Ei edes Pyhälle kirkonkylästä puhumattakaan. Kunnalla on tekemättömiä töitä monen sadan tuhannen edestä joita on rahapulassa jatkuvasti siirretty siihen malliin että kuntaliitoskumppanista tulee huutava pula jo nyt. Kunnan verotulot ei kata mitään ja Savukoskesta ei apua ole. Pyhän toiveiden tynnyriin on kunta laittanut roponsa ja mikä on tulos? Puhdas nolla. Jos rakennusbuumi alkaisi nyt kunta hyötyisi tästä ehkä 5-10 v päästä. Ikävä kyllä Pyhä ei ole Levi tai Ylläs eikä edes ole mahdollista tulla.
Kymmenen vuotta sitten oli tarjolla 5 000 000 € SIIS V I I S I M I L J O O N A A EUROA KYLMÄÄ KÄTEISTÄ kuntaliitosporkkanaksi mutta ei kelvannut.
Turha luulla, että verotusoikeus takaa lainansaannin. Ainakaan kirkonkylään rakennettuna kiinteistöllä ei ole mitään arvoa.
Ei uutta koulua mihinkään
10
350
Vastaukset
- namyn
Pekka se löytää uuden koulun tontilta jotain suojeltavaa.
- munatvaltiolla
Pelkosemniemellä olisi kaikki hyvin ellei olisi lapsia. Olisi mukava puuhastella ja rakennella kaikkea meille aikuisille. Meillä ei ole enää koulun tarvetta, kunkersat ovat jo maailmalla. Eikö voitais vain jotain pientä tehdä koululla ja jatkaa kuten ennenkin. Niin kun on nuo lapset riesana, ja lasten vanhemmat.
- kondoomimimmi
Samaa mieltä! Älkää hitossa lisääntykö, naida voi ilman lisääntymättäkin!
- kuntavasaranalle
Jos kunnalla liikaa rahaa on niin voisi alkaa purkamaan purkua odottelevia rakennuksia ja aloittaa vaikkapa ex. viranhaltijain talosta purkukuntoisen ala-asteen naapurista. Ei riitä rahat tähänkään ja uutta koulua haikaillaan. Ei jumankauta. Yläaste ja ex. ala-aste muiden kiinteistöjen lisäksi. Onko teknisellä osastolla hajuakaan missä mennään pelkästään näiden purkukustannusten osalta?
- mittamiehet
Onkos remontti hyvällä mallilla jo? Johan sitä muutama viikko on mennyt.Äkkiähän saneeraus käyttää.
- tuiskussaoleva
On helpompi näyttää Antti Tuiskun tyttöystävä kuin saada kouluasia kuntoon. Onko opettajissa jo käynyt kato?
- koulun
Näyttää tosiaan siltä 😞 Varmaan kohta kaikki muuttaa pois.On tämä ihme touhua.Miten voi olla näin? Eikö tähän kukaan oikein puutu? Koulu alkaa kohta.Vai jospa siellä jo onkin valmista ??
- taikapaikka
Kuntahan on ostanut vanhan ravintolan koulukäyttöön. Opettaja juoman laskijana ja lapset asiakkaina. Hyvä on alku. Säälittävää pelleilyä. Ja edelliselle että kaikki jotka pääsee pois on jo lähteneet.
- Nyymanni
Kunta osti pankin kuluksi. Pankkiholviin tulee tupakkihuone yläasteen teineille. Enkä valita enää mistään.
- maitopurkki
Koulu, päiväkoti, kauppa, huoltoasema... Kukahan Siwaa jatkaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-599327Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036578Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1266320Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1724895- 1694688
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.943273- 1702391
- 652258
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1632214- 572037