Ei uutta koulua mihinkään

hulluahommaa

Ei edes Pyhälle kirkonkylästä puhumattakaan. Kunnalla on tekemättömiä töitä monen sadan tuhannen edestä joita on rahapulassa jatkuvasti siirretty siihen malliin että kuntaliitoskumppanista tulee huutava pula jo nyt. Kunnan verotulot ei kata mitään ja Savukoskesta ei apua ole. Pyhän toiveiden tynnyriin on kunta laittanut roponsa ja mikä on tulos? Puhdas nolla. Jos rakennusbuumi alkaisi nyt kunta hyötyisi tästä ehkä 5-10 v päästä. Ikävä kyllä Pyhä ei ole Levi tai Ylläs eikä edes ole mahdollista tulla.

Kymmenen vuotta sitten oli tarjolla 5 000 000 € SIIS V I I S I M I L J O O N A A EUROA KYLMÄÄ KÄTEISTÄ kuntaliitosporkkanaksi mutta ei kelvannut.

Turha luulla, että verotusoikeus takaa lainansaannin. Ainakaan kirkonkylään rakennettuna kiinteistöllä ei ole mitään arvoa.

10

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namyn

      Pekka se löytää uuden koulun tontilta jotain suojeltavaa.

    • munatvaltiolla

      Pelkosemniemellä olisi kaikki hyvin ellei olisi lapsia. Olisi mukava puuhastella ja rakennella kaikkea meille aikuisille. Meillä ei ole enää koulun tarvetta, kunkersat ovat jo maailmalla. Eikö voitais vain jotain pientä tehdä koululla ja jatkaa kuten ennenkin. Niin kun on nuo lapset riesana, ja lasten vanhemmat.

      • kondoomimimmi

        Samaa mieltä! Älkää hitossa lisääntykö, naida voi ilman lisääntymättäkin!


    • kuntavasaranalle

      Jos kunnalla liikaa rahaa on niin voisi alkaa purkamaan purkua odottelevia rakennuksia ja aloittaa vaikkapa ex. viranhaltijain talosta purkukuntoisen ala-asteen naapurista. Ei riitä rahat tähänkään ja uutta koulua haikaillaan. Ei jumankauta. Yläaste ja ex. ala-aste muiden kiinteistöjen lisäksi. Onko teknisellä osastolla hajuakaan missä mennään pelkästään näiden purkukustannusten osalta?

    • mittamiehet

      Onkos remontti hyvällä mallilla jo? Johan sitä muutama viikko on mennyt.Äkkiähän saneeraus käyttää.

      • tuiskussaoleva

        On helpompi näyttää Antti Tuiskun tyttöystävä kuin saada kouluasia kuntoon. Onko opettajissa jo käynyt kato?


      • koulun

        Näyttää tosiaan siltä 😞 Varmaan kohta kaikki muuttaa pois.On tämä ihme touhua.Miten voi olla näin? Eikö tähän kukaan oikein puutu? Koulu alkaa kohta.Vai jospa siellä jo onkin valmista ??


      • taikapaikka

        Kuntahan on ostanut vanhan ravintolan koulukäyttöön. Opettaja juoman laskijana ja lapset asiakkaina. Hyvä on alku. Säälittävää pelleilyä. Ja edelliselle että kaikki jotka pääsee pois on jo lähteneet.


    • Nyymanni

      Kunta osti pankin kuluksi. Pankkiholviin tulee tupakkihuone yläasteen teineille. Enkä valita enää mistään.

    • maitopurkki

      Koulu, päiväkoti, kauppa, huoltoasema... Kukahan Siwaa jatkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      64
      7184
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      237
      6072
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      76
      4572
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      108
      3812
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2956
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2937
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      120
      2636
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      33
      2103
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1937
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      255
      1841
    Aihe