joista ei tiedä mitään, minulle tuli nyt jälleen Net Anttilasta maksukehotus oikein asiakasnumerolla, on laskun numero ja paljonko olisi avoinna maksua viitenumerot ja kaikki, mutta ei mitä olisin ostanut, en ole tilannut mitään mistään joten on ihme juttu, pitäisikö tuonne laittaa viestiä vai haluaako ne vaan saada sähköpostiosoitteenkin tietoon, silloin kun Anttila myi Citymarketin kautta olen tilannut jotain, siitä on jo kauan ja olen maksanut kaiken, en tiedä miten toimisin, uhkaavat laittaa Lindorff Oy,lle perittäväksi ellei maksa 11.07.16 mennessä.
Onko muille tullu laskuja
ihanpihallaasiasta
16451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
maksa pois vain, äläkä kitise.
katto sie otto konii ko meijän kitinäkalekii on heränny, hää ku ei tiiä muusta mittää ku kitinäst.
Kannattaisiko ottaa yhteyttä Net Anttilan asiakaspalveluun ja selvittää asia? Kuin valittaa palstalla.
sitä paitsi mitähän minä valitin? aiheena oli kysymys, että olisiko muillekkin tullut epämääräisiä laskuja ja miten olisi toimittava, tämä sinulle selvitykseksi koska olet noita hitaampia ymmärryksen puolella, kaivele vaan nenääsi ja jätä oikeat asiat huomioimatta.
Viisi ohjetta tyrmätä huijauslasku.
Huijauslaskusta on syytä tehdä poliisille rikosilmoitus eikä aiheetonta laskua pidä maksaa.
Keskuskauppakamari on laatinut ohjeistuksen, miten tulee toimia, jos saa laskun, jossa viitataan tilaukseen tai sopimukseen, jota yritys ei ole tehnyt.
1. Ilmoita viipymättä kirjallisesti laskun lähettäjälle, että sopimusta ei ole syntynyt, minkä vuoksi lasku on aiheeton etkä tule sitä maksamaan. Tee ilmoitus laskussa mainittuun osoitteeseen. Ota ilmoituksesta itsellesi kopio. Älä soita laskussa mainittuun asiakaspalvelunumeroon. Numero on usein maksullinen eikä numerosta välttämättä tavoita ketään.
2. Jos saat laskusta maksukehotuksen, tee vastaava ilmoitus myös siitä kirjallisesti ja ota ilmoituksestasi itsellesi kopio.
3. Jos saat perintätoimistolta perintäkirjeen, tee vastaava ilmoitus myös siitä kirjallisesti perintätoimistolle. Ilmoita, ettei sinulla ole sopimussuhdetta laskuttajan kanssa ja että lasku on aiheeton. Liitä perintätoimistolle menevään kirjeeseen myös jäljennökset laskuttajalle lähettämistäsi ilmoituksista.
4. Jos saat perintäkirjeen, jossa uhataan maksuhäiriömerkinnällä, voit tarkistaa Suomen Asiakastieto Oy:stä, onko heillä yhteistyösopimusta kyseisen perintätoimiston kanssa ja rekisteröikö se maksuhäiriötietoja ilmoituksen perusteella.
5. Tee tarvittaessa tutkintapyyntö poliisille.
Muista, että perintätoimilla uhkaaminen ei ole syy maksaa aiheetonta laskua.
Kiitos asiallisesta vastauksestasi, en maksa laskua ainakaan.
Just noin!
Tee ylläolevan ohjeen mukaan.
Missään nimessä sitä EI kannata maksaa. Muista että aina kun teet ilmoituksen, ota itsellesi jäljennös.
Samoin myös mahdollisesta tutkintapyynnöstä tottakai.
Kannattaa ottaa myös valokuva tutkinnanjohtajasta.
Eiköhän ole yksinkertaisinta mennä ensimmäiseksi POLIISIN luo ja tehdä rikosilmoitus rosvoista !
Late Lapista.
Jos et aikuisten oikeasti ole tilannut, ota yhteyttä Anttilan asiakaspalveluun. Somepalautteen perusteella se on huonoa ja kestää kauan saada vastaus. Jos lasku menee perintään, on helppo soittaa perintäyhtiölle heti laskun saatuasi ja todeta, ettet ole tilannut ja pyytää perinnän keskeyttämistä. Sinä aikana ei kerry kuluja. Jos heillä on todistaa, että ostos on sinun nimissäsi tehty, joku on käyttänyt henkilötietojasi väärin ja silloin se on rikosilmoituksen paikka. Jos ei ole ostanut, ei laskua kannata maksaa, mutta asiallisesti toki pitää lähteä selvittämään, mistä on kyse.
Joo en ole tilannu mitään NetAnttilasta koskaan, ainoastaan silloin kun Anttila myi Citymarketin kautta, ja laskut on hoidettu ajallaan, laitoin viestiä Anttilan laskutusosoitteeseen johon myös panin keksityn asiakasnumeron laskun tiedot sekä uhkauksen perintätoimistosta, kirjoitin että en ole mitään tilannut heiltä.
Tuonne kepulaisten kioskiin kun soittaa ja kertoo heidän virheestään, niin vastaavat vaan että "kerran luulin hetken erehtyneeni, mutta pian huomasin olevani väärässä"
huh juu on, kyllä asiallisia vastauksikin meijän palstalla joskus, kiva nähä että on tervettä järkeä ihmisillä ja koettavat auttaa toista asian hoidossa.
On myös sellaista tapahtunut nykyisin että on tullut saapumisilmoitus postista vaikka ei ole tilannut mitään, siellä on ollut 600e,n i.Phone joka pitäisi myös maksaa, kyllä näitä nykyisin koetetaan vaikka mitä.
JAA SE MENI KONKKAAN ANTTILA, ko mie en maksanu sitä aiheetonta laskua, ehkäpä se oli niiltä semmonen avunhuuto.
onon