkkiähän saneeraus käyttää.

      • tuiskussaoleva

        On helpompi näyttää Antti Tuiskun tyttöystävä kuin saada kouluasia kuntoon. Onko opettajissa jo käynyt kato?


      • koulun

        Näyttää tosiaan siltä 😞 Varmaan kohta kaikki muuttaa pois.On tämä ihme touhua.Miten voi olla näin? Eikö tähän kukaan oikein puutu? Koulu alkaa kohta.Vai jospa siellä jo onkin valmista ??


      • taikapaikka

        Kuntahan on ostanut vanhan ravintolan koulukäyttöön. Opettaja juoman laskijana ja lapset asiakkaina. Hyvä on alku. Säälittävää pelleilyä. Ja edelliselle että kaikki jotka pääsee pois on jo lähteneet.


    • Nyymanni

      Kunta osti pankin kuluksi. Pankkiholviin tulee tupakkihuone yläasteen teineille. Enkä valita enää mistään.

    • maitopurkki

      Koulu, päiväkoti, kauppa, huoltoasema... Kukahan Siwaa jatkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      84
      4451
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3860
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3519
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3190
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      41
      2691
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2352
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2056
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1762
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1715
    Aihe