Vastustamisen tehopakkauksille

vastustajat

Täällä on annettu varsin mielenkiintoisia syitä kaikelle mlm vastustamiselle, eli vastustetaan kaikkea kusettamista jne..

Saatasko me tämä vastustamisen tehokkuus vastustamaan telemarkkinointia jolla myydään mm. lehtiä ja puhelinliittymiä väkisin ja erityisesti sellaista myyntitekniikkaa käyttäen joka saa sen ostajan tuntemaan itsensä mahdollisimman huonoksi ihmiseksi ellei sitä kauppaa suostu tekemään. Lisäksi myynti kohdistuu voimakkaimmin mm. vanhuksiin ja sairaisiin. Nämä myyjät vielä vaihtavat kohdetietoja niistä joille se myynti on onnistunut, eli jos myynnissä aistitaan toisessa päässä olevan henkilö joka on otollinen pakkomyynnille, niin se numerotieto myydään eteenpäin myös muille puhelinmyyjille.

Tällaisen toiminnan vastustaminen olisi paljon kunnioitettavampaa kun jonkin mlm:n johon normaalit ihmiset lähtevät täysin vapaaehtoisesti mukaan.

11

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testamentti

      Joo munkin holhottavalle mummolle myytiin 135 € humpuukkipaketti. Ei tule edes lehteä. On jakamassa testamentissaan miljardin.
      Joka päivä saa kuulla.

    • Yoakim_

      Kerrotko vähän yksityiskohtaisemmin mikä telemarkkinointiyritys myy väkisin ja kenelle, niin aletaan yhdessä vastustamaan sitä.

      "Tällaisen toiminnan vastustaminen olisi paljon kunnioitettavampaa kun jonkin mlm:n johon normaalit ihmiset lähtevät täysin vapaaehtoisesti mukaan."

      Kuinka niin kunnioitettavampaa? Ne verkostohuijaukset, joita täälläkin on ruodittu, ovat kyllä niin vastenmielistä kusetusta, että turha niitä on mihinkään jalustalle nostaa "normaaleiden ihmisten vapaaehtoisesta mukaan lähtemisestä".

      Kyllä näitä kaikkia voi vastustaa ihan hyvin yhtä aikaa. Anna vaan tulla lisätietoa näistä telemarkkinointiyrityksistä, niin pistetään kapuloita rattaisiin!

    • Ilmaista_hupia

      Puhelinmyyjillä sentään on jotakin myytävää, vaikkakin ehkä ylihintaista ja oikeasti asiakkaalle tarpeetonta. Näin toki monella verkostomyyjälläkin. Pahimmat verkostohuijaukset kuten Onecoin kuitenkaan eivät ole mitään muuta kuin vastikkeeton rahankeräys ja sellainen toiminta ansaitsee kaiken saamansa vastustuksen.

      Minusta on sitä paitsi kiinnostavaa silloin tällöin kuunnella, kuinka toiveikas puhelinmyyjä laukoo rutiininomaisen litaniansa ja hänessä heräävät jo toiveet onnistumisesta. Sitten voin paljastaa, etten koskaan tee kauppoja myyjän aloitteesta ja katkaista puhelun.

    • öööööööööööööööö

      Kylläpä vaan monissa verkostoissa (Onecoin etenkin) keskitytään markkinoimaan niille tyhmimmille, jotka eivät osaa käyttää nettiä ja luulevat, että parhaat sijoitusvinkit saa Pyhtävän ABC:ltä luonnollisesti.

    • VastustetaanKaikkea

      Vastustetaan kaikkea yrittämistä.

      Ai niin, virkamiehet tekee sitä jo. Nokkelammin tosin kun täällä: puheissa tuetaan, teoissa kapuloita rattaisiin.

      Tuttukin työllisti 5, jokaiselke yli 40t tulot/vuosi. Kaikenmaailman luvat, verotus, sivukulut yms yms teki aktivoi yrittäjän lopettamaan kannatava toiminta, hän tulee toimeen paremmin yhteiskunnan tuilla kun ei tee mitään. Harmi niille viidelle tosin.

      • Yoakim_

        "Vastustetaan kaikkea yrittämistä."

        Oot vissiin eksynyt väärälle palstalle. Nää kusetukset joista täällä puhutaan vain kuormittaa yhteiskuntaa. Maailma olis vain parempi paikka ilman näitä syöpiä.


      • Yoakimi

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon


      • HelppoKusetus
        Yoakimi kirjoitti:

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon

        Paljonko lykkäsit Rujan veskaan? Säästä edes lääkerahat, muuten tulee ongelmia Onecoinin kaatuessa.


      • Yoakim_
        Yoakimi kirjoitti:

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon

        "Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..

        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon"

        Kiitos! Juuri tällaisista kommenteista huomaa, että piikittely on osunut maaliinsa ja totuus tekee kipeää.


      • yiut

        Viläkannattaa liittyä, kulminatiopistettä ei ole saavutettu !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1134
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      830
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      593
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      514
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      29
      480
    Aihe