Painonpudotus Nutriletilla

kilokasa

Uskaltaako täältä tiedustella vertaistukea Nutrauksen merkeissä? Muutamia ketjuja lueskeltuani olen huomannut, että useasti näiden tuotteiden käyttäminen on punainen vaate kanssaihmisille ja kirvoittaa kitkeriäkin kommentteja. Niitä en kaipaa, tiedän kaikki faktat ja olen valinnut nyt tämän tien saadakseni painonpudotuksen alulle. Mutta jos vaikkapa kanssasisar sattuisi olemaan samassa vaiheessa eli Nutrauksen alkupäivissä, niin olisi kiva vaihtaa kuulumisia sekä saada ja antaa vertaistukea. Sitä tarvitaan!
Itse olen lähes 50-kymppinen nainen, jolle yhtäkkiä pätkähti lähes 20 kiloa lisää painoa viime kesän jälkeen. Ehkä olen vain syönyt itseni pulleaksi, ainakaan kilpirauhasesta ei selitystä löytynyt. Kävin lävitse keskivaikean masennuksen reilu vuosi sitten, saattaa olla, että mielialalääkitykselläkin oli osansa sekä lihomisessa että syömisessä. Oli miten oli, nyt on kuitenkin tullut aika saada painonpudotus alulle ja uutta nousua elämään! Kokemuksia ja tukea kaivataan :)

6

275

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesäonnyt

      Olen laihduttanut 30 % painostani. Näistä vain muutaman kilon laihdutin Nutrilettilla. Maistuivat ihan kamalilta ja vatsanväänteet olivat melkoiset. Ei sopinut mulle. Useammassa erässä pari päivää siis itseäni niillä kidutin. Pysyvä ruokavalion muutos sitten tehosi. Toki nutraamalla voi aloittaa ja minäkin saatan edelleen syödä Nutrilett-patukan kiireiseksi ateriaksi.

      Onnea matkaan!

      • kilokasa

        Kiitos tsemppauksesta! Juu, tarkoitushan tällä systeemillä on päästä alkuun ja siirtyä siitä sitten terveelliseen, normaaliin ruokavalioon. Kolme päivää nyt Nutrilettia takana; aluksi maistui kamalalta, mutta nyt alkaa jo sopeutumaan. Vatsakipuja, päänsärkyjä tai muita sivuoireita ei ole ilmennyt. Edes nälkä ei ole ollut ylitsepääsemätön ongelma :)
        Kyllä tämä tästä!


    • tosiasioita

      Se on niin makuasia ja myös kyse suhtautumisesta, musta Nutrilett keitot ovat erittäin hyvän makuisia. Kun on kova nälkä (juu, nälkä siinä tulee, kun syö VAIN viisi keittoa per päivä), niin esim. kanakeitto maistuu taivaalliselta. Myös kasviskeitto on hyvää. Itse maustan niitä vaihtelevasti currylla, tillillä tai valkosipulijauhella. Joskus korvaan yhden keiton suklaapirtelöllä. Musta tosiaan, eihän ne gormet-maailman huippuja ole, mutta kyse on laihdutusruuasta, joka ainakin mulle maistuu oikein hyvin, silloin kun kuurilla olen.

      Toinen asia, mikä mua ihmetyttää, kuinka niin monet kuvittelevat, että laihdtuskaveri on se ratkaisu laihduttamisessa. Loppupelissä se on täysin ITSESTÄ kiinni, mitä sinne suuhun pistää. Ei kukaan kaveri pysty vahtimaan sitä, mitä itseltäsi huijaat ja salaa syöt. Kyllä se on laihduttamisen A ja O, että oma motiivi on niin vahva, ettei siihen toiset pysty vaikuttamaan. Joku samassa tilanteessa oleva pystyy sitten tukemaan, mutta "laihdutuskaverin" osuus laihduttamisessa on minimaalinen. Usein laihduttajat haluavat vain ulkoistaa oman työnsä, ja sitten on helppo syyllistää se kaveri, kun pieleen meni.

    • kilokasa

      Kyllä tässä hyvin on pärjätty ja tismalleen ohjeiden mukaan menty, ei ole tarvinut edes maustella keittoja mitenkään. Keittoihin ja pirtelöihin kun tottuu, niin ne maistuvat ihan hyviltä eikä muuta ruokaa juuri kaipaakaan. Nälkää ei sanottavasti ole tarvinut kestää, mielitekoja ehkä silloin tällöin on, mutta niistä selviää suhteellisen helpolla kun muistaa päämääränsä.
      Vertaistuella en tarkoittanutkaan sitä, että en pärjäisi tässä omin voimin vaan sitä, että olisi mukava jakaa kokemuksia. Kyllä se oman mielen sisällä on tapahtunut tämän asian työstäminen jo aikaa sitten, ja ihan omin voimin mennään. Eipä tulisi mieleenkään syyttää ketään toista jollen itse onnistu, mielenkiintoinen näkökulma :) Kunnian laihtumisestakin otan ihan itselleni ja olen ylpeä omasta suorituksestani.

    • auttoi_alkuun

      Kilokasa,

      Aloitin Nutrilett-kuurini helmikuussa, nutraten pari viikkoa täysnutrauksella, josta vähitellen siirryin osanutraukselle ja siitä enenevissä määrin takaisin normaaliin ruokaan. Edelleen käytän pirtelöitä ateriankorvikkeina ja viidessä kuukaudessa olen laihtunut 22 kiloa, vaatekoko oli reilu 44 aloittaessani ja nyt 38.

      Minut Nutrilett auttoi alkuun ja kun ensimmäiset viisi kiloa oli tippunut ja pahin makeakoukku ohi, en enää halunnutkaan palata siihen mistä aloitin. Ei noilla pusseilla loppuelämäänsä elä, mutta alkuun auttavat ja jos meinaa juhlaherkut ujuttautua arkeen niin kuuri on hyvä "kurinpalautus".

      Onnea matkallesi! :) Minulla on vielä tavoitepainooni 6 kiloa, jonka ajattelin saavuttaa syksyyn mennessä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1131
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      43
      833
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      782
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      80
      766
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      79
      685
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      683
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    11. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      11
      574
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      555
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    20. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      144
      427
    Aihe